تحلیل

بازداشت دانش‌جویان در آمریکا، نشانهٔ سرکوب دموکراسی است!

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که روز پنج‌شنبه نشر کرد چنین نگاشته بود: «دقایقی پیش، در حدود ۳:۳۰ بامداد صدها مامور پولیس به قصد برچیدن تحصن دانشجویی علیه اسرائیل وارد محوطهٔ دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس شدند».

در پی نسل‌کشی در نوار غزه توسط رژیم صهیونیستی که دست آمریکا در عقب این جنایات بوده و کمک‌های مالی و تسلیحاتی آمریکا بدون وقفه به رژیم اشغال‌گر، وحشی و متجاوز جریان دارد، دانش‌جویان در دانشگاه‌های مختلف آمریکا دست به تظاهرات و اعتراضات گسترده برای محکوم‌کردن این نسل‌کشی زده‌اند، اما تا حال صدها تن‌شان توسط پولیس دست‌گیر و با آن‌ها بر خورد خشن صورت گرفته است، که در میان معترضین زنان و دختران هم موجود بوده‌اند، که توسط پولیس با بدترین رویه روبه‌رو گردیده‌اند.

رفتار بد با معترضین و خاموش‌سازی صدای‌شان، آن‌هم توسط کشوری که همیشه ادعای دموکراسی و آزادی بیان را دارد، قابل بحث و تدبر می‌باشد.

آمریکا در حالی که به بهانهٔ تحکیم دموکراسی، آزادی بیان، حقوق بشر و حقوق زنان به چندین کشور لشکرکشی و تجاوز کرده و دها کشور دیگر را نیز تحریم و تحت فشارهای سنگین قرار داده است، حال ببینیم که این کشور پرادعا، آیا خود بر این موارد عمل نموده و آن را در جامعهٔ خویش پیاده کرده است؟ و این‌که این نسخه در حکومت‌داری‌شان چه قدر مثمر ثمر بوده است؟

طی چند روز اخیر صدها تن، در دانشگاه‌های مختلف آمریکا، معترضین زیادی به جرم اعتراض بر قتل و نسل‌کشی در غزه، بازداشت شده و مورد بدترین شکنجه‌های پولیس قرار گرفته‌اند. این عمل‌کرد نشان‌دهندهٔ بی‌حیثیت‌بودن دموکراسی و آزادی بیان در این کشور می‌باشد، که خودشان نیز پای این ادعای خود نایستاده‌اند.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که روز پنج‌شنبه نشر کرد چنین نگاشته بود: «دقایقی پیش، در حدود ۳:۳۰ بامداد صدها مامور پولیس به قصد برچیدن تحصن دانشجویی علیه اسرائیل وارد محوطهٔ دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس شدند».

با توجه به این خبر، کاملا معلوم می‌شود که دموکراسی و آزادی بیان، سر کوب گردیده و پولیس برای از بین‌بردن تظاهرات مسالمت‌آمیز، دست به برچیدن خیمه‌های تحصن‌کنندگان با استفاده از گاز اشک‌آور، زده است.

همچنان در گزارش دیگر این خبرگزاری نوشته شده که به معترضین دستور داده شده که اگر به تحصن‌شان پایان ندهند، توسط پولیس دست‌گیر می‌شوند، در حالی که در نظام دموکراسی تظاهرات مسالمت‌آمیز، جرمی محسوب نمی‌شود، و حق آزادی بیان برای هرکس مجاز می‌باشد؛ اما در آمریکا این قانون ملغی بوده، و معترضین توسط پولیس سرکوب می‌شوند.

سرکوب اساتید و دانش‌جویانی که فقط با بلندکردن صدای‌شان خواستار پایان جنایات در غزه می‌باشند، در این کشور که تقریبا خود را مهد دموکراسی جلوه می‌دهد، بی‌نهایت برای‌شان شرم‌آور است. آمریکا با این روی‌کرد خویش، صدای دموکراسی و آزادی بیان را در گلو خفه کرده، و اجازهٔ اظهار آن چیزی که در قلب تظاهرات‌کنندگان می‌باشد را نمی‌دهد.

روز جمعه، ۱۴ ثور سال جاری، رسانه خبری (العربیه به فارسی) جریان بازداشت‌های اخیر دانش‌جویان را در ایالات متحده نشر کرد که در آن از بازداشت ۲۱۰۰ تن، خبر داده است، که این نشان‌دهندهٔ اوج برخورد نامتناسب نیرو‌های پولیس آمریکا با آن‌هایی است که می‌خواهند از طریق دموکراسی و آزادی بیان، صدای‌شان را بلند کنند.

اکنون با توجه به این برخوردها و واکنش‌های پولیس با معترضین، جهانیان باید دورویی آمریکا در قبال آزادی بیان و دموکراسی را بشناسند، و این مورد را درک کنند، که به هیچ وجه این‌ها به همان قانونی که خویشا درست کرده‌اند پای‌بند نبوده و آن را نسخهٔ شفابخش برای دیگر جهانیان، نمی‌دانند.