افتتاح نخستین مارکیت تجارتی برای زنان متشبث و تجارت پیشه در بامیان

هم‌زمان با افتتاح این مارکیت، زنان صنایع دستی شان را از قبیل لباس‌های افغانی مثل خامک‌دوزی، گندهای افغانی، آثار میناتوری، قالین و غیره در این مکان برای فروش گذاشته شده اند.

نخستین مارکیت تجارتی برای زنان متشبث و هنرپیشه در پارک فامیلی دشت عیسی‌خان واقع در مرکز بامیان روز گذشته (دوشنبه ۲۱ جوزا) طی مراسم با حضور نماینده مقام ولایت بامیان، رؤسای دفاتر دولتی، مسئولین موسسات داخلی و خارجی، بزرگان و شماری از شهروندان بامیان افتتاح شد.

هم‌زمان با افتتاح این مارکیت، زنان صنایع دستی شان را از قبیل لباس‌های افغانی مثل خامک‌دوزی، گندهای افغانی، آثار میناتوری، قالین و غیره در این مکان برای فروش گذاشته شده اند.

مولوی محمودالحسن منصوری، رئیس امر بالمعروف و نهی از عن‌المنکر بامیان در این محفل طی سخنانی به حاضرین گفت: زنان در نظام امارت اسلامی از جایگاه ویژه برخوردار اند و نظام ا.ا‌.ا نظر به اصول و قواعد اسلامی برای ایجاد زمینه مناسب برای زنان متشبث و هنرپیشه تلاش می‌نمایند.

وی همچنان افزود: “دشمنان نظام ا.اسلامی همواره با تبلیغات و شایعات دروغین‌ شان در صدد آن اند که وانمود کنند که ا.اسلامی مخالف کار و بار و تجارت زنان است، اما امروز با گشایش این مرکز برای زنان تجارت پیشه، اثبات کردیم که امارت اسلامی هیچ گونه مخالفت با تجارت و کار و بار زنان ندارد”.

محمد اشرف نیازی، رئیس دفتر UNHCR در بامیان در مورد این پروژه به آژانس باختر می‌گوید: این مارکیت دارای ۱۸ باب دکان، رستورانت، ساحه‌ی سبز، به منظور رشد اقتصاد و نمایش صنایع دستی زنان ایجاد شده است.

در همین حال، شماری از زنان تجارت‌پیشه در بامیان از ایجاد این مارکیت استقبال نموده و از امارت اسلامی می‌خواهند تا هر چه بیشتر زمینه کسب و کار و رشد صنایع دستی را برای بانوان بامیان مهیا نمایند.

این در حالی‌ست که پیش از این نیز شماری از بانوان متشبث در بامیان، محصولات و صنایع دستی‌شان را در “بازارچه هنر” گوشه‌ای از بازار غلعله‌ی بامیان به فروش می‌رساندند.