گزارش کاری کمیته‌های کمیسیون عالی رسیدگی به مشکلات مهاجرین

راپور روزانه کاری کمیته ها روز: دوشنبه ۱۴۴۵/۴/۲۹ هـ ق ۱۴۰۲/۰۸/۲۲ هـ ش   تورخم کمیته ثبت، تثبيت و استقبال: ۳۱۸ خانواده مهاجرین که اعضای آن به ۱۶۷۵ تن می رسید، ثبت و بایومتریک شدند واز ۱۹۳ خانواده تثبیت شده، ۱۷۴ فامیل مهاجر و ۱۹ خانواده دیگر تقلبی شناخته شدند. همچنین ۲۰۶۹ عدد سیمکارت میان […]

راپور روزانه کاری کمیته ها

روز: دوشنبه

۱۴۴۵/۴/۲۹ هـ ق

۱۴۰۲/۰۸/۲۲ هـ ش

 

تورخم

کمیته ثبت، تثبيت و استقبال:

۳۱۸ خانواده مهاجرین که اعضای آن به ۱۶۷۵ تن می رسید، ثبت و بایومتریک شدند واز ۱۹۳ خانواده تثبیت شده، ۱۷۴ فامیل مهاجر و ۱۹ خانواده دیگر تقلبی شناخته شدند. همچنین ۲۰۶۹ عدد سیمکارت میان مهاجرین توزیع شد که با این ارقام، شمار کل سیمکارت های توزیع شده به ۳۲۴۷۰ عدد می رسد.

کمیته اطلاعات و آگاهی عامه:

به منظور آگاهی عامه پنج جلسه مختلف با مهاجرین انجام شد و برای حل مشکلات نیز دو نشست با نمایندگان آی او ایم دایر گردید. تصمیم بر این شد فورمه هایی که از دفتر این مؤسسه خلاص می شود، کمیته مذکور در توزیع آن حصه می گیرد.

به دها فامیل مهاجر در موضوعات مختلف معلومات ارائه شده است و حدود ۱۵۰ ورق مفقود شده، بازیابی و به مالکین آن تسلیم گردیده است.

کمیته خدمات و امور صحی:

این کمیته به ۲۲۰۵۰ تن مهاجر غذا توزیع نموده و از بنیادهای خیریۀ مختلف به تعداد ۱۰۰ تخت کمپل، ۱۲۰ فرض، ۲۰۰ بسته آب معدنی و ۴۹۰ چادر و پتوی زنانه و مردانه جمع آوری و میان مهاجرین توزیع نموده است. براساس گفته های مسئولین تورخم از تاریخ ۲ربیع الاول/۲۶ سنبله تا اکنون به ۳۵۰ هزار مهاجر غذا داده شده است.

قول اردوی ۲۰۱ خالد بن ولید در بخش خدمات صحی به تداوی ۱۹۴۰ تن بیمار مبادرت نموده است. همچنین بخش صحی هلال احمر برای ۸۷۶۰ تن بیمار خدمات صحی در بخش او پی دی انجام داده و به ۱۲۹۰ تن خانم مشوره های لازم صحی داده شده است.

کمیته اسکان مؤقت:

این کمیته امروز به ۲۰۰ خانواده مهاجر خوراک و میوه تازه که از سوی یکتن تجار ملی تهیه و کمک شده بود، توزیع نمود، همچنین ۱۰۰ تخت کمپل برای مهاجرین محتاج توزیع شد. از تطبیق ساخت ۱۶ متر پل نظارت بعمل آمد و توسط ۱۳ تانکر به ۱۴۰ ذخیره آبرسانی صورت گرفت. ۴ ذخیره ترمیم گردید و برای ۱۰ ذخیره دیگر چاه حفر شد.

کمیته تنظیم مساجد و آموزش:

این کمیته برای جلب مردم به نمازهای جماعت پنجگانه تلاش های دعوتی خود را بیشتر نموده است. در مساجد مسائل و بیانیه های دعوتی ایراد می گردد و به شماری از کودکان قرطاسیه توزیع شد.

کمیته ترانسپورت و انتقال:

برای انتقال مهاجرین به کمپ تورخم از ۱۸ عراده موتر استفاده شد که موترهای مذکور با ۲۸ بار رفت و برگشت توانستند، همه مهاجرین را انتقال دهند. همچنین ۲۰۶ خانواده که شمار اعضای آن به ۱۱۶۹ تن می رسید با استفاده از ۳۳ عراده موتر به ولایات و ولسوالی هایشان انتقال داده شدند.

کمیته تنظیم امور مالی:

امروز برای ۵۵۰ خانواده و فی خانواده ده هزار افغانی مساعدت نقدی صورت گرفت، که با این ارقام، شمار کل فامیل هایی که با آنها کمک مالی نقدی شده است به ۱۳۹۵۰ خانواده می رسد.

کمیته ایجاد فرصت های کاری:

امروز دوشنبه از جمع مهاجرین بازگشته به تعداد ۴۵ تن فارغین بکلوریا، ۱۰ تن بکلوریا، ۳ لیسانس، ۱۴ حافظ قرآن کریم، ۲ طلباء دوره صغری، ۴۰۲ تن استادان بخش حرفه و ۸۳۸ تن غریبکار به ثبت رسیده است.

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــ

سپین بولدک

از مسیر ولسوالی سپین بولدک به تعداد ۷۴۶ فامیل که شمار اعضای آن به ۴۰۷۷ تن بشمول ۳ کودک بی سرپرست به کشور بازگشته و ثبت و بایومتریک شدند. این تعداد فامیل ها برای دریافت مساعد به مؤسسه آی او ایم معرفی شده و برای هر خانواده ده ده هزار افغانی کمک نقدی نیز صورت گرفت.

کمیته اسکان مؤقت:

کار اسکان مؤقت مهاجرین در حال بازگشت در منطقه تخته پل ولایت قندهار جریان دارد و به زودی تکمیل خواهد شد.

کمیته ترانسپورت و انتقال:

از ولسوالی سپین بولدک به تعداد ۲۹۸ فامیل که شمار اعضای آن به ۱۸۹۰ تن می رسید توسط ۵۱ عراده موتر مختلف النوع به ولسوالی ها و قریه هایشان در ولایات قندهار، هرات، کابل، زابل، غزنی و ارزگان انتقال داده شدن. برای انتقال مجموعی این خانواده دو صد و بیست هفت هزار (۲۲۷۰۰۰) افغانی کرایه پرداخت شد.

 

ــــــــــــــــــــــ

پکتیکا

کمیته ثبت، تثبیت و استقبال:

۱۱ خانواده که شمار اعضای آن به ۷۹ تن می رسید، در منطقه انگور اده به کشور بازگشته و ثبت و بایومتریک شدند و ۲۴ عدد سیمکارت توزیع گردید.

کمیته اطلاعات و آگاهی عامه:

در موضوعات مختلف معلومات لازم و ضروری برای مهاجرین داده شد. با ۳ رسانه معلومات شریک شده و بینرهای معلوماتی در مورد کمیته ها نصب گردید.

کمیته ترانسپورت و انتقال:

۱۱ خانواده بازگشته به وطن توسط موترهای مختلف النوع از خط فرضی دیورند به کمپ مهاجرین انگور اده انتقال داده شدند و متعاقب آن از کمپ به ولسوالی ها و قریه هایشان انتقال شدند.

کمیته اسکان مؤقت:

۳۰ باب خیمه در کمپ شرنه نصب و برپا شد، تشناب های مردانه و زنانه در محل های مناسب در کمپ اعمار گردید. ۲۲ باب خیمه در کمپ انگور اده و تروه نصب و برپا شدند.

برای باشندگان کمپ انگور اده ۱۵۰۰ لیتر آب آشامیدنی تهیه شده است.

کمیته خدمات و امور صحی:

۷۷ بیمار تداوی ، ۱۵ تن واکسین دریافت کرده و برای ۱۳ تن دیگر مشوره های لازم صحی داده شد. برای همه مهاجرین بازگشته غذای صبح، چاشت و شام همراه با میوه تازه تهیه و توزیع شد. و کسانیکه شب مانده بودند، برایشان وسایل مورد ضرورت مهیا گردید.

کمیته تنظیم امور مالی:

از سوی کمیته تنظیم امور مالی به ۱۱ فامیل بازگشته به وطن کمک نقدی صورت گرفت و برای هر خانواده به مبلغ ده هزار افغانی مساعدت انجام شد.

 

زابل

به کمپ ولایت زابل ۷۵ باب خیمه انتقال، نصب و برپا شدند.

 

هرات:

از مسیر مرز اسلام قلعه به تعداد (۴۰) فامیل که شمار اعضای آن به ۱۳۶ تن می رسید و ۱۳۴۵ تن افراد مجرد، بصورت اجباری از ایران اخراج شده بودند و ۱۵۴۳ تن افراد مجرد که به شکل داوطلب به وطن بازگشته بودند، وارد خاک کشور شدند. ۴۲ فامیل و افراد مجرد که شمار کل شان به ۲۹۸ تن می رسید، برای دریافت مساعدت به مؤسسه آی او ایم معرفی شدند.

 

کمیته تنظیم مساجد و آموزش:

کمیته مذکور برای مسئولین کمپ اسلام قلعه در مورد تخصیص محل مناسب برای مسجد سپارشات لازم را ارائه کردند.

 

نيمروز:

از مرز نیمروز نیز به تعداد ۲۵ فامیل که ۹۴ تن می شدند به کشور بازگشتند که از این جمله ۲۲ فامیل که ۸۰ تن می شدند در کمپ مؤقت اسکان داده شدند. سهولیات اولیه برایشان مهیا گردید و به مؤسسه آی او ایم معرفی شدند.

همچنین ۲۲۵۷ تن افراد مجرد نیز از این خط مرزی به کشور بازگشتند که از این جمله ۵۲ تن برای دریافت مساعدت به آی او ایم معرفی شدند.

کمیته تنظیم مساجد و آموزش:

مسئولین این کمیته یک باب مسجد را در کمپ افتتاح نموده و با ساکنین کمپ توصیه نمودند که نمازهای پنچگانه را با جماعت در مسجد اداء نمایند.

 

دارالانشاء کمیسیون عالی به رسیدگی مشکلات مهاجرین