گزارش کاری کمیته‌های مختلف کمیسیون عالی رسیدگی به مشکلات مهاجرین

گزارش کاری کمیته های مختلف کمیسیون عالی رسیدگی به مشکلات مهاجرین- مؤرخ /۱۴۴۵/۴/۲۰   تورخم: ۱ ــ کمیته ترانسپورتی شب گذشته ۱۰۰۰ خانواده را از تورخم به ولایات مختلف انتقال داده است.   ۲- صد عراده وسایط نقلیه مربوط لوا تحرکات وزارت دفاع ملی در چوکات کمیته ترانسپورتی در گذرگاه عبوری تورخم در خدمت آن […]

گزارش کاری کمیته های مختلف کمیسیون عالی رسیدگی به مشکلات مهاجرین- مؤرخ /۱۴۴۵/۴/۲۰

 

تورخم:

۱ ــ کمیته ترانسپورتی شب گذشته ۱۰۰۰ خانواده را از تورخم به ولایات مختلف انتقال داده است.

 

۲- صد عراده وسایط نقلیه مربوط لوا تحرکات وزارت دفاع ملی در چوکات کمیته ترانسپورتی در گذرگاه عبوری تورخم در خدمت آن عده مهاجرینی می باشد که تازه از تورخم عبور کرده اند و این وسایط آنان را به کمپ های مؤقتی انتقال می دهند.

 

۳- کمیته ترانسپورتی امروز ۱۷۰۰ خانواده را به ولایات مختلف انتقال داده است که به تعداد ۱۰۷۰ خانواده در موترهای کرایه شده رفته اند و ۶۳۰ خانواده در وسایط وزارت دفاع ملی انتقال گردیده اند.

 

۴- کمیته ثبت، تثبیت و انتقال در ۲۱ ساعت گذشته در تورخم به تعداد ۴۶۱۴ خانواده را ثبت و بایومتریک کرده اند که تعداد آن در حدود بیشتر از ۳۵۰۰۰ تن می شود.

۵- امروز از تورخم ۲۱۰۰ خانواده عودت نموده اند که تعداد آن به ۱۸۲۰۰ تن می رسد.

 

۶- در چوکات کمیته خدماتی، مسئولین مخابرات و تکنالوژی معلوماتی امروز در تورخم به تعداد ۷۵۰۰ سیم کارت را به گونه رایگان به مهاجرین توزیع نموده اند که برای هر خانواده ۳ سیم کارت داده می شود.

 

۷- در چوکات کمیته خدماتی تیم های صحی مشترک در تور پلازای تورخم و ولسوالی لعلپور ۸۲۴۰ تن از مریضان مهاجرین را در کمپ های مؤقتی مورد تداوی قرار داده اند.

 

۸- کمیته اطلاعات و آگاهی عامه امروز در تورخم ۱۵۰ تن از اطفال گم شده را پیدا نموده و به خانواده های شان سپرده اند.

 

۹- در کمپ های مؤقتی در نزدیک گذرگاه در تورخم در حدود ۵۳ کودک متولد شده اند.

 

۱۰- از جمله زنان بایومتریک و ثبت شده در تورخم ۳۵ در صد آنان حامله می باشند.

 

۱۱- هشت در صد سرپرست خانواده های بایومتریک و ثبت شده در تورخم در پاکستان زندانی می باشند.

 

۱۲- کمیته تنظیم مساجد و تعلیم امروز در کمپ های مؤقتی در تورخم سه محل را برای مساجد تعیین نموده و با ادای نماز جماعت، مساجد متذکره را افتتاح کرد.

 

۱۳- کمیته خدماتی در تورخم امروز نیز برای بیشتر از چهل هزار تن غذا و مواد خوراکی توزیع نموده است.

 

۱۴- مسئولین جلب و جذب مهاجرین با مسئولین مؤسسات WFP/ IOM /UNHCR/OCHA ملاقات ها را انجام داده اند.

کمیته متذکره از مسئولین مؤسسات یاد شده خواست تا فعالیت های شان را تسریع ببخشند و در راستای ارتقای ظرفیت ها همکاری شان را بیشتر سازند.

دفتر مهاجرت ملل متحد IOM وعده سپرد که فردا ۲۰ تن، روز بعد ۱۰ تن و به روز سوم ۲۶ تن پرسونل را اضافه نمایند و تعداد ثبت در تورخم را به ۳۳۷۵ خانواده افزایش دهند و در سپین بولدک نیز روزانه به هزار خانواده ارتقا دهند.

مسئولین UNHCR گفتند که باید معلومات در گذرگاه ها دقیق گردد و بعداً سلسله ثبت در ولایات آغاز شود تا از ازدحام جلوگیری صورت گیرد.

مسئولین UNHCR گفتند که از مسئولین پاکستان خواسته اند که به غیر از تورخم و سپین بولدک از دیگر راه های غیر رسمی و فرعی مهاجرین را اخراج نکنند.

مسئولین WFP از همکاری شان اطمینان دادند و افزودند که در آینده ظرفیت های شان را توسعه می دهند و گفتند که بالای این هم کار می کنند که به عوض مواد غذایی برای مهاجرین پول نقد بدهند. به همینگونه خاطرنشان کردند در خصوص ایجاد یک مرکز جدید برای مهاجرین در سپین بولدک نیز غور خواهند کرد

۱۵- مسئولین کمیته جلب و جذب با سفیر ترکیه در افغانستان نیز ملاقات نمودند و با وی در خصوص کمک به مهاجرین عودت کننده بحث کردند.

سفیر ترکیه اطمینان داد یک محموله کمک به وسیله قطار آهن که در آن ۲۰۰۰۰ خیمه می باشد، برای زلزله زدگان هرات و مهاجرین عودت کنند از ایران و پاکستان خواهند فرستاد.

 

۱۶- همچنان مسئولین کمیته جلب و جذب امروز با مسئولین ۳۵۰ مؤسسه داخلی و ۲۰ مؤسسه خارجی نشست ها را انجام داده و آنان را تشویق نموده تا در این مقطع زمانی در بخش انسجام و بهبود کمک ها همکاری نمایند.

 

در جریان مجلس یک مؤسسه ۴۰هزار دالر کمک را وعده نمود و دیگران نیز وعدۀ همکاری نمودند

۱۷- همچنان مسئولین جلب و جذب کمک ها برای مهاجرین با سفیر جاپان نیز دیدار کردند ودر خصوص اخراج اجباری مهاجرین افغان و مشکلات موجود در این زمینه معلومات را با وی شریک ساختند.

سفیر جاپان وعده کرد که در رابطه به مشکلات مهاجرین تلاش می کند تا توجه ملل متحد را جلب کند و در روزهای نزدیک نیز به جاپان خواهد رفت و در آنجا نیز در خصوص مشکلات مهاجرین افغان و کمک به آنان با مسئولین خویش مسایل را شریک خواهد ساخت.

 

سپین بولدک:

 

۱۸- کمیته اسکان موقت امروز در نزدیک گذرگاه سپین بولدک ۴۰ باب تشناب را نصب کرده و کار حفر یک حلقه چاه عمیق آب آشامیدنی را آغاز نموده است.

۱۹- کمیته اسکان موقت، در کمپ بازار لیسه سپین بولدک،۴۰ باب تشناب سیار را نصب کرده و کار حفر یک حلقه چاه عمیق آب آشامیدنی را آغاز نموده است.

۲۰- کمیته مساجد و تعلیم به منظور تنویر اذهان در سپین بولدک با مهاجرین برگشت کننده جلسات را دایر کردند و مشکلات، خواست ها و پیشنهادات آنان را شنیدند. همچنان ضمن توصیه صبر و تحمل به آنان، از حل مشکلات شان در محدوده امکانات اطمینان دادند.

۲۱- امروز در سپین بولدک برای بیشتر از ۱۰هزار تن از مهاجرین از سوی تاجران و مردم منطقه، مواد غذایی توزیع گردید.

۲۲- کمیته ترانسپورت در جریان امروز از سپین بولدک ۳۰۷ خانواده که تعداد افراد شان ۲۱۳۸ بود را به ولایات مختلف(ارزگان، کندهار، هلمند، فراه،هرات، سرپل، زابل، غزنی، کابل، پکتیکا و بغلان) توسط ۶۱ وسایط نقلیه انتقال داده است.

 

اســـلام قلعه:

۲۳- کمیته تنظیم مساجد و تعلیم در اسلام قلعه در نقطه صفری سرحد با ایران با مهاجرین برگشت کننده دیدار نموده، مشکلات و خواست های آنان را استماع نمود و وضعیت آنان را ارزیابی نمود.

مسئولین این کمیته همچنان با محترم محمد حسن غیاثی معین وزارت صحت عامه و عضو کمیته اسکان موقت درهرات به منظور فراهم نمودن کمپ و سایر تسهیلات جلسه دایر کردند.

فعالیت کمیته های تنظیم مساجد و تعلیم در تورخم، سپین بولدک و اسلام قلعه همین اکنون عملاً جریان دارد.

۲۴- امروز از راه اسلام قلعه از ایران ۷۹ خانواده که تعداد افراد آنها ۲۴۹ تن می رسد و ۲۴۶۱ مجرد به کشور برگشته اند.

۲۵- به اساس حکم الحاج ملا محمد حسن آخند رئیس الوزراء امارت اسلامی افغانستان، به منظور دفاع از حقوق(مدنی، فامیلی و خصوصی) مهاجرین افغان در کشورهای خارجی یک کمیته تخصصی متشکل از حقوق دانان توظیف گردیده است.

کمیتته متذکره به سرپرستی معاون ریاست عمومی امور قانونگذاری وزارت عدلیه توظیف شده تا در زمینه دفاع از حقوق و ملکیت های مهاجرین افغان در کشورهای خارجی راه و چارۀ قانونی و حقوقی جستجو نماید.

۲۶- کمیته تنظیم تسهیلات برای تاجران و صنعتکاران در رابطه به ترتیب طرزالعمل جلسه دایر کرد.

اعضای کمیته متذکره، بند به بند طرزالعمل این کمیته را تصحیح کردند و فیصله شد که این کمیته در آیندۀ نزدیک گام عملی بردارد تا از این طریق در زمینه فعالیت صنعت کاران، تاجران و سرمایه گذاران برگشت کننده، تسهیلات و زمینۀ مناسب فراهم گردد.

۲۷- تحت ریاست والی صاحب پکتیا کمیته هماهنگی برای مهاجرین برگشت کننده از پاکستان توظیف شده و قوماندان امنیه این ولایت به عنوان مسئول کمیته تعیین گردیده است.

۲۸- امروز کمیته ثبت و تثبیت به منظور تقویت امور در تورخم، تیم متشکل از ۳۰ تن از افراد مسلکی را همراه با کمپیوتر ها از اداراه امور و ۳۰ تن افراد مسلکی دیگر از وزارت کار و امور اجتماعی را به تورخم فرستاد.

همچنان تیم متشکل از ۲۰ تن از وزارت امور داخله و یک تیم متشکل از ۲۰ تن از وزارت امر بالمعروف و نهی عن المنکر را به منظور تقویت کمیتۀ خدماتی فرستاده شدند.

به همین ترتیب، فیصله شده است که فردا یک تیم مسلکی متشکل از ده تن همراه با کمپیوترهای شان از وزارت انکشاف دهات و یک تیم مسلکی متشکل از ده تن همراه با کمپیوترهای شان از ریاست عمومی استخبارات به منظور تقویت کمیته ثبت و تثبیت به تورخم اعزام خواهند شد.

 

بلال کریمی