گزارش کاری کمیته‌های مختلف کمیسیون عالی انتقال مهاجرین در ۲۴ ساعت گذشته

گزارش مختصر کمیته های مختلف کمیسیون عالی- مؤرخ ۱۴۴۵/۴/۲۲   تورخم ۱ ــ مسئولین مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در چوکات کمیته خدماتی برای مهاجرین عودت کننده در تورخم تا اکنون ۱۳۰۰۰ سیم کارت های مؤقت توزیع نموده است.   ۲- از تاریخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۳ تا امروز یعنی ششم نوامبر تنها از طریق مسیر تورخم […]

گزارش مختصر کمیته های مختلف کمیسیون عالی- مؤرخ ۱۴۴۵/۴/۲۲

 

تورخم

۱ ــ مسئولین مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در چوکات کمیته خدماتی برای مهاجرین عودت کننده در تورخم تا اکنون ۱۳۰۰۰ سیم کارت های مؤقت توزیع نموده است.

 

۲- از تاریخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۳ تا امروز یعنی ششم نوامبر تنها از طریق مسیر تورخم ۳۷۰۰۰ خانواده به کشور عودت نموده اند که تعداد آنان به ۲۰۰۰۰۰ می رسد و از اول نوامبر سال روان تا امروز یعنی ششم نوامبر به تعداد ۱۶۰۲۰ خانواده به کشور عودت کرده اند.

 

۳- مسئولین کمیته جلب و جذب امروز در کابل با صرافان سرای شهزاده جلسه نمودند.

در این جلسه رئیس سرای شهزاده و صرافان تعهد کردند که به زودترین فرصت کمک های خویش را جمع آوری و در هماهنگی کمیته مذکور به مهاجرین خواهند رساند.

 

۴ ــ به تعداد ۲۸۷۳ تخته کمپل از سوی شرکت خالد لمر به کمیته خدماتی تسلیم داده شد تا به گونه منظم به مهاجرین مستحق توزیع گردد.

 

۵ ـــ در چوکات کمیته خدماتی در کمپ های تورخم ۴۰ عراد امبولانس، ۱۰ باب کلینیک و ۵ تیم صحی سیار در خدمت مهاجرین مصروف اند.

همچنان سه شفاخانه ثابت در در گذرگاه عبوری و سه شفاخانه ثابت دیگر مجهز با امبولانس ها در مسیر راه تورخم- کابل فعال می باشند.

 

۶ ــ به تعداد ۷۵۷ خانواده از سوی کمیته ثبت و تثبیت به ثبت رسیده و خانواده های مذکور که امروز به کشور بازگشت نموده اند تعداد آنان به ۴۴۳۸ تن می رسد.

 

۷ ــ در چوکات کمیته خدماتی امروز در قول اردوی خالد بن ولید به تعداد ۱۹۱۵ مریضان مهاجر در تورخم از سوی تیم های صحی تداوی شده اند.

همچنان به تعداد ۴۶۰۰ا از سوی جمعیت هلال احمر افغانی مورد تداوی قرار گرفته اند.

 

۸ ــ امروز کمیته ترانسپورت توسط ۳۹ وسایط نقلیه مختلف النوع دهها خانواده مهاجرین عودت کننده را به ولسوالی های مختلف ولایت ننگرهار و ولایات لغمان و کنر انتقال نموده است.

 

۹ ــ مسئولین مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در چوکات کمیته خدماتی امروز ۴۰۴۲ سیمکارت های رایگان و مؤقت را به مهاجرین عودت کننده توزیع نمود. تمام سیم کارت های توزیع شده در تورخم در مجموع به ۱۶۵۸۹ می رسند.

 

۱۰- کمیته خدماتی امروز در تورخم برای ۵۱۰۰۰ مهاجر عودت کننده، غذا و خوراکه رسانیده و شام امروز برای ۳۵۰۰۰ مهاجر خوراکه توزیع نموده است.

 

۱۱ ــ هفتاد خانه در ولسوالی لعل پور ترمیم گردیده و امروز افتتاح و به بهره برداری سپرده شد.

 

۱۲ ــ سه حلقه چاه آب در لعل پور حفر و به بهره برداری سپرده شد و همچنان ۲۰۰ باب خیمه نصب و آمادۀ استفاده قرار گرفت.

 

۱۳ ــ به هدف انکشاف و تنظیم کمپ های موقت در تورخم، معین شاروالی کابل، شاورال ننگرهار و شاروال شهرک تورخم جلسۀ مشترک دایر کردند و بخاطر انکشاف کمپ ها و فراهم نمودن تسهیلات، تصامیم لازم اتخاذ گردید.

ســـــــــــپین بولدک

 

۱۴ ـــ کمیته اسکان موقت امروز در کمپ تخته پل حفر یک حلقه چاه آب را موفقانه تکمیل نمود.

 

۱۵ ـــ کمیته اسکان موقت در کمپ سپین بولدک،۲۰۰ باب خیمۀ جدید را نصب، شماری از تشناب ها را ترمیم نمود و مشکل آبرسانی را حل کرد.

 

۱۶ ـــ مسئولین کمیتۀ تثبیت امروز در سپین بولدک۱۰۳۲ خانواده را که شمار آنان به ۶۱۵۲ تن میرسد، ثبت و بایومتریک نمود و خانواده های متذکره بخاطر مساعدت به موسسۀ IOM معرفی گردیدند.

 

۱۷ ـــ کمیتۀ تنظیم امور مالی امروز در سپین بولدک به هریک از صدها خانوادۀ عودت کننده،۱۰هزار افغانی توزیع نمود.

۱۸ ـــ مسئولین کمیته تنظیم مساجد و تعلیم امروز در سپین بولدک در لیسه غازی عبدالله خان، پس از نماز صبح و ظهر در خصوص مقاصد هجرت، صبر و تحمل برای مهاجرین صحبت همه جانبه نمودند و در محدودۀ امکانات ا.ا.ا از ارائه خدمات به آنان اطمینان داده شد.

 

۱۹ ـــ کمیته ترانسپورت امروز از مسیر سپین بولدک ۸۰۸ خانواده را که شمار آنان ۴۷۶۳ تن میرسد به ولایات مختلف از جمله: هرات، کندهار، ارزگان، زابل، غزنی، کابل و شماری از ولایات دیگر توسط ۱۱۳ وسایط مختلف النوع انتقال داد و به خانواده های متذکره از سوی کمیته امور مالی، در مجموع ۱۷۳۰۰۰ افغانۍ کمک رسیده است.

 

هـــرات

۲۰ ــ مسئولین کمیسیون دارالانشاء حل مشکلات مهاجرین، امروز در اسلام قلعۀ هرات به هدف رسیدگی به مشکلات مهاجرین با کمیته های ترانسپورت و اسکان موقت، جلسه دایرکردند. سپس آنان مشترکا با رئیس و اعضای شورای علما به هدف بهبود هرچه بیشتر کارها، جلسه برگزار نمودند و تصامیم لازم اتخاذ گردید.

 

پــــکتیکا

۲۱ ـــ مسئولین کمیته اسکان موقت در انگورهده و گذرگاه توروی پکتیکا دیدار کردند و وضعیت مهاجرین عودت کننده در این دو مسیر را بررسی کردند و به کمیته ولایتی اسکان موقت در پکتیکا وظیفه سپرده شد تا به گونۀ عاجل خیمه های مورد نیاز را نصب نماید، سیستم آبرسانی را آماده و تانکرها را به هدف تسهیلات آماده سازد و در صورت نیاز، تشناب های سیار را نیز آماده نماید.

 

بلال کریمی سخنگوی کمیسیون عالی رسیدگی به مشکلات مهاجرین