وزیر خارجه روسیه؛ بازگشت امریکا و ناتو به منطقه، برای روسیه غیر قابل قبول است

وزیر خارجه روسیه در پیامی برای شرکت کنندگان فرمت مسکو که دیروز با اشتراک سرپرست وزارت امور خارجه امارت اسلامی در شهر کازان روسیه برگزار شد  تاکید کرد که بازگشت امریکا و ناتو به منطقه برای آنکشور غیر قابل قبول است. خبرگزاری  اسپوتنیک روسیه گزارش داده است: سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در پیام […]

وزیر خارجه روسیه در پیامی برای شرکت کنندگان فرمت مسکو که دیروز با اشتراک سرپرست وزارت امور خارجه امارت اسلامی در شهر کازان روسیه برگزار شد  تاکید کرد که بازگشت امریکا و ناتو به منطقه برای آنکشور غیر قابل قبول است.

خبرگزاری  اسپوتنیک روسیه گزارش داده است: سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در پیام خود با تاکید گفته است: بازگشت نظامی امریکا و ناتو به افغانستان و کشورهای همسایه آن برای روسیه غیرقابل قبول است،  صرف نظر از اینکه به چه بهانه‌ای قابل توجیه باشد.

وزیر خارجه روسیه در پیام خود همچنان گفته است:امریکا و متحدین غربی آن صدمات جبران ناپذیری به مردم افغانستان وارد کرده اند، باید بار اصلی بازسازی کشور پس از جنگ را به دوش بکشند، در حالی که آنان وضعیت را بدتر می کنند و شرایط زندگی را که قبلاً دشوار بود برای افغانان  پیچیده می کنند.

در همین حال نماینده ویژه وزارت خارجه چین برای افغانستان گفته است: اشغال افغانستان امریکا و  ناتو عامل اصلی درد و رنج مردم افغانستان شده است.

یوه شیائویونگ، روز جمعه در نشست فرمت مشورتی مسکو در مورد افغانستان، این موضوع را بیان کرده گفت: ۲۰ سال اشغال امریکا و ناتو دلیل اصلی ویرانی و رنج مردم افغانستان است که تا به امروز شاهد آن هستیم.

وی یادآور شد که واشنگتن و متحدانش کمک به کابل را متوقف کردند، دارایی های خارجی افغانستان را مسدود کردند و تحریم های یک جانبه را اعمال کردند که “آزار مردم افغانستان را تشدید کرد.” یو شیائویونگ از ایالات متحده و کشورهای ناتو خواست مسوولیت اصلی این امر را بر عهده بگیرند.

نماینده ویژه چین همچنین خاطرنشان کرد که واشنگتن و کشورهای عضو ناتو باید وعده های خود را برای کمک به افغانستان، آزادسازی دارایی های این کشور، لغو تحریم های یک جانبه علیه مردم افغانستان و آزادسازی سریع منابع بیشتر برای رفع نیازهای فوری را اجرا کنند.