رویداد اقتصادی

رونق صنعت شیشه‌سازی در هرات

صنعت کاران شیشه‌سازی تزئینی در هرات از رونق یافتن آن ابراز خوشحالی داشته و می‌گویند که این صنعت با حمایت ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات امیدواری‌ها برای دوام این صنعت نیز در بین فرهنگیان به وجود آمده است. غلام سخی که پنجاه سال عمر دارد بیشتر عمر خود را برای احیای این صنعت کار کرده […]

صنعت کاران شیشه‌سازی تزئینی در هرات از رونق یافتن آن ابراز خوشحالی داشته و می‌گویند که این صنعت با حمایت ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات امیدواری‌ها برای دوام این صنعت نیز در بین فرهنگیان به وجود آمده است.

غلام سخی که پنجاه سال عمر دارد بیشتر عمر خود را برای احیای این صنعت کار کرده می‌گوید که این کسب از پدرش برایش به ارث مانده و او تاریخ این صنعت را بیشتر از ۵ هزار سال تخمین میزند.

غلام سخی همچنان می‌گوید که در حال حاضر فقط دو کارگاه شیشه‌سازی در هرات وجود دارد و در تلاش رشد بیشتر این صنعت قدیمی هستیم.

با این حال، محمد صدیق میر کارشناس فرهنگی در این ولایت نیز به این باور است که صنعت شیشه‌سازی از ارزش بالایی برخوردار است و باید در راستای زنده نگه‌داشتن این صنعت و سایر صنایع، توجه بیشتری شود.

این کارشناس فرهنگی می‌گوید که این صنعت یادگار که از دوران تیموریان و دوران غزنویان می‌باشد باید برای این صنعت بازار یابی شود تا به فراموشی نرسد.

گفتنی است که شیشۀ تولید هرات به حیث صنایع دستی توسط گردشگران خارجی حین بازدید از این ولایت خریداری می‌شود و همچنان از این صنعت که جنبۀ تزئینی دارد، در دفاتر، خانه ها، تالارها، رستورانت‌ها و نمایشگاه‌ها استفاده می‌شود.