افتتاح پروژهٔ تولید ده میگاوات برق آفتابی ولسوالی سروبی توسط معاون اقتصادی ریاست الوزراء

محترم ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست الوزراء امروز سه شنبه ۲۸ ام سنبله امور احداث پروژۀ تولید ده میگاوات برق آفتابی را در نزدیکی بند نغلو ولسوالی سروبی افتتاح نمود.   در این مراسم علاوه از معاون اقتصادی ریاست الوزراء ملا عبداللطیف منصور سرپرست وزارت آب و انرژی و شماری دیگری از مسوولین […]

محترم ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست الوزراء امروز سه شنبه ۲۸ ام سنبله امور احداث پروژۀ تولید ده میگاوات برق آفتابی را در نزدیکی بند نغلو ولسوالی سروبی افتتاح نمود.

 

در این مراسم علاوه از معاون اقتصادی ریاست الوزراء ملا عبداللطیف منصور سرپرست وزارت آب و انرژی و شماری دیگری از مسوولین امارتی نیز حضور داشتند.

 

محترم ملا صاحب در مراسمی‌که به همین مناسبت تدویر گردیده بود، حین سخنان خود گفت، افغانستان خانه مشترک همه افغان هاست، در این جا عزت شان محفوظ است و این جغرافیا سمبول شناخت و هویت شان می باشد. همین علت است که امارت اسلامی بالعکس سایر نظام های گذشته در خدمت مردم زجرکشیده و آبادانی کشور متعهد است.

 

محترم ملا صاحب افزود، امارت اسلامی این را درک نموده که به خاطر داشتن اقتصاد قوی برق برای صنعت و پیشرفت آن مهم و ضروری می باشد. امارت اسلامی جهت رسیدن به این هدف، تولید برق را در داخل کشور در اولویت های خود قرارداده و به تمامی سرمایه گذاران اذعان داشته، که در بخش تولید برق در داخل کشور سرمایه گذاری نمایند.

 

معاون اقتصادی ریاست الوزراء علاوه نمود: “به ادامه همین تلاش‌ها اینک امروز شاهد آغاز تولید برق آفتابی به ظرفیت ده میگاوات می باشیم. با در نظرداشت نیاز دربخش تولید برق این پروژه کوچک به نظر می رسد، ولی برای من جهت رسیدن به خودکفایی بسیار مهم می باشد. این نشاندهندۀ آن است که ما در بخش رسیدن به خودکفایی به مقدار ده میگاوات برق از احتیاج دیگران رهایی میابیم.”

 

در پایان مراسم محترم ملا عبدالغنی برادر آخند گفت که امارت اسلامی با در نظرداشت اهمیت برق مصمم است تا قرارداد تکمیل امور پروژه لین ۵۰۰ کیلو ولت که از ترکمنستان امتداد می یابد را در بدل یک معدن به شرکت افغان انویست بدهد، که با انجام آن زمینۀ انتقال صدها میگاوات برق به کشور فراهم خواهد شد و سالانه به ارزش ۲۰۰ میلیون دالر صرفه جوی می شود.

 

محترم ملا عبدالغنی برادر آخند یک بار دیگر در خطاب به سرمایه گذاران داخلی و خارجی گفت که در بازسازی افغانستان سهیم شوند و در این جا از فرصت های به وجود آمده استفاده نمایند.

 

پروژه تولید ده میگاوات برق آفتابی به حمایت امارت اسلامی از سوی سکتور خصوصی در ظرف یکسال با سرمایه گذاری حدود ۷۰۰ میلیون افغانی تکمیل می شود،