رانش زمین در ولسوالی سرحدی یاوان بدخشان خسارات هنگفت مالی برجا گذاشت.

رانش زمین در ولسوالی سرحدی یاوان بدخشان خسارات هنگفت مالی برجا گذاشت.به اثر رانش زمین در ولسوالی یاوان بدخشان، دوازده باب خانه، یک محراب مسجد و نزدیک به صد جریب زمین زراعتی و باغیات در روستاهای ادنیل و مرچ‌ها در زیر گل ولای فرورفته و ۴۰۰ خانه دیگر در معرض تهدید و لغزش قرار گرفته […]

رانش زمین در ولسوالی سرحدی یاوان بدخشان خسارات هنگفت مالی برجا گذاشت.به اثر رانش زمین در ولسوالی یاوان بدخشان، دوازده باب خانه، یک محراب مسجد و نزدیک به صد جریب زمین زراعتی و باغیات در روستاهای ادنیل و مرچ‌ها در زیر گل ولای فرورفته و ۴۰۰ خانه دیگر در معرض تهدید و لغزش قرار گرفته است.

 

پس از وقوع حادثه لغزش زمین در روستاهای ادنیل و مرچ‌های ولسوالی یاوان بدخشان، مولوی عبدالجمیل “سایس” معاون والی ق ذبیح الله مجاهد ریس امورسرحدات اقوام وقبایل ولایت بدخشان و شماری از روسای دوایر دولتی همراه بایک تیم فنی علی الفور ذریعه هلیکوپتر به محل حاثه شتافتند تا با آسیب دیدگان این رویداد زیانبار اعلام همدردی کنند.

مسوولان محلی بدخشان که به محل رویداد رفته بودند بعد از بازدید از نقاط تخریب شده به اهالی روستاها اطمینان دادند که در اسرع وقت کمک‌های امارت اسلامی و موسسات همکار را برایشان فراهم خواهند نمود.

 

مسئولان و باشندگان محل می‌گویند که در پی رانش زمین خسارات هنگفت مالی به اهالی روستاهای ادنیل و مرچ‌های ولسوالی یاوان بدخشان وارد شده است و حدود ۴۰۰ خانواده در معرض تهدید بازلغزش کتله عظیم از خاک قرار دارند.

 

آسیب دیدگان این رویداد که همه دار و ندار شان را از دست داده اند، همین اکنون در فضای باز و سرد بسر می‌ برند و نیاز اشد به کمک‌های انسانی دارند.

آنان از امارت اسلامی و موسسات امداد رسان ملی و بین المللی خواهان همکاری فوری انسانی و اسکان مجدد هستند.

 

این درحالیست که پیش از این در پی لغزش کوه در قریه خلدسک ولسوالی راغستان و حادثه سنگچرخ در قریه ارخی ولسوالی یمگان بدخشان باشندگان آن مناطق را مجبور به ترک خانه هایشان نموده بود که هنوز به خواست‌های آنان بگونه درست رسیدگی صورت نگرفته است.

 

بدخشان باداشتن کوه‌های مرتفع و شکسته شده در معرض تهدید زلزله، وقوع برف کوچ‌ها، رانش زمین و سیلاب‌های مدهش قرار داشته که همه ساله مردم این ولایت دستخوش حوادث طبیعی اند و خسارات جانی و مالی به آنان

رادیو تلویزیون ملی بدخشان