آژانس بین المللی انرژی اتمی در اقدامی قابل توجه، فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت

آژانس بین المللی انرژی اتمی در اقدامی قابل توجه، به پیش نویس قطعنامه‌ای جهت تصویب رسمی نام کشور فلسطین رای مثبت داد. خبرگزاری وفا مربوط به فلسطین گزارش داده است  این تصمیم در نشست روز پنجشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی در ویانا گرفته شده که  از نگاه کارشناسان پیروزی بزرگی برای فلسطینیان و سیلی […]

آژانس بین المللی انرژی اتمی در اقدامی قابل توجه، به پیش نویس قطعنامه‌ای جهت تصویب رسمی نام کشور فلسطین رای مثبت داد.

خبرگزاری وفا مربوط به فلسطین گزارش داده است  این تصمیم در نشست روز پنجشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی در ویانا گرفته شده که  از نگاه کارشناسان پیروزی بزرگی برای فلسطینیان و سیلی محکمی به صورت اسرائیل به شمار می‌آید.

به موجب این مصوبه، آژانس بین المللی انرژی اتمی موافقت کرد تا حقوق و امتیازات مهمی را به فلسطین اعطا کند که این اتفاق در تقویت همکاری میان فلسطین‏، این نهاد بین المللی و دیگر کشور‌های عضو نقش خواهد داشت.

پیش نویس این قطعنامه را مصر به نیابت از فلسطین ارائه داد و در آن خواست تا آژانس بین المللی انرژی اتمی به نامگذاری رسمی ”کشور فلسطین“ رای مثبت دهد.

این پیش نویس با رای موافق ۹۲ کشور، رای ممتنع ۲۱ کشورو رای مخالف ۵ کشور به تصویب رسید. آژانس بین المللی انرژی اتمی در این باره گفت، طرح پیشنهادی مصر با همکاری دیگر کشور‌های عربی، گروه ۷۷، چین و ترکیه ارائه شد.

ناظران می‌گویند، موافقت آژانس بین المللی انرژی اتمی با نامگذاری رسمی کشور فلسطین، گامی در مسیر عضویت کامل فلسطین در این نهاد و دیگر نهاد‌های بین المللی است همانگونه که سیلی محکمی به صورت بنیامین نتانیاهو محسوب می‌شود.