تولید روزانه بیش از یک میلیون تخم مرغ در هرات 

تولید روزانه بیش از یک میلیون تخم مرغ در هرات   مسئولان در ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت هرات، می‌گویند که با افزایش فارم‌های مرغ‌داری، این ولایت در تولید تخم مرغ به خودکفایی رسیده است.   فهیم فایز مسئول بخش ماهی، پرندگان و حشرات این ریاست می‌گوید که با موجودیت بیش از ۶۰ فارم […]

تولید روزانه بیش از یک میلیون تخم مرغ در هرات

 

مسئولان در ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت هرات، می‌گویند که با افزایش فارم‌های مرغ‌داری، این ولایت در تولید تخم مرغ به خودکفایی رسیده است.

 

فهیم فایز مسئول بخش ماهی، پرندگان و حشرات این ریاست می‌گوید که با موجودیت بیش از ۶۰ فارم مرغ‌داری و فارم پرورش تخمی این ولایت، از نگاه تولید تخم مرغ خودکفا شده است.

 

به گفته‌ی او همه‌روزه‌از این فارم‌ها بیش از یک میلیون تخم مرغ، جمع‌آوری می‌شود که علاوه بر عرضه در بازارهای هرات، به دیگر ولایت‌ها نیز صادر می‌شود.

 

آقای فایز می‌افزاید: در حال حاضر تخم مرغ هرات به بعضی ولایت‌های دیگر مثل کابل و غزنی هم صادر می‌شود.

 

وی می گوید که در برخی از فارم های مرغداری که تا ۱۲۰ هزار مرغ وجود دارد و از مجموع فارم‌ها روزانه بیش از یک میلیون تخم مرغ تولید می شود.

 

در همین حال برخی از مالکان فارم های مرغ‌داری، می‌گویند که فروشات تخم مرغ معمولا در فصل زمستان بدلیل سردی هوا افزایش می یابد اما آنان ابراز خوشحالی دارند که در سایر ولایات صادرات دارند

 

از سوی هم باشندگان هرات، از کاهش قیمت تخم مرغ ابراز خرسندی نموه و می‌گویند که قیمت تخم مرغ فعلا مناسب است.

 

گفتنی‌ست که پیش از این، تخم‌های مورد نیاز در ولایت هرات، از کشورهای همسایه‌ به‌خصوص ایران، وارد می‌شد.

 

با حاکم‌ شدن امارت اسلامی به خاطر حمایت از تولیدات وطنی، واردات تخم مرغ و گوشت مرغ از کشورهای همسایه منع شده است.