امارت‌شناسی

امارت‌شناسی/ بخش بیست‌وهشتم

کشور یک حکومت اسلامی مقتدر مرکزی ایجاد شد. ملوک‌الطوائفی و جزایر قدرت برچیده شد. ریشه‌های فساد اخلاقی و اداری، غصب، اختلاس، انحراف فکری و دیگر پدیده‌های غیرقانونی که با اشغال به وجود آمده و گسترش یافته بود، ریشه‌کن گردید.

دست‌آوردهای مهم پس از فتح

پس از فتوحات در عرصهٔ نظامی، امارت اسلامی اقدامات مهم دیگری نیز انجام داد و دست‌آوردهای چشم‌گیری در زمینه‌های نظام‌سازی، ثبات و امنیت، حکومت‌داری، اقتصاد و سایر عرصه‌های زندگی به دست آورد.

بزرگ‌ترین دست‌آورد امارت اسلامی این بود که بار دیگر پرچم حاکمیت اسلامی بر خاک پاک افغانستان، به طور خاص بر بنای زیبـای ارگ برافراشته شد. نظام الهی در زمین خداوند متعال استقرار یافت. کلمهٔ حق بلند شد و نشانه‌ها و شعارهای باطل سرکوب گردید. شریعت اسلامی به عنوان قانون اعلام شد و اجرای عملی آن آغاز گردید.

هرچند اداراتی که اشغال‌گران کافر و دست‌نشانده‌های‌شان برای انحراف و بی‌دینی جامعه در بیست‌سال ایجاد کرده بودند؛ هرچه قدر هزینه که پرداخته بودند در قالب نهادهای مدنی، رسانه‌ها و سازمان‌های دیگر به خاطر تلاش برای پیاده‌کردن و ترویج فرهنگ، قانون، اخلاق و ارزش‌های غربی، این سلسله همگی به کلی پاک شد و از بین رفت و همانند اشغال نظامی و سیاسی، از تهاجم فرهنگی و فکری بر کشور نیز جلوگیری شد.

استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت اراضی افغانستان که در بیست‌سال گذشته تحت ارابه‌های تانک‌های آمریکایی پای‌مال شده بود، آزاد گردید و ما بار دیگر صاحب استقلال کامل، خودمختاری و آزادی شدیم.

جنگ در کشور پایان یافت. در گذشته روزانه صدها افغان کشته می‌شدند، این خون‌ریزی متوقف شد، صدای بمباران، چاپه، انفجار و جنگ خاموش شد و هم‌وطنان ما پس از چهاردهه، بار دیگر از صلح و امنیت سرتاسری برخوردار شدند.

در کشور یک حکومت اسلامی مقتدر مرکزی ایجاد شد. ملوک‌الطوائفی و جزایر قدرت برچیده شد. ریشه‌های فساد اخلاقی و اداری، غصب، اختلاس، انحراف فکری و دیگر پدیده‌های غیرقانونی که با اشغال به وجود آمده و گسترش یافته بود، ریشه‌کن گردید.

از فروپاشی اقتصادی جلوگیری شد. در گذشته تصور می‌شد که اگر آمریکایی‌ها از افغانستان خارج شوند و کمک‌های خود را متوقف کنند، در پی آن کل نظام اقتصادی در افغانستان فرو خواهد ریخت، در حالی که آمریکایی‌ها نه تنها کمک‌های خود را به افغانستان قطع کردند؛ بلکه بودجهٔ ۹ میلیاردی افغانستان را نیز مسدود، افغانستان را تحریم اقتصادی و بانک‌های ما را تحریم کردند، موانعی برای معاملات تجاری ایجاد کردند و تمام پروژه‌های عمرانی در افغانستان به حالت تعلیق درآمد. با وجود این‌همه مشکلات، رهبری صحیح و خردمندانهٔ امارت اسلامی و اقدامات به موقع آن، مانع از فروپاشی اقتصادی شد. بانک‌ها ثابت ماندند، تجارت، کاروبار و فعالیت‌های اقتصادی پس از یک سکتهٔ کوتاه‌مدت، به تدریج بهبود یافتند. ارزش پول ملی افغانی حفظ شد و امارت اسلامی توانست پس از دو ماه تأخیر، حقوق تمام کارمندان دولت را پرداخته و امور دولتی را به حالت عادی بازگرداند.

امارت اسلامی در نتیجهٔ رهبری صحیح، صداقت و شفافیت توانست بودجهٔ سال مالی ۱۴۰۱ هـ.ش، را پس از مدتها از عواید داخلی تامین کند که مبلغ آن «دوصدوسی و یک» میلیارد افغانی است. در همین سال برای اولین‌بار در تاریخ افغانستان، وزارت مالیه توانست در مدت یازده ماه، تنها از گمرکات مبلغ »صد میلیارد» افغانی عواید مالیات را جمع‌آوری کند. این در حالی است که در دولت قبلی با فزونی حمل‌ونقل، این درآمدها در سال بیش از هفتاد و پنج میلیارد نبود.

علاوه بر امور و هزینه‌های عادی، امارت اسلامی فعالیت‌های عمرانی را نیز آغاز کرد، و بسیاری از تصدی‌های متوقف‌شده دوباره فعال گردید. کار پروژهٔ تاریخی کانال قوش‌تپه در شمال کشور، ساخت شاهراه‌ها در نقاط مختلف و کار ساخت سدهای کوچک در کشور آغاز گردید. سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی در تولید برق و معدن انجام شد.

پس از برکناری نهادهای امنیتی و استخباراتی قبلی، در عرصه‌های امنیتی و دفاعی امارت اسلامی توانست در مدت کوتاهی نهادهای امنیتی، دفاعی و استخباراتی را بازسازی و تجدید کند. مجاهدین امارت اسلامی در این نهادها جذب شدند، در مدت کوتاهی تشکل‌های قابل توجهی در همه عرصه‌ها شکل گرفت و نیروهای امنیتی و دفاعی کشور برای تامین امنیت، دفاع از مرزهای کشور و خنثی‌کردن توطئه‌های دشمنان دین، کشور و ملت آماده شدند.

در نتیجهٔ اقدامات سریع و مسلکی نهادهای امنیتی و استخباراتی، تمامی توطئه‌های دشمنان داخلی و خارجی خنثی گردید که توسط داعش، بغاوت‌گران مقاومت، جنبش‌های آزادی‌خواهی زنان و سایر اغتشاش‌گران که برای تضعیف تنها نظام اسلامی در روی زمین، ارائهٔ نادرست از وضعیت افغانستان، تحریک خشونت‌های فرقه‌ای و در نهایت به چالش‌کشیدن نظام انجام شده بود؛ اما به حمدالله امیدهای‌شان برآورده نشد و با کمک خداوند متعال، تلاش مجاهدین بیدار امارت اسلامی این دسیسه‌ها را ناکام گردانید.