افغانستان در ماه می ۲۰۱۷ میلادی

((ملاحظه: این نوشتار شامل رویدادهایی است که دشمن به آن اعتراف کرده است ولازم به اشاره می دانیم که رویدادهای موثق دیگر را با ذکر معلومات بیشتر بخصوص دربارهء آمار تلفات و خسارات دشمن داخلی و خارجی میتوان در سایت رسمی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد)). در ماه می سال ۲۰۱۷ ماه نیز مجاهدین دست […]

((ملاحظه: این نوشتار شامل رویدادهایی است که دشمن به آن اعتراف کرده است ولازم به اشاره می دانیم که رویدادهای موثق دیگر را با ذکر معلومات بیشتر بخصوص دربارهء آمار تلفات و خسارات دشمن داخلی و خارجی میتوان در سایت رسمی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد)).
در ماه می سال ۲۰۱۷ ماه نیز مجاهدین دست آورد های خوبی داشتند و چندین منطقه، پوسته و ولسوالی در جریان این ماه فتح گردید. در جریان این ماه بعضی رویدادهای مهم دیگری نیز رخ داد که تفاصیل آنرا میتوان در سطور ذیل مطالعه نمود:
تلفات اشغالگران خارجی:
در جریان ماه می سال ۲۰۱۷ میلادی دشمن اشغالگر متحمل خسارات زیادی شد، در اولین رویداد که به روز دوشنبه اول ماه می رخ داد عساکر اشغالگر در ولسوالی بتی کوت ولایت ننگرهار با هجوم استشهادی مجاهدین مواجه شدند که طی آن متحمل تلفات و خسارات شدند. به فردای آن، یک تانک اشغالگران در ولسوالی پچراگام ننگرهار با ماین کنار جاده تصادم کرد که طی آن ۶ عسکر اشغالگر کشته و تعداد دیگری زخمی شدند. به روز چهارشنبه ۳ این ماه اشغالگران خارجی در منطقهء شش درک کابل نیز مورد هجوم مجاهدین قرار گرفتند که به اعتراف خود شان ۳ تن از آنان زخمی شدند اما خبرهای موثق حاکی از کشته شدن تعدادی از آنان نیز می باشد. به روز یکشنبه ۱۴ ماه می چهار تن از عساکر اشغالگر در اثر انفجار ماین کنار جاده در ولسوالی بگرام ولایت پروان کشته شدند. با وجود اینهمه تلفات تأیید شده از منابع مستقل و موثق، دشمن دروغگو به کشته شدن افراد خود درجریان این ماه اعتراف نکرد لذا تعداد کل کشته شدگان در جریان سال به اعتراف دشمن ۴ تن و در جریان شانزده سال اشغال ۳۵۳۲ تن باقی ماند.
تلفات در صف ادارهء اجیر:
به روز سه شنبه ۲ می ادارهء سیگار اعلان کرد که سال جاری در مقایسه با سالهای گذشته شاهد تلفات شدید در صف ادارهء اجیر بوده است. بر اساس این راپور در ماههای اول این سال ۸۰۷ عسکر کشته شده و صدها تن دیگر زخمی شده اند. تعداد کل تلفات دشمن در جریان این ماه در دست نیست اما بگونهء مشت نمونه خروار به بعضی از این رویدادها در رده های متوسط صف دشمن اشاره صورت میگیرد:
به روز چهارشنبه مورخهء ۳ می یک فرمانده پولیس همراه با هشت تن از افراد خود در مربوطات دارالمعلمین ولایت کندهار کشته شد. به تعقیب آن به روز یکشنبه ۷ ماه می، مشاور مطبوعاتی والی کندهار نیز در اثر حملهء چریکی مجاهدین کشته شد. به تاریخ ۱۰ این ماه نیز یک فرمانده پولیس در ولسوالی سپین بولدک ولایت کندهار در اثر انفجار ماین چسپکی کشته شد. به تعقیب آن به روز یکشنبه ۱۴ این ماه، یک قوماندان اربکی همراه با شش تن از افراد خود در شهر گردیز ولایت پکتیا کشته شد. دو روز بعد از این رویداد، رئیس منابع بشری و رئیس مخابرات ولایت کنر در یک حملهء راکتی جان باختند. و در آخرین رویداد مشابه به روز دوشنبه ۲۹ می ولسوال ولسوالی شیخ آباد ولایت پکتیکا همراه با محافظ خود کشته شد.
بمبارد دوستانه:
به روز چهارشنبه ۲۴ ماه می نیروهای اشغالگر در مرکز ولایت کندز بر نیروهای اجیر افغان بمبارد کردند که طی آن ۴۰ تن از آنان کشته و زخمی شدند. ماه گذشته نیز نیروهای امریکایی اجیران داخلی خودرا در شهر ترینکوت مرکز ولایت ارزگان و ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا مورد هجوم هوایی قرار داده و آنانرا متحمل تلفات و خسارات ساخته بودند.
تلفات و آزار و اذیت ملکی:
ماه می همچو ماههای دیگر شامل رویدادهای تلفات و آزار و اذیت ملکی بوده است که راپور مفصل آنرا میتوان در سایت الاماره مطالعه نمود، درینجا به بعضی از این نوع رویدادها مختصراً اشاره صورت میگیرد:
به روز دوشنبه اول ماه می، دو تن ملکی در اثر حملات طیارهء بی سرنشین در ولسوالی هسکه مینهء ولایت ننگرهار کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند. به روز دوشنبه مورخهء ۸ می، مطبوعات از وفات محصلی خبر دادند که چند روز قبل در ولایت میدان وردک توسط یک قوماندان اربکی به ضرب گلوله زخمی شده بود. و به روز شنبه ۱۳ می، یک اربکی در ولسوالی اندر ولایت غزنی مادر خودرا همراه با دو تن دیگر به قتل رسانید.
ورود عساکر تازه نفس اشغالگر:
از یکسو دشمن ادعا می کند که مجاهدین را شکست داده است و از سوی دیگر با وجود موجودیت بیشتر از چهار صد هزار اردو و پولیس اشغالگران در پی ارسال نیروهای تازه نفس به افغانستان اند. به روز دوشنبه اول ماه می منشی عمومی ناتو در مصاحبه با یک روزنامهء آلمانی گفت که ناتو برای ارسال عساکر جدید به افغانستان غور میکند. وی گفت که در نشست آیندهء این سازمان که در ماه جون برگزار می گردد بر این موضوع بحث خواهد گرفت. در حال کنون ۱۳ هزار عسکر اشغالگران ناتو در کشور حضور دارند و در جنگ ها علیه مجاهدین سهم میگیرند. به تعقیب این خبر به روز دوشنبه ۲۹ می استرالیا اعلان کرد که بر اساس خواهش ناتو ۳۰ عسکر جدید به افغانستان می فرستد.
عملیات منصوری:
عملیات منصوری که وارد ماه دوم خود گردید دست آوردهای زیادی در جریان ماه می داشت. به روز دوشنبه اول ماه می، مجاهدین امارت اسلامی ولسوالی غورماچ ولایت بادغیس را تصرف کردند. مقامات این ولایت پذیرفتند که مجاهدین بر ولسوالی قادس، ابکمری و مقر حملات خودرا آغاز کرده اند که این سه ولسوالی نیز در معرض سقوط قرار دارند.
در همین روز مجاهدین امارت اسلامی در ولسوالی بتی کوت ولایت ننگرهار دشمنان اشغالگر را مورد هجوم قرار داده و آنانرا متحمل تلفات و خسارات شدید ساختند. به فردای آن ولایت بدخشان شاهد حملات شدید مجاهدین بود. طی این حملات در ولسوالی اشکاشم، مقر ولسوالی و پایگاههای پولیس، اردو و اربکی مورد هجوم جمعی مجاهدین قرار گرفت که در این جریان دهها پوسته به تصرف مجاهدین در آمد و تعداد زیادی از عساکر و پولیس کشته و زخمی شدند.
به روز چهارشنبه ۳ می، پوسته های ولسوالی میوند ولایت کندهار مورد هجوم مجاهدین قرار گرفت که طی آن چندین پوسته فتح و افراد آن کشته و زخمی شدند. به فردای آن ده پوسته در ولسوالی صیاد ولایت سرپل در تصرف مجاهدین در آمد. به تعقیب این رویدادها و به روز شنبه ۶ ماه می، ولسوالی استراتیژیک قلعهء زال ولایت کندز بعد از جنگ چندین روزه فتح شد. در جریان این فتح، مجاهدین غنائم بیشماری بدست آورند و دشمن متحمل تلفات و خسارات شدید گردید. تاریخ ۷ این ماه شاهد حملات سنگین مجاهدین بر ولسوالی خان آباد ولایت کندز نیز بود که طی آن مجاهدین غنائم زیادی بدست آوردند و اجساد ده ها تن از عساکر و اربکی ها در میدان باقی ماندند.
به روز جمعه ۱۲ می یک عده از تأسیسات ادارهء اجیر در مرکز ولایت ارزگان مورد حملات مجاهدین قرار گرفت که طی آن حد اقل ۱۵ تن از عساکر دشمن کشته شدند. به روز شنبه ۲۰ می، مجاهدین امارت اسلای حملات وسیعی را بر قطعهء واکنش سریع ولایت غزنی، محبس، ریاست امنیت و یکعده تعمیرات دیگر ادارهء اجیر در این ولایت آغاز کردند. در عین حال ولسوالی واغظ این ولایت نیز مورد هجوم مجاهدین قرار گرفته که در نتیجه این ولسوالی با تمام امکانات آن به دست مجاهدین فتح گردید. سه روز بعد از این رویداد، مرکز ولسوالی درهء بوم ولایت بادغیس و قوماندانی امنیهء این ولسوالی در تصرف مجاهدین در آمد. و در آخرین رویداد مشابه به روز شنبه ۲۷ می، مجاهدین امارت اسلامی در ولایت خوست حملهء شدیدی را بر کاروان عساکر ضربتی ادارهء اجیر که تحت تربیت خاص امریکایی های اشغالگر قرار داشتند انجام دادند که طی آن تعداد زیادی از افراد این کاروان کشته و زخمی شدند و دهها عراده موترهای شان حریق گردید.
حملات داخلی:
در جریان ماه می چندین حملهء داخلی در صف ادارهء اجیر رخ داد. اولین این حمله ها به روز سه شنبه ۱۶ می در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار رخ داد که طی آن یک اربکی سه تن از همکاران خودرا در پوسته به قتل رسانیده و خود موفق به فرار شد. به تعقیب آن به روز دوشنبه ۲۲ می یک قوماندان پولیس در ولسوالی سنگین ولایت هلمند ۸ تن از افراد خودرا به قتل رسانیده و خود فرار کرد.
به سلسلهء حملات خودی، به روز یکشنبه ۲۸ می یک پولیس نفوذی در ولسوالی شنکی ولایت زابل شش تن از همکاران خودرا به قتل رسانیده و خود موفق به فرار شد و بالاخره به روز سه شنبه ۳۰ این ماه طی جنگ میان پولیس و عساکر اردوی اجیر در ولسوالی چوری ولایت ارزگان حد اقل ده تن از جانبین کشته و زخمی شدند.
اعدام زندانیان:
از چندین سال به اینسو ادارهء اجیر در میدان جنگ در مقابله علیه مجاهدین ناکام شد و برای پنهان ساختن این ناکامی دست به دروغ، افترا، تبلیغات و غیره راههای نا مشروع زد. از جملهء این راهها اعدام زندانیان مظلوم و بیگناهی است که بر اثر لت و کوب و شکنجه مجبور به پذیرفتن اتهامات شده اند. اینک یکبار دیگر، به روز دوشنبه ۸ می معلومات دقیقی به دست مجاهدین افتاد که ادارهء اجیر عزم دارد برای پنهان ساختن ناکامی های اخیر خود، ۱۱ تن از مجاهدین زندانی را اعدام کند. امارت اسلامی به نوبهء خود این عمل جبونانه را خلاف موازین شرعی و قانونی دانسته دشمن را تهدید کرده است که در صورت اقدام به این عمل نامردانه، امارت اسلامی ارگان های امنیتی، عدلی و قضایی را هدف قرار خواهد داد.
انفجار اخیر در کابل:
روز چهارشنبه ۳۱ ماه می شاهد یک انفجار مرموز در مرکز شهر کابل بود که طی آن دهها تن از هموطنان ما کشته و زخمی شدند. نوعیت این حمله تا کنون روشن نیست و احتمال می رود که این حملهء هوایی توسط اشغالگران بوده باشد اما ظاهرا ادعا صورت گرفته است که این انفجار در یک تانکر فاضلات صورت گرفته است اما شواهد دروغ بودن این ادعا را نشان می دهد. این حملات عواقب سنگینی را در پی خواهد داشت. بعضی جهت های سیاسی و تنظیم های مدنی اعلان کردند تا علیه این انفجار و احتمال دست داشتن ادارهء اجیر کابل در آن دست به تظاهرات علیه ادارهء اجیر بزنند.
صلح نظامی:
حزب حکمتیار تقریبا شش ماه قبل وارد معاهدهء نامنهاد صلح با ادارهء اجیر کابل شد و ماه گذشته رهبر این حزب ظهور کرد اما این ادعای صلح همیشه با بیانات تند و تیز و جنگی علیه مجاهدین همراه بوده است و به همین سلسله به روز شنبه ۱۳ می این حزب اعلان کرد که لست ۳۵۰۰ نفر مسلح خودرا به وزارت دفاع سپرده است تا آنان را در اردو جلب کنند. علاوه بر این یک لست متشکل از ۱۰۰ تن را به امنیت ملی نیز تقدیم کرده بودند که به روز سه شنبه ۱۶ ماه می این لست توسط امنیت ملی رد شد.

 

احمد فارسی