افغانستان در ماه ثور

کار کانکریت‌ریزی برخی از سرک‌های فرعی در شهر #سرپل، به‌هزینه ۲۵ میلیون افغانی آغاز شد و چندین پروژه دیگر!

۱. کار کانکریت‌ریزی برخی از سرک‌های فرعی در شهر #سرپل، به‌هزینه ۲۵ میلیون افغانی آغاز شد.

۲. بالای دو متهم در ولایت کاپیسا حکم جزای تعزیری تطبیق شد.

۳. اولین محموله صادراتی مبلمان و فرنیچر افغانستان به تاجکستان انتقال یافت.

اولین محموله صادراتی مبل و فرنیچر تو لید شهرک صنعتی هرات از شرکت تولیدی مبلمان خالد صدیقی با حضور روئسای صنعت و تجارت و اتاق صنایع و معادن ولایت هرات، برای اولین بار در سطح افغانستان به کشور تاجکستان ارسال شد.

۴. اداره ملی خط آهن می‌گوید، در یک هفته ماه ثور، از طریق خطوط آهن  هرات – خواف، تورغندی، آقینه و حیرتان بیش از ۷۴ هزار متریک تُن انتقالات صورت گرفته است.

۵. وزارت آب و انرژی می‌گوید، تفاهم‌نامه سه‌جانبه تطبیق پروژه آبیاری در ولسوالی نازیان ولایت #ننگرهار به ارزش ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار دالر امریکایی میان مقام ولایت ننگرهار، ریاست حوزه دریایی این ولایت و موسسه پی‌ام‌اس جاپان امضا شد.

۶. در نشست بین‌الوزارتی که به‌ سرپرستی نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت و با اشتراک نمایندگان وزارت‌های امورخارجه، معادن و پترولیم، زراعت و مخابرات، بانک مرکزی و اداره خط‌آهن برگزار شده بود، در پیوند به آجندای نشست‌های دوجانبه و سه‌جانبه میان #افغانستان، #ترکمنستان و #قزاقستان گفت‌وگو شد.

۷.   وزارت آب و انرژی می‌گوید، کار روی ساخت شش بند بزرگ آب در کشور جریان دارد که با ساخت این بندها یک تحول مثبت در بخش مدیریت آب‌های کشور ایجاد خواهد شد.

۸. بیش از سه هزار کیلوگرام مواد مخدر جامد و بیش از ۲۲ هزار و ۵۰۰ لیتر مواد مخدر مایع از سوی وزارت امور داخله حریق شد.

۹.  امتحان تثبیت سویه مجاهدین از سوی اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی ولایت #سرپل برگزار شد.

۱۰.   برای بیش از ۴۰۰ مجاهد در ولایت #بغلان از سوی انستیتوت تعلیمات تخنیکی و مسلکی این ولایت زمینه تحصیل فراهم شده است.

۱۱.  وزارت آب و انرژی می‌گوید، پس از چند سال ذخیره بند قرغه پُر آب و پرچاوه آن فعال شده است.

این بند منبع اساسی آبیاری زمین‌های زراعتی نواحی شمال غرب شهر کابل و تقویت آب‌های زیرزمینی این شهر به شمار می‌رود.

۱۲.  آغاز کار سه پروژه شاروالی کابل به ارزش حدود یک میلیارد افغانی افتتاح شد.

۱۳.  تیم ملی فوتسال افغانستان به جام جهانی راه پیدا کرد. مولوی ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی در صفحه اکس خود، راه‌یابی تیم ملی فوتسال افغانستان به جام‌جهانی را به تمام هموطنان تبریک گفت.

۱۴.  کارهای باقی‌مانده بند پاشدان ولایت #هرات به‌هزینه بیش از ۱۱۷ میلیون دالر از سوی ملا عبدالغنی برادر آخوند، معاون اقتصادی رییس‌الوزرا افتتاح شد.

کار ساخت این بند از سوی انجنیران افغان به پیش برده می‌شود و با تکمیل آن، حدود ۱۳ هزار هکتار زمین زراعتی آبیاری و دو میگاوات برق تولید خواهد شد.

۱۵. الحاج ملاعبدالغنی برادر  معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا در سفر به ولایت هرات دو شرکت تولید ادویه به نام های افغان مدیسن و ایتوک فارما به ارزش مجموعی ۲۶ ملیون دالر را در شهرک صنعتی هرات افتتاح نمود.  از این جمله شرکت دوا سازی افغان مدیسن به ارزش ۱۶ میلیون دالر و شرکت ایتوک فارما به ارزش ۱۰ میلیون دالر  باحضور شیخ اسلام جار والی هرات، صنعت کاران و تاجران در شهرک صنعتی هرات توسط معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا افتتاح و به فعالیت آغازکردند.

۱۶.  ملا عبدالغنی برادر آخوند، معاون اقتصادی رییس‌الوزرا پس از افتتاح کارهای باقی‌مانده پروژه بند پاشدان در #هرات، کار ساخت شاهراه هرات-غور را نیز افتتاح کرد.

۱۷.  بیست‌ و یکمین نشست کابینه به سرپرستی محترم ملا محمد حسن آخند، رییس‌الوزرای امارت اسلامی برگزار شد.  در این نشست در مورد پروسس، بسته‌بندی، بارگیری و تخلیه زغال سنگ در ولایت‌های پکتیا، پکتیکا، خوست، ننگرهار و کندهار گفت‌وگو و به وزارت زراعت وظیفه سپرده شد تا به منظور پیش‌برد امور آن، زمین مخصوص را تصفیه و بعد از حکم مقام عالی رهبری، کار عملی آن را آغاز کند. همچنان در این نشست، طرح وزارت زراعت پیرامون ایجاد شش کمپلکس زراعتی در ولایت‌های بلخ، ننگرهار، هرات به معاونیت اقتصادی سپرده شد تا پس از بررسی و تاییدی آن، به مقام عالی رهبری به‌هدف منظوری ارایه شود.

۱۸. کارخانه تولیدی آرد به‌هزینه ۲۰۰ هزار دالر در ولایت #فراه افتتاح شد.

۱۹. ادامه تطبیق پروژه‌های انکشافی در #لوگر؛ کار کانکریت‌ریزی سرک داخل بازار “برکی‌راجان” در ولسوالی برکی‌برک ولایت لوگر آغاز شد.

۲۰.  معاونیت اقتصادی ریاست‌الوزرا می‌گوید، در نشست کمیته تخنیکی کمیسیون اقتصادی، در مورد طرح الکترونیکی‌‌‌سازی جواز سیر و جواز رانندگی گفت‌وگو شد.

۲۱.  کشف و حریق مواد مخدر در ولسوالی دلارام، خاشرود و کنگ ولایت نیمروز و تخریب چندین جریب کشت تریاک.

۲۲. بیش از ۷۵۰ محصل از ۱۷ دیپارتمنت مختلف پوهنتون پولی تخنیک کابل پس از تکمیل دوره‌های لیسانس و ماستری فارغ شدند.

۲۳. کتاب‌خانه دیجیتالی در ولایت بغلان افتتاح شد.

۲۴. کار ساخت ساختمان یک مکتب ابتداییه در ولایت #فاریاب به‌هزینه نزدیک به ۱۲ میلیون افغانی تکمیل و به‌ بهره‌برداری سپرده شد.

۲۵. یک کارخانه تولید صابون و لباس‌شویی با سرمایه‌گذاری نزدیک به ده میلیون افغانی در ولایت #تخار افتتاح شد.

۲۶. وزارت آب و انرژی می‌گوید، یک پروژه عام‌المنفعه شامل ساخت سربند، کانال و حوض ذخیره آب در ولسوالی بالاکوت ولایت #ننگرهار از سوی ملا عبداللطیف منصور، سرپرست این وزارت به بهره‌برداری سپرده شده است.

۲۷. وزارت معادن و پترولیم می‌گوید، مقدار یک هزار و ۵۰۰ تُن سرپنتین ولسوالی شیرزاد ولایت ننگرهار به ارزش ۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار افغانی با حضور شیخ شهاب‌الدین دلاور، سرپرست این وزارت از طریق داوطلبی آزاد به فروش رسیده است.

۲۸. نخستین کارخانه تولید کود کیمیاوی در شهرک صنعتی #هرات افتتاح شد.

۲۹. بالای دو متهم در ولایت پنجشیر حکم جزای تعزیری تطبیق شد.

۳۰. وزارت معارف می‌گوید، کار اعمار تعمیر یک مکتب به ارزش پنج میلیون افغانی در ولسوالی #جاغوری ولایت #غزنی آغاز شده است.

۳۱. به گفته این وزارت، این مکتب در بیش از دو جریب زمین اعمار می‌شود که دارای ۱۲ صنف درسی، یک اتاق مدیریت و یک مکان ویژه برای بازی خواهد بود.

۳۲. برای نخستین بار یک میلیون و ۸۰۰ هزار بوتل سیروم به ارزش ۵۸۰ هزار دالر از افغانستان به عراق صادر شد.

۳۳. نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت در گفت‌وگو با یک رسانه بین‌المللی گفته است، #افغانستان، #قزاقستان و #ترکمنستان برای ساخت یک مرکز لوژستیکی در ولایت هرات به منظور انتقال نفت #روسیه به کشورهای جنوب آسیا به توافق رسیده‌اند.

۳۴. عالیقدر امیرالمؤمنین شیخ‌القرآن و الحدیث مولوی هبه‌الله آخندزاده صاحب حفظه‌الله تعالی در روز پایانی سمینار سه‌روزه هماهنگی و تنظیم امور تخصصات و جامعات دینی که از سوی وزارت تحصیلات عالی راه‌اندازی شده بود، اشتراک و سخن‌رانی کردند.

۳۵. کار ساخت پنج چکدم به هزینه بیش از ۱۲ میلیون افغانی در پنج ولسوالی ولایت #لغمان تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شد.

۳۶. مولوی اختر محمد مزمل، معاون والی لغمان در مراسم افتتاح این چکدم‌ها گفته است، در سال جاری پروژه‌های مختلف انکشافی در این ولایت تطبیق می‌شود که برای ۱۰ هزار تن زمینه کار فراهم خواهد شد.

۳۷. دریای چهاردره ولایت #کندز پس از چند سال کم‌آبی، پُر آب شده است.

۳۸. شرکت‌های #افغانستان و #ترکمنستان ۱۰ قرارداد و دو تفاهم‌نامه را در بخش‌های مواد ساختمانی از جمله سیخ گول، سنگ مرمر، رنگ و مواد غذایی امضا کردند.

۳۹. پروژه شبکه‌سازی برق کارخانه نساجی پلخمری به‌ارزش بیش از ۳۲ میلیون افغانی افتتاح شد.

۴۰. شیخ شهاب‌الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم می‌گوید، تمام موانع بر سر راه استخراج معدن مس عینک برداشته شده و این معدن آماده استخراج است.

۴۱. مسوولان محلی ولایت #دایکندی می‌گویند، کار ساخت سرک کوتل کجکول واقع در ولسوالی گیزاب به‌هزینه نزدیک به پنج میلیون افغانی آغاز شده است. به گفته مسوولان، با تکمیل کار ساخت این سرک، ولایت دایکندی با ولایت‌های #ارزگان و #کندهار وصل خواهد شد.

۴۲. کار ساخت هشت پروژه چکدم به‌ارزش بیش از ۱۸ میلیون افغانی در ولایت خوست تکمیل و از سوی ملا عبداللطیف منصور، وزیر وزارت آب و انرژی به‌بهره‌برداری سپرده شد.

۴۳. آقای منصور در مراسم افتتاح این پروژه‌ها گفت، کار ساخت دو چکدم دیگر در این ولایت جریان دارد و سه پروژه دیگر نیز طرح‌ریزی شده و آماده قرارداد اند.

۴۴. درپی جاری‌شدن سیلاب‌های ویران‌گر در ولایت‌های بغلان، بدخشان، غور، هرات و تخار تلفات جانی و خسارات هنگفت مالی به باشندگان این ولایت‌ها وارد شده است.

۴۵. شیخ شهاب‌الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم قرارداد استخراج دو معدن بزرگ در #کابل و #هرات را به‌ارزش بیش از ۳۳ میلیون دالر با دو شرکت داخلی امضا کرد.

۴۶. ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا در راس یک هیت بلند رتبه به بغلان رفت. آقای برادر به هدف کمک و رسیدگی به مشکلات آسیب‌دیده‌های سیلاب‌های پسین به این ولایت رفته است.

۴۷. حریق نمودن بیش از (۲) تن مواد مخدر توسط مدیریت مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه هرات

۴۸. سه پروژه آب‌رسانی در ولسوالی‌های گرزیوان، دولت‌آباد و پشتون‌کوت ولایت #فاریاب به‌هزینه بیش از ۱۳ میلیون افغانی به‌بهره‌برداری سپرده شد.

۴۹. کار دوازده پروژه‌ی ذخیره سازی آب در غور آغاز شد. مسؤلان محلی در ولایت غور از آغاز کار ۱۲ پروژه‌ی ذخیره آب در ۱۲ ولسوالی این ولایت خبرداده اند.

۵۰. کار ساخت دوازده چکدم در ولایت #غور به‌هزینه ۵۰ میلیون افغانی آغاز شد.

۵۱. از بین بردن حدود پنج هزار جریب کشت‌زار‌های کوکنار در بدخشان؛

۵۲. وزارت دفاع ملی می‌گوید، در نتیجه عملیات مشترک نیروهای دفاعی و امنیتی، حدود پنج هزار جریب کشت‌زارهای کوکنار در ولسوالی‌ های درایم و ارگو ولایت #بدخشان از بین برده شده‌است.

۵۳. امیر المؤمنین حفظه الله در سیمینار چهار روزه اصلاحی و مشوره‌دهی که از طرف وزارت داخله برگزار شد، اشتراک ورزیده و ایراد سخن کردند.

درین سمینار چهار روزه که والی‌ها همه ولایات کشور، به شمول قوماندان‌های امنیه و روسای زراعت ولایات از جانب وزارت محترم داخله امارت اسلامی افغانستان دعوت شده بودند، عالیقدر امیر المومنین نیز در روز آخر محفل، در این گردهمائی،  ایراد سخن فرمودند.