پیام واضح امارت اسلامی در نشست فارمت مسکو

نویسنده: محمد داوود اسحاقزهی «یوسفی» نشست فارمت مسکو در باره افغانستان روز جمعه ۷ میزان با حضور نماینده‌گان کشورهای روسیه، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان برگزار شد. رستم مینیخانوف، ریٔیس‌جمهور تاتارستان، نخستین سخنران این نشست بود. مولوی امیرخان متقی، وزیر خارجه افغانستان نیز از مهمانان پنجمین دور این نشست بود. […]

نویسنده: محمد داوود اسحاقزهی «یوسفی»

نشست فارمت مسکو در باره افغانستان روز جمعه ۷ میزان با حضور نماینده‌گان کشورهای روسیه، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان برگزار شد.
رستم مینیخانوف، ریٔیس‌جمهور تاتارستان، نخستین سخنران این نشست بود.
مولوی امیرخان متقی، وزیر خارجه افغانستان نیز از مهمانان پنجمین دور این نشست بود.
سخنرانی ایشان حاوی نکات مهمی بود که ترسیم‌کننده سیاست داخلی و خارجی امارت اسلامی بود. به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود که عبارت است از:
۱- پایبندبودن امارت اسلامی به تعهداتی که به همسایگان و کشورهای منطقه داده مانند عدم تهدید آنان از جانب افغانستان؛
۲- حل مشکلات افغانستان نیاز به نسخهٔ بیرونی ندارد و در طول تاریخ چنین نسخه‌هایی درد مردم را دوا نکرده است؛
۳- امارت اسلامی در دو سال گذشته بسیار تلاش کرده تا امنیت را تأمین و اقتصاد را رونق بخشد و در این زمینه کارهای زیر بنایی انجام داده است؛
۴- حکومت افغانستان تلاش کرده‌است تا آخرین توطئه‌ای که علیه امنیت منطقه تشکیل شده بود را خنثی کند؛
۵- مبارزه مؤثر با کشت و قاچاق مواد مخدر؛
۶- آمادگی افغانستان برای تطبیق پروژه‌های کلان منطقه‌ای.
ایشان، در این نشست یک درخواست هم مطرح کرد و آن این‌که جهان باید امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد.
کشورهای حاضر در جلسه به‌خوبی می‌دانستند که امارت اسلامی افغانستان چقدر در گفتار و عمل خود صادق است و تمام هر آنچه که سرپرست وزارت خارجه افغانستان گفتند، همه عین حقیقت هستند.
حال برای ملت ما سؤال به‌وجود می‌آید که چرا همسایه‌ها بر آن‌چه که خود می‌بینند و نظاره می‌کنند، چشم خود را می‌بندند و سعی می‌کنند حقیقت را بپوشانند؟ و  دیگر این‌که آن‌چه را که خود پیشنهاد می‌دهند چرا در کشور خود اجرا نمی‌کنند؟
اگر به برخی از کشورهای همسایه نگاهی گذرا شود در خواهیم یافت که فاصله گفتارشان با کردارشان از زمین تا آسمان است، در یکی بیش از یک سال است که بخاطر نبود عدالت اجتماعی، مردم ناراض هستند و مظاهره می‌کنند، در دیگری که مدعی آزادی بیان است احزاب با زور و قوه قهریه منحل می‌شود و در آن یکی به هیچ وجه آزادی وجود ندارد و کشور از بدو استقلالش بدست یک خاندان است. بدین‌صورت، هر یکی از کشورهای این نشست دارای معضلات بسیار بزرگی است، و به‌قولی آنان کورخود و بینای مردم هستند و یا بقول شاعر: عیب کسان منگر و احسان خویش/
دیده فرو کن به گریبان خویش.
و این دقیق مصداق سیاست یک بام دو هوای کشورهای همسایه در مقابل ملت و دولت افغانستان است، اگر فشار همسایگان کمتر باشد، قطعا نیمی از مشکلات فعلی ملت ما حل خواهد شد.
نتیجه این نشست، هرچه باشد برای دولت و ملت ما مثبت خواهد بود؛ زیرا تیم دیپلوماسی امارت اسلامی پیامش را بصورت شفاف به جهانیان رساند و نکاتی که به دنیا مخابره شد بسیار مهم و بنیادی برای حکومت و دولت‌های دیگر بود، ایشان به دو اصل بسیار مهم و حیاتی برای یک دولت مقتدر، کوشا و آزاد اشاره کرد؛ اقتصاد پویا و امنیت کامل که هر یکی از آنان برای پیشرفت یک کشور ضروری و ضامن بقای آن است.
از طرفی به دستاوردهای مهم امارت اسلامی در زمینه سرکوب داعش اشاره کرد که حضور آن برای تمام منطقه و جهان تهدید بود؛ اما برخی از رسانه‌ها دست از شیطنت برنداشتند و این نشست را طوری به مخاطبان خود جلوه دادند که گویا هیچ دستاوردی نداشت و اخباری را به نشر رساندند که به‌دور از اخلاق رسانه‌ای بود.
هم اکنون رسانه‌ها میلیون‌ها مخاطب را در اختیار دارند، که گاه یک حرکت غیراخلاقی آن‌ها سبب می‌شود میلیون‌ها نفر، گرفتار مسائل روانی و روحی شوند.
پخش دروغ، تهمت و اشاعه آن گناهی نابخشودنی است که ممکن است نسل‌های مختلف گرفتار آن شوند.
امــــروزه ابزارهای رسانه‌ای، در دست حکومت‌ها، گروه‌ها و افراد می‌باشد؛ اگر نکات اخلاقی مراعات نشوند، هم خود آسیب می‌بینند و هم دیگران را به انحراف می‌کشانند.