پیام ما «پیام دوستی» است!

نویسنده: محمدداود مهاجر امارت اسلامی حکومتی بر مبنای قانون شریعت اسلامی است. پالیسی امارت اسلامی نیز از منابع شریعت اسلامی سرچشمه می‌گیرد. یکی از این اصول، ضرر نرساندن به دیگران است؛ عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: «لَا ضَرَرَ وَلَا ضِرَارَ»؛ یعنی نه ضرر را قبول کنید و نه به […]

نویسنده: محمدداود مهاجر

امارت اسلامی حکومتی بر مبنای قانون شریعت اسلامی است. پالیسی امارت اسلامی نیز از منابع شریعت اسلامی سرچشمه می‌گیرد. یکی از این اصول، ضرر نرساندن به دیگران است؛ عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: «لَا ضَرَرَ وَلَا ضِرَارَ»؛ یعنی نه ضرر را قبول کنید و نه به دیگران ضرر برسانید؛ لذا بر پایهٔ چنین اصولی پاک و محکم، همان‌گونه که ما صلح و آرامش را برای میهن خود می‌خواهیم، برای دیگر کشورها و به‌خصوص کشورهای همسایه نیز خواستار و آرزومندیم.
در کنار اسلامی‌بودن، کشور پاکستان حق جوار و همسایگی نیز بر ما دارد که این حق در اصول اسلامی بسیار حائز اهمیت است. میهن ما با کشور پاکستان از طرف شرق و جنوب به‌طول ۲،۲۴۰ کیلومتر سرحد دارد که بزرگترین اشتراک مرزی نسبت به دیگر همسایگان است.
ما خواهان روابط مثبت و سازنده با تمامی کشورها و من‌جمله همسایگان خود هستیم. مقامات بلند پایهٔ امارت اسلامی با دعوت و استقبال گرم از بزرگترین رهبر مذهبی و سیاسی پاکستان، مولانا فضل الرحمن، این پیام را به کشور همسایه اعلان کردند که پیام ما «پیام دوستی» است؛ نه پیام دشمنی و عناد.
در میان دستگاه حکومتی پاکستان اما هستند حلقاتی مغرض که نمی‌خواهند دو کشور همسایه با هم بر اساس اصول و مبانی اسلامی و برادری تعامل داشته باشند؛ لذا با واردکردن فشار بر دستگاه‌ حکومتی، خواهان اضافه‌نمودن تنش فی‌مابین دو کشور هستند. آن‌ها از هر اهرمی جهت زیرفشار آوردن امارت اسلامی استفاده کردند و می‌کنند.
اما اهداف چنین حلقاتی معاند به نفع هیچ‌کس نیست؛ غیر از برآورده‌شدن اهداف شوم دشمنانی که بیست‌سال کشور ما را اشغال کردند.
بر دو کشور همسایه لازم است تا بر اساس اصول اسلامی و روابط مثبت همسایگی، همدیگر را به آغوش بگیرند و از خط و نشانی که استعمارگران برای ما کشیده‌اند، خود را دور و محفوظ نگه‌دارند.