پاکستان در سیاست‌های خود تجدید نظر کند

نویسنده: عمر قندهاری مدتی است کشور همسایهٔ‌مان؛ پاکستان سیاست‌هایی در قبال ملت افغان و کشور افغانستان اتخاذ کرده که با روابط همسایگی و اخوت اسلامی تناقض آشکاری دارد. حکومت پاکستان که اخیرا حیثیت اقتصادی و سیاسی خود را در میان کشورهای جهان از دست داده و بخاطر فساد مالی بی‌رویه در ادارات و وزارات این […]

نویسنده: عمر قندهاری

مدتی است کشور همسایهٔ‌مان؛ پاکستان سیاست‌هایی در قبال ملت افغان و کشور افغانستان اتخاذ کرده که با روابط همسایگی و اخوت اسلامی تناقض آشکاری دارد.

حکومت پاکستان که اخیرا حیثیت اقتصادی و سیاسی خود را در میان کشورهای جهان از دست داده و بخاطر فساد مالی بی‌رویه در ادارات و وزارات این کشور، ارزش پولش به مراتب پایین آمده و نیروهای امنیتی آن کشور از مشکلات موجود خسته شدند و جلوی ناامنی‌ها را نمی‌توانند بگیرند.

از این رو حکومت پاکستان بجای جلوگیری از ناامنی‌ها، بارها از طریق مقامات بلندپایهٔ کشورش، حکومت افغانستان را متهم به دست‌داشتن در ناامنی‌های پاکستان کرده و از طرفی دیگر ظلم بزرگی در حق مهاجرین را آغاز کرده و آنان را در زولانه‌ها و زندان‌ها می‌اندازد، در حالی که این کار مخالف با قوانین بین المللی و حقوق مهاجرین است.

جای بسی تاسف است که با وجود وضاحت و واکنش چندین بارهٔ سخنگوی امارت اسلامی و دیگر مسئولین بلندپایهٔ کشور، در مقابل ادعاها و اتهامات بی‌اساس مقامات پاکستانی، بازهم آنان ادعاهای خود را تکرار می‌کنند و بازهم بجای اتخاذ تدابیر امنیتی قوی‌تر، به ایراد اتهامات به افغانستان ادامه می‌دهند، که این نشان‌گر ضعف سیاسی مقامات حاکم کشور پاکستان است و بدون شک باعث از بین رفتن اعتبار خودشان و سبک‌شدن‌شان در برابر ملت دو کشور و سیاسیون جهان می‌شود.

سیاست امارت اسلامی افغانستان نسبت به همسایگان کاملا روشن است و بارها از طرق مختلف به جهانیان رسانده شده است.

امارت اسلامی هیچ گونه تنش نظامی که باعث تیره شدن روابط اقتصادی و مکدر شدن روابط سیاسی شود، با کشورهای همسایه را نمی‌خواهد. هیچ کشوری از خاک افغانستان به هیچ صورتی تهدید نخواهد شد و افغانستان جای امنی برای هیچ گروه مسلحی نیست.

با وجود واضح بودن این امر، بازهم اتهامات بی‌اساس از طرف مسئولین پاکستانی، سیاست آنان را زیر سؤال می‌برد.

پاکستان باید در سیاست خود نسبت به ملت افغان و کشور افغانستان تجدید نظر کند، خصوصا در شرایط فعلی که دچار مشکلات کلان اقتصادی و سیاسی شده است.

مهاجرین افغان تا وقتی که شرایط مناسبی برای زندگی آنان در افغانستان فراهم می‌شود، طبق حقوق بین المللی و حقوق مهاجری، در پاکستان خواهند ماند و این کشور باید با آن‌ها تعامل نیک‌ و حسنه داشته باشد و از فشار بر آنان و انداختن‌شان در زندان‌ها بپرهیزد.