هدف ما جنگ نیست!

نویسنده: محمد برقراری روابط دوستانه بین همسایگان یک امر مستحسن بوده که هیچ‌کس منکر آن نیست بالخصوص همسایگانی که وجوه مشترک زیادی بین شان است. پاکستان یکی از کشورهایی است که با افغانستان مرزهای مشترک بسیار طولانی دارد. بین پاکستان و کشور عزیزمان افغانستان روابط اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و… وجود دارد. موترهای خورد و کلان […]

نویسنده: محمد

برقراری روابط دوستانه بین همسایگان یک امر مستحسن بوده که هیچ‌کس منکر آن نیست بالخصوص همسایگانی که وجوه مشترک زیادی بین شان است. پاکستان یکی از کشورهایی است که با افغانستان مرزهای مشترک بسیار طولانی دارد. بین پاکستان و کشور عزیزمان افغانستان روابط اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و… وجود دارد. موترهای خورد و کلان در مرزهای دو کشور رفت‌وآمد می‌کنند؛ تاجران دوطرف از این راه تجارت می‌کنند، وسایل و کالاهای مورد نیازشان را نقل‌وانتقال می‌دهند.

اما مدتی است که بین این دو کشور همسایه و هم‌جوار تنش‌هایی ایجاد شده‌است. این تنش‌ها باعث شد کشور همسایه به دولت ما اتهاماتی وارد کند که صحت نداشتند. مسئولان بادرایت امارت اسلامی برای حل این بحران و زدودن این تنش‌ها دست به یک اقدام بسیار هوشمندانه زدند که امید است اقدام آنان پرده‌ از چهره کسانی بردارد که خواهان برهم زدن روابط دوستانه بین دوکشور هستند. مسئولان امارت اسلامی با دعوت رهبر سیاسی و مذهبی پاکستان “مولانا فضل الرحمن” و استقبال گرم از ایشان برای همگان ثابت ساختند که به دنبال ایجاد روابط نیک با همسایگان هستند و با ایجاد یک حکومت اسلامی و پیاده ساختن شریعت اسلامی نمی‌خواهند تهدیدی برای کشورهای جهان بالأخص کشورهای هم‌جوار باشند.

رهبر حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان در این سفرش با مقامات عالی‌رتبهٔ کشور ملاقات نموده و در بارهٔ موضوعات مختلف باهم گفتگو نمودند. مقامات امارت اسلامی با دعوت از این فرد متنفذ در میان مردم پاکستان، به ملت پاکستان چنین گوش‌زد کردند که از رهبر خود که به کشور ما سفر کرده و همه چیز را از نزدیک با چشم‌سر مشاهده کرده بپرسید که اهداف و برنامه‌های ما چه هستند. آیا هدف ما برهم زدن امنیت شما و ضرر رساندن به کشورهای همسایه است؟ آیا هدف ما گسترش نفوذ و سیطره بر کشورهای دور‌ونزدیک و ایجاد تنش و شعله‌ور ساختن آتش جنگ است؟

خیر، هدف ما این است که روابط‌مان همچنان پایدار و مستحکم بماند و مردم دو کشور بتوانند همانند گذشته در آرامش و اطمینان زندگی کنند.

مسئولان امارت اسلامی به‌وضوح به رهبر پاکستانی چنین پیام دادند:

جناب مولانا، پیام دولت ما را به همگان برسانید که ما نمی‌خواهیم برای شما مشکل ایجاد کنیم تا مادامی‌که از طرف شما مشکلی ما را تهدید نکند.

جناب مولانا، به حکمرانان کشور خود بگویید که اگر مهاجران ما با مشکلات روبرو نبودند هرگز راهی دیار شما نمی‌شدند، پس حق همسایگی را ادا کرده و با آنان برخورد نیک داشته باشید تا کشور عزیز ما سرپا شده و برای آنان نیز پناهگاه‌های مناسب درست کند و اجازه ندهید این افراد مورد ضرب‌وشتم واقع شوند و اموال‌شان سرقت شود. با زور چوب‌وچماق از کشور بیرون شوند و بالأخره این طرف مرز آواره و بی‌خانمان باقی بمانند.

جناب مولانا، به مسئولان پاکستانی بگویید مشکلات داخلی خود را حل نموده و از گمان‌های بد نسبت به دیگران پرهیز کنید؛ زیرا برای آینده دو کشور مضر و تنش‌زا است.

جناب مولانا، به مرزبانان و مسئولان حکومتی پاکستان بگویید، بستن مرزهای کشور بر تاجران و از بین رفتن میوه‌ها و سایر مواد خوراکی‌شان کار مناسبی نیست؛ زیرا خسارت آن فقط به ما بر نمی‌گردد، بلکه دود آن به چشم شما نیز می‌رسد، چون شما نیز از مفاد تجارت بهره‌مند می‌شوید.

جناب مولانا، این پیام دوستی، صمیمیت و خالصانهٔ ما را که شریعت اسلامی ما را بدان دستور داده برای همه برسانید؛ زیرا مردم حرف‌های شما را قبول می‌کنند و می‌دانند که شما بی‌طرفانه عمل می‌کنید.

جناب مولانا، در نهایت برای مسئولان کشور خود تأکید کنید که هدف ما جنگ، نزاع و درگیری نیست؛ چون اسلام ما در وقت وجود مشکلات و تنش‌ها به خویشتن‌داری و دوری از هر نوع واکنش تند و سریع دستور داده‌است.