نیم‌نگاهی به سوی سرزمین فلسطین؛ از پیمان مخفی انگلیس تا معامله قرن

نویسنده: محمدصادق طارق در سال ۱۹۱۷ میلادی زمانی‌که خلافت اسلامی عثمانی از سرزمین فلسطین محو؛ و به‌جای آن پرچم سلطنت انگلیس برافراشته شد، وضعیت مسلمانان فلسطین نیز با گذشت هر روز متشنج‌تر می‌شود. در همان سال وزیر خارجه‌ی بریتانیا مکتوبی مبنی بر هر نوع همکاری دولت بریتانیا برای ایجاد یک کشور یهودی به والتر روتشپلد، […]

نویسنده: محمدصادق طارق

در سال ۱۹۱۷ میلادی زمانی‌که خلافت اسلامی عثمانی از سرزمین فلسطین محو؛ و به‌جای آن پرچم سلطنت انگلیس برافراشته شد، وضعیت مسلمانان فلسطین نیز با گذشت هر روز متشنج‌تر می‌شود. در همان سال وزیر خارجه‌ی بریتانیا مکتوبی مبنی بر هر نوع همکاری دولت بریتانیا برای ایجاد یک کشور یهودی به والتر روتشپلد، سیاست‌مدار یهودی و عضو پارلمان بریتانیا نوشته بود که سپس به اسم «بیانیه‌ی بالفور» شهرت یافت و پس از آن برای تأسیس اسرائیل در سطح بین المللی تلاش‌های پی‌هم آغاز گردید.

در دید مؤرخان، سلطنت انگلیس و یهود پس از جنگ جهانی اول پیمانی مبنی بر از بین‌ بردن خلافت مقتدر عثمانی در وحله نخست، و ایجاد یک دولت یهودی در سرزمین تاریخی فلسطین در وحله دوم را به طور مخفیانه بسته بودند که مکتوب مذکور در حقیقت آغاز برنامه‌ریزی عملی آنها بود.

انگلیس‌ها حدود ۳۱ سال سرزمین مقدس فلسطین را تحت تسلط و اشغال خود داشتند که در این مدت طولانی کوشیدند یهود را از هر نقطه‌ی جهان به‌ویژه یهودیان غرب را به خاک فلسطین سوق دهند. زمانی‌که انگلیس‌ها در ۱۹۴۸ میلادی سرزمین فلسطین را ترک می‌کردند، زمینه‌ی اشغال سرزمین مقدس آن را برای یهود کاملاً مساعد ساخته بودند.

به همین دلیل یهودی‌ها در سال ۱۹۴۸ میلادی ۷۸ درصد خاک فلسطین را اشغال کردند و اسرائیل را به عنوان یک کشور مستقل اعلان نمودند. بعد از ایجاد کشور اسرائیل انتظار می‌رفت کشورهای اسلامی با در نظرداشت وضعیت مسلمانان فلسطین تا حد توان خویش مخالفت و یا حداقل از به رسمیت شناختن آن انکار ورزند اما بر خلاف انتظار، چیزی که از آن هراس بود به وقوع پیوست و اسرائیل در میان کشورهای اسلامی نخست توسط ترکیه به رسمیت شناخته شد.

سپس در سال ۱۹۶۷ میلادی پس از آنکه عرب در جنگ با یهود شکست را پذیرفتند، تمام خاک فلسطین در پنجه‌های خون‌آشام یهود قرار گرفت و تا ۲۰ سال کامل هیچ مسلمانی جرئت نکرد با یهود پنجه نرم کند. اگر چه مسلمانان فلسطین بعد از مدتی جهت پاک‌سازی سرزمین شان از لوث یهود با سنگ‌ و کلوخ به دفاع خویش برخواسته و به میدان مبارزه وارد شدند اما چون اکثر کشورهای اسلامی به جای دفاع از فلسطین‌، روابط نیک با اسرائیل را ترجیح می‌دهند بعید است که آنان به این زودی و راحتی آرزوی‌شان را به دست آورند.

جهت معومات بیشتر در مورد موقف‌گیری کشورهای اسلامی برای حل نمودن معضل فلسطین_اسرائیل باید بدانیم که پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا پیروزی را به دست آورد، امید یهودیان در راستای پیشرفت اسرائیل و نابودی فلسطین بیشتر شد. به همین دلیل او در پاسخ به پیام تبریکی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته بود: «امروز من برنده نشده‌ام، بلکه برادر شما پیروز شده است».

دونالد ترامپ با گذشت یازده ماه از پیروزی انتخابات، روز چهار شنبه ۶ دسمبر ۲۰۱۷ میلادی شهر القدس را که مسجد الاقصی، قبله نخست مسلمانان نیز در آن موقعیت دارد، به عنوان پایتخت اسرائیل اعلام کرد. ترامپ جهت حل نمودن معضل فلسطین_اسرائیل معامله قرن (Deal of the century) یا طرح تازه و یک‌طرفه خود را به عنوان بهترین راه‌حل معرفی کرد.
ترامپ‌ کسی است که شیفتگی و دلباختگی خود به یهودیان را هیچگاه پنهان نداشته است، او در جریان مبارزات انتخاباتی ۲۰۱۶ به جامعه یهود امریکا گفته بود: «از این چه دلیل بزرگ‌تری برای محبت من با اسرائیل و یهود وجود دارد که نواسه‌هایم یهودی هستند، دختر نازنین‌ام یهودی است، دامادم یهودی است!».

ترامپ کسی است که دختر و داماد یهودی او (ایوانکا ترامپ و جرد کوشنر) مشاوران رسمی کاخ سفید بودند و ایوانکا به اسم «عروس اسرائیل» یاد می‌شد. گفته می‌شود سناریوی معامله قرن را نیز جرد کوشنر، داماد یهودی ترامپ با مقامات اسرائیلی آماده کرده بود. به‌ همین دلیل معامله قرن در حقیقت به عنوان معامله ترامپ–نتانیاهو یاد می‌شود.

قابل ذکر است که کنگره امریکا در اکتوبر ۱۹۹۵ میلادی، قانونی را تصویب کرد که باید سفارت ایالات متحده امریکا در ظرف چهار سال از تل‌اویو به القدس (اورشلیم) انتقال داده شود و القدس به حیث پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته شود.

اما جای تأسف اینست که از میان کشورهای اسلامی؛ ترکیه در ۱۹۴۹، مصر در ۱۹۷۹، کشورهای آسیای مرکزی در ۱۹۹۲ و اردن در ۱۹۹۴ بدون در نظرداشت معضل فلسطین و وضعیت مسلمانان مظلوم آن، اسرائیل را به رسمیت شناختند. قزاقستان از متحدان استراتژیک اسرائیل به شمار می‌رود. و همچنان زمانی‌که امارات متحده آماده عادی سازی روابط همه جانبه خود با اسرائیل می‌شد دولت‌های بحرین و عمان از آغاز روابط شان استقبال کردند!. از همین‌رو مسلمانان مظلوم فلسطین تا هنوز زیر یوغ استبداد اسرائیل قرار دارند.