نگاهی به کنفرانس خبری وزیر دفاع ملی افغانستان

نویسنده: محمد داود اسحاق‌زهی «یوسفی»   رسانه‌های جمعی و سایر رسانه‌های ارتباطی تأثیر شگرفی روی ذهن و هوش افراد و جامعه دارد؛ زیرا بسیاری از مردم رسانه‌ها را منابع اطلاعاتی خودشان می‌دانند، چون رسانه‌ها می‌توانند نقش‌های گوناگونی در جامعه ایفا کنند: نقش نظارتی، انتقادی، آموزشی، بازتابی، معلوماتی و حمایتی. هر نقشی فاکتور و ویژگی‌های خودش […]

نویسنده: محمد داود اسحاق‌زهی «یوسفی»

 

رسانه‌های جمعی و سایر رسانه‌های ارتباطی تأثیر شگرفی روی ذهن و هوش افراد و جامعه دارد؛ زیرا بسیاری از مردم رسانه‌ها را منابع اطلاعاتی خودشان می‌دانند، چون رسانه‌ها می‌توانند نقش‌های گوناگونی در جامعه ایفا کنند: نقش نظارتی، انتقادی، آموزشی، بازتابی، معلوماتی و حمایتی. هر نقشی فاکتور و ویژگی‌های خودش را دارد و در قالب خاصش به ارائهٔ مطالب می‌پردازد؛ ازاین‌میان، داشتن نقش حمایتی هرگز به‌معنای جانبداری از کسی یا ارگان و اداره‌ای نیست، چون رسانه‌ها نه‌‌تنها باید برنامه‌ها و سیاست‌های سودمند و توسعوی دولت افغانستان را تقویت کنند، بلکه باید راه‌ را برای انجام آنها هموار نمایند.

پوشش خبری مهم‌ترین، پیچیده‌ترین و جنجال‌برانگیزترین بخشِ فعالیت رسانه‌هاست؛ به‌طوری‌که برخی از تیترها می‌تواند سرنوشت یک ملت را دگرگون کند و روی نتایج مثبت و منفی تأثیر شگرفی بگذارد.

سهولت نحوهٔ دسترسی‌ مخاطبان به رسانه‌های گوناگون و افزایش سطح دانش آنان، به حساسیت این موضوع و اهمیت آن افزوده است. البته گفتنی است که عوامل آشکار و پنهان دیگر نیز وجود دارد که روی روند ثابت و صادقِ پوشش‌های خبری تأثیر گذاشته گردش چرخهٔ آن را تندتر و شتاب‌زده‌تر کرده است. بسیاری از مردم، حتی کسانی که سواد خواندن و نوشتن ندارند، از رسانه‌ها به‌خاطر رعایت انصاف و بیان حقایق و بازتاب آنها، الگوبرداری می‌کنند و اثر می‌پذیرند.

به‌همین‌منظور، نشست‌های خبری برای تبیین حقایق و به‌نمایش‌گذاشتن دستاوردهای امارت اسلامی برگزار می‌شود تا مردم در جریان فعالیت‌های دولت قرار بگیرند. این خبررسانی‌ها تا اکنون بر پایهٔ شفافیت، حقیقت و وضاحت استوار بوده است.

اطلاع‌رسانی کامل، دقیق و مفصل رسانه‌ها از منابع دست اول می‌تواند جلوی بسیاری از شایعه‌پراکنی‌ها و گمانه‌زنی‌ها را بگیرد و افکار عمومی را از آلوده‌شدن به اطلاعات و اخبار نادرست و ناصواب کنترل نماید؛ ازاین‌رو، مسئولان امارت اسلامی بر حسب نیاز کنفرانس‌های خبری برگزار می‌کنند و همواره مردم را از عملکردهای خودشان آگاه می‌نمایند.

متأسفانه بیش از دو سال است که بسیاری از رسانه‌ها در نشست‌های خبریِ مسئولان حکومت افغانستان شرکت می‌کنند، اما حقایق را آن‌گونه که باید انعکاس و بازتاب نمی‌دهند، درصورتی‌که وظیفهٔ اصلی رسانه‌ها به‌اشتراک‌گذاشتن حقایق و امیدوارکردن مردم به زندگی فردی و خانوادگی و بالندگی شهری و کشوری است.

ملا محمدیعقوب، سرپرست وزارت دفاع ملی روز یکشنبه ۳۱ دسمبر/ ۱۰ جدی، یک کنفرانس مطبوعاتی را در شهر کابل با حضور خبرنگاران رسانه‌های متعدد برگزار کرد.

ایشان در این نشست دستاوردهای وزارت دفاع را تبیین نموده به برخی از مسائل مهم داخلی و خارجی اشاره نمود. مهم‌ترین مسائل یادشده به‌شرح ذیل است:

۱. هیچ‌گونه بازداشت غیرقانونی در سطح کشور وجود ندارد؛

۲. هرگونهٔ شکنجه و آزار افراد متهم و مجرم براساس شریعت مبین اسلام و فرمان امیرالمؤمنین ممنوع است؛

۳. تمام اقدامات برای جلوگیری از جرایم براساس قوانین شرعی صورت می‌گیرد؛

۴. افرادی که از شریعت و فرمان امیرالمؤمنین تخلف نمایند، مجازات می‌شوند؛ به‌همین‌منظور، قوانین نظامی تنظیم و محاکم نظامی تشکیل شده است؛

۵. افغانستان از طریق تمام ولایت‌ها و ولسوالی‌ها با شش کشور سرحد مشترک دارد؛

۶. روحیهٔ مجاهدان و نیروهای امنیتی بسیار بالا بوده از هر زمان دیگر آماده‌ترند تا از امنیت و تمامیت ارضی کشورشان دفاع کنند؛

۷. در دوازدهٔ ماه پسین واقعات شرارت‌بارِ فتنه‌گران بسیار کم شده‌ به حداقل رسیده است؛

۸. از برخی همسایگان درخواست شد تا از ورود افراد فتنه‌گر از طریق مرزهای آنان به کشور افغانستان جلوگیری نمایند و سرحدات را فوق‌العاده کنترل کنند؛

۹. افغانستان برای هیچ کشوری تهدید محسوب نمی‌شود؛

۱۰. از گزارش‌های تبلیغاتی و بی‌اساس برخی نهادها و رسانه‌هایی که در دنیا علیه ملت و امارت نفرت‌پراکنی و افغان‌هراسی می‌کنند، انتقاد شد؛

۱۱. فرمان عفو براساس فرمان امیرالمؤمنین کاملاً رعایت شده از آن صیانت می‌شود؛

۱۲. نیروهای امنیتی امارت اسلامی امنیت کامل را در تمام نقاط کشور برقرار کرده‌اند و زمینهٔ راه‌اندازی هرگونهٔ پروژه‌های خرد و کلان و عام‌المنفعه فراهم شده است؛

۱۳. عدالت در کشور برقرار و جزایر قدرت نابود شده است.

این موارد نکات کلیدی سخنان وزیر دفاع در این نشست خبری بود که برای امنیت داخلی بسیار سودمند بود و پیام‌های مهمی را به همسایگان و فرافکنان مخابره نمود، اما برخی از رسانه‌ها بازهم با جهت‌گیری‌های خاص به اختلافات موجود با همسایگان دامن زدند و همان سوءظن‌های دروغینِ گذشته را مبنی بر ادامه‌داشتن فعالیت‌های گروه‌های هراس‌افکن در افغانستان، تکرار کردند تا دوباره ذهنیت جامعهٔ بین‌الملل را نسبت‌به اوضاع افغانستان بدبین نمایند.

گزارش سرپرست وزارت دفاع براساس حقایق موجود در افغانستان تنظیم شده بود. امروزه مردم سختی‌کشیده و رنج‌دیدهٔ ما سخنان ایشان را به‌خوبی درک می‌کنند و خودشان به حقایق پی می‌برند.

بدون‌شک برای پیشرفت و توسعه یک جامعه و همچنین شکوفایی استعدادها، هیچ عنصری مهم‌تر از عنصر امنیت و تأمین آرامش در جامعه نمی‌باشد؛ ازهمین‌رو، با تلاش‌های بسیار و زحمات فراوانِ جانی و مالی، امنیت تأمین شده مردم در امنیت کاملِ جانی، مالی و فکری به سر می‌برند.

عدل و عدالت از مسائل مهم زندگی بشری و از برجسته‌ترین معارف دینی به‌شمار می‌رود که درصورت رعایت آن، بسیاری از دردهای بشری التیام می‌یابد و بسیاری از نیازهای فطری بشری برآورده می‌شود.

عدالت اساسی‌ترین شاخصهٔ یک جامعهٔ سالم است. اگر معیار سنجش کرامت شخص تقواست، معیار کرامت جامعه و سلامت آن نیز عدالت است؛ زیرا عدالت نزدیک‌ترین حالت به تقواست؛ چنانکه آموزه‌های قرآنی به صراحت آن را بیان کرده است؛ بنابراین، جامعه‌ای متقی و پرهیزگار می‌شود که عدالت در تمام حرکت‌های دولتی و کردارهای مردمی آن رعایت شود. هم تقوا هم عدالت از شاخصه‌های بارز و مهم امارت اسلامی افغانستان به‌شمار می‌رود و نتایج مثبت آن برای ملت ما مثل روز روشن و درخشان است.