روابط خارجه

نشانه‌هایی از مرحله جدید در روابط افغانستان و روسیه

روسیه اراده دارد نام طالبان را از لیست تروریسم حذف کند. ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان گفته است که بسیاری از ارگان‌های روسیه در مورد حذف نام طالبان از لیست تروریسم نظر مثبت دارند. او گفت: “نام طالبان باید از فهرست گروه‌های ممنوعه حذف شود. در غیر این صورت، صحبت نمودن […]

روسیه اراده دارد نام طالبان را از لیست تروریسم حذف کند. ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان گفته است که بسیاری از ارگان‌های روسیه در مورد حذف نام طالبان از لیست تروریسم نظر مثبت دارند. او گفت: “نام طالبان باید از فهرست گروه‌های ممنوعه حذف شود. در غیر این صورت، صحبت نمودن از رسمیت شناختن خیلی زود است. چون روی این مورد کار جریان دارد. تمام جوانب این موضوع به رهبری روسیه ارائه شده است. ما منتظر تصمیم نهایی هستیم.”

 

دیروز در تاشکند از سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مورد حذف نام طالبان از لیست گروه‌های ممنوعه روسیه پرسیده شد، او گفت: “طالبان قدرت واقعی را در دست دارند. برخلاف جمهوری خلق چین، ما هرگز سفارت خود را در آن کشور نبسته‌ایم. سفیر افغانستان در چین همراه با سایر سفیران اعتماد نامه‌ی خود را به شی‌جین‌پینگ، رئیس جمهور چین تقدیم کرد. قزاقستان نیز اخیراً تصمیم گرفت که آنها [طالبان] را از لیست سیاه حذف کند. ما نیز این کار را انجام می‌دهیم [طالبان را از لیست سیاه حذف می‌کنیم] شورای امنیت سازمان ملل متحد طالبان را یک گروه تروریستی ندانسته است. اما نکته مهم این است که آنها [طالبان] نیروی اصلی هستند. ما مانند سایر متحدان خود در آسیای مرکزی، به افغانستان نیز توجه می‌کنیم. این روند پذیرش حقیقت را نشان می‌دهد.”

 

تصمیم فوق روسیه بدون شک به معنای رفع مانع بر سر راه روابط رسمی افغانستان و روسیه است؛ اما با وجود این مانع، در سه سال گذشته پیشرفت‌های چشمگیری در روابط دوجانبه میان افغانستان و روسیه حاصل شده است. هیئت‌ها در سطوح مختلف رد و بدل شده‌اند. اکثر جلسات فرمت مسکو با حضور هیئت عالی امارت اسلامی برگزار شده‌اند. روسیه از بسیاری از رهبران امارت اسلامی افغانستان دعوت کرده بود تا مانند سال‌های گذشته در آخرین مجمع کازان شرکت کنند. در ماه آینده از مقامات امارت اسلامی برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد در سنت پترزبورگ مانند سال‌های گذشته دعوت شده است.