ملا برادر؛ صاحب کلنگِ طلایی

نویسنده: دکتر ابوالولید مصری مترجم: عبدالظاهر هروی   مردی که با ضرباتِ کلنگ خود به دستاوردهای بی‌سابقه‌ای دست یافت است که خود بیانگر آغاز دوران جدیدی از جهاد برای ساختن یک کشورِ قدرتمند و توسعه‌یافتهٔ اسلامی است. – ملابرادر: افغانستان علاقه‌مند است روابط‌ تجاری و خارجی خود را از طریق مسیرهای ترانزیتی ایران افزایش دهد […]

نویسنده: دکتر ابوالولید مصری

مترجم: عبدالظاهر هروی

 

مردی که با ضرباتِ کلنگ خود به دستاوردهای بی‌سابقه‌ای دست یافت است که خود بیانگر آغاز دوران جدیدی از جهاد برای ساختن یک کشورِ قدرتمند و توسعه‌یافتهٔ اسلامی است.

– ملابرادر: افغانستان علاقه‌مند است روابط‌ تجاری و خارجی خود را از طریق مسیرهای ترانزیتی ایران افزایش دهد و از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بنادر چابهار و بندرعباس برای صادرات و واردات بیشتر بهره‌مند شود.

اسرائیل مستقیماً برای لغو سفر هیئت افغانی به ایران وارد عمل شد و یک عملیات پهپادی را ترتیب داد تا از افغانستان برای حمله به اهدافی در ایران پرتاب شود.

ملا برادر، قهرمان هلمندی است که در سال ۲۰۰۹ حملهٔ نیروهای باراک اوباما به ولایت هلمند را خنثی کرد، عملیاتی که آمریکایی‌ها آن را عملیاتِ خنجر نامیدند، اما در واقعیت ملا‌برادر جهت خنجر را به سینه آمریکایی‌ها برگرداند.

اکنون با کار اقتصادی خود خنجر تمام دشمنان افغانستان را به سینه آنها برمی‌گرداند و دستی که قبلاً تفنگ حمل می‌کرد، الان کلنگ حمل می‌کند تا راهی به‌سوی‌ آینده‌ای جدید و روشن برای افغانستان باز کند که در آن عدالت الهی و رفاه مردم فراهم گردد.

 

مهمترین ضرباتِ کلنگ ملا‌برادر به شرح زیر است:

 

۱. ضربهٔ اول: ضربه‌ای در (قوش‌تیپه) که پس از چند‌قرن محرومیت از آن، مسیری را برای آب‌های رودخانهٔ جیحون به‌سمت افغانستان باز کرد. مسیری به سوی یک انقلابِ بزرگِ کشاورزی که افغانستان قبلاً هرگز آن را به خود ندیده است.

 

۲. ضربهٔ دوم: ضربه‌ای در بندر چابهارِ ایران و دریای عرب که آغازگر یک انقلاب بزرگِ تجاری برای افغانستان است. این گام‌های اقتصادی درست پس از اقدامات جنایتکارانه کشورِ پاکستان علیه اقتصاد افغانستان انجام گرفت و حتی با وجودی که کانال قوش‌تیپه هیچ ارتباطی با پاکستان ندارد، حکومت پاکستان از امارت‌اسلامی افغانستان خواستار توقف ساخت کانال آب‌رسانی قوش‌تپه شده بود.

برای اینکه اهمیت سفر ملا‌برادر به‌ویژه از بندر چابهار مشخص شود، ما شرایط اقتصادی را که افغانستان در نتیجهٔ جنگ تهاجمی، برخی از کشورهای همسایه در عرصه‌های اقتصادی و امنیتی به راه انداخته‌اند، واضح می‌کنیم.

 

یکی از کارشناسان منطقه می‌گوید:

پاکستان در پیِ ممنوعیت صادرات ۲۱۲ کالای تجاری از پاکستان به افغانستان، در خصوص کاهش و یا رفع این فشار اقتصادی بر کابل، هیچ‌ اقدامی نکرده است.

سفارت امارت‌اسلامی در اسلام‌آباد نیز می‌گوید که چندین بار با مقامات بلندپایهٔ پاکستانی در خصوص مشکلات تجاری بین دو کشور گفتگوهای زیادی انجام داده است؛ اما این مشکلات نه تنها حل نشده، چه بسا افزایش یافته است. سفارتِ افغانستان همچنین اعلام کرد که حکومت پاکستان تعرفه‌ها را ۱۰درصد افزایش داده و ۱۰۰ درصد ضمانت‌بانکی را از تاجرانِ افغانی درخواست کرده است. می‌گوید که چندین‌بار در مورد موضوعات فوق با مقامات پاکستانی گفتگو کرده است؛ اما نتیجه‌ای حاصل نشده است. مقام‌های افغان می‌گویند که اقدامات اسلام‌آباد زیان هنگفتی را به تاجران افغان وارد می‌کند.

 

پیش از این، مسئولین اتاق تجارت مشترک افغانستان و پاکستان اعلام کردند که اسلام‌آباد مالیات انتقال کالا به افغانستان را دو تا سه‌برابر افزایش داده است. درست در همان مدت که پاکستان محدودیت‌های سنگین و جدیدی را برای تاجران و ترانزیت‌های افغانستان اعمال کرده بود، سخنگوی امارت‌اسلامی افغانستان، ذبیح‌الله‌مجاهد توییت کرد که کابل برای یافتن مسیرهای ترانزیتی جایگزین، شروع به کار کرده و در تلاش برای یافتن مسیرهای امن برای حمل‌و‌نقل کالا به افغانستان است. با این کار دقیقاً یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های سفرِ ملا‌برادر به ایران را تصریح کرد.

به گزارش دفترِ معاون اقتصادی رئیس الوزراء ملا‌برادر، هیئت بلندپایهٔ افغانستان در سفر خود به تهران با مقامات ایرانی در مورد روابط دوجانبه، تجارت، حمل‌و‌نقل، زیرساخت‌ها و راه‌آهن و به‌ویژه ارتباطات منطقه‌ای، افزایش تجارت از طریق بندر چابهار، گسترش مشارکت افغانستان در این بندر و توسعهٔ همکاری اقتصادی بین دو کشور بحث و گفتگو خواهند کرد.

در همین خصوص رسانه‌های ایرانی نوشتند: همراه با سفر ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی رئیس‌الوزراء و هیئت همراه وی متشکل از ۳۰ عضو به تهران، اولین جلسهٔ تخصصی اقتصادی بین دو کشور به میزبانی وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.

 

در این جلسه دو طرف توانایی‌های خود را در زمینه‌های کشاورزی، آبزی‌پروری و کشاورزی در خارج از مرزهای منطقه ارائه کردند و خواستار توسعهٔ همکاری در این زمینه‌ها شدند. در این نشست که با حضور مسئولان وزارت‌های انرژی، راه، توسعهٔ شهری، اقتصاد و امور‌خارجه برگزار شد، بحث‌های مفصلی در مورد مناطق آزاد به‌ویژه بندر چابهار، گمرک، ترانزیت و مسائل تجاری صورت گرفت.

– ملا برادر، معاون اقتصادی رئیس‌الوزراء امارت‌اسلامی گفت: افغانستان به افزایش روابط تجاری و خارجی خود از طریق مسیرهای ترانزیتی ایران و بهره‌مندی بیشتر از پتانسیل‌های بنادر چابهار و بندرعباس برای صادرات و واردات اهمیت می‌دهد. ایران سال‌هاست که سخاوتمندانه میزبان مهاجران افغان است و ما از ته‌دل از جمهوری اسلامی ایران سپاسگزاریم.

– ضربهٔ سوم: راه را به کارخانهٔ آهن و فولاد در ایران (اصفهان) باز کرد و زمینهٔ صنایع آهن و فولاد بین افغانستان و ایران را با توافق با شرکت اصفهان ایجاد کرد که دریچه را برای تولید سنگین در افغانستان – که ممکن است روزی شامل ساخت سلاح هم باشد – باز می‌کند؛ زیرا زغال‌سنگ در افغانستان فراوان است و مقادیر زیادی سنگ آهن وجود دارد و مس که در ساخت مهمات و آهن استفاده می‌شود و لیتیوم برای صنایع پیشرفتهٔ هوافضا، هوانوردی و نظامی ضروری است.

رسانه‌های ایرانی سفر هیئت افغانستان به اصفهان را اینگونه گزارش دادند:

روز گذشته ملا عبدالغنی برادر معاون‌اقتصادی امارت‌اسلامی افغانستان و هیئت اقتصادی همراه وی از کارخانهٔ آهن و فولاد اصفهان بازدید کردند. ملابرادر در این دیدار با قدردانی از توانمندی‌های شگفت‌انگیز ایران در عرصهٔ صنعت و تولید بر نیاز کشورش به همکاری و مشارکت شرکت‌های ایرانی در توسعهٔ صنعتی افغانستان تاکید کرد.

معاون رئیس الوزراء توضیح داد که قبل از تصدی پست اقتصادی و سفر به ایران، نظر متفاوتی دربارهٔ میزان پیشرفت و توسعهٔ صنعتی ایران و توانمندی‌های آن داشته است.

 

داعش و اسرائیل در پی اختلال سفر هیئت افغانستان بودند:

این ناآرامی‌های چند روز قبل از این دیدار و تقریباً هم‌زمان با آغاز تصمیم پاکستان علیه مهاجران افغان و در پاسخ به حمایت امارت‌اسلامی از جهادِ مردم فلسطین و عملیات «طوفان‌الأقصی» آغاز شد، چنانکه در رسانه‌های کابل آمده است؛ جنایت داعش در پُلخمری تکمیل‌کنندهٔ وحشی‌گری صهیونیست‌ها در غزه است. منابع خبری در شفاخانهٔ ولایت بغلان از کشته‌شدن ۲۱شهروند و زخمی‌شدن ۴۰تن دیگر در نتیجهٔ انفجار در مسجدی خبر دادند.

بر اساس اظهارات مسئولان امنیتی امارت‌اسلامی، پیش از این یک سلسله درگیری‌های امنیتی طولانی بین امارت‌اسلامی و داعش بود که توسط سرویس‌های امنیتی غربی کنترل می‌شد تا تهدیدی برای کشورهای آسیای مرکزی و فدرال روسیه باشد. رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه اعلام کرد که سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس تلاش می‌کنند تروریست‌ها را به مرزهای شمالی افغانستان منتقل کنند و تلاش‌های اصلی آنها بر ایجاد «کمربند ناامن» در مرز جنوبی کشورهای مستقل مشترک‌المنافع متمرکز است. برای رسیدن به این هدف، جنگجویانی را از کشورهای دیگر جذب می‌کنند و به شمال افغانستان انتقال می‌دهند.

 

اسرائیل با پهپاد

اسرائیل مستقیماً برای برهم‌زدن ملاقات هیئت افغانی با ایران وارد عمل شدند و می‌خواستند یک عملیات پهپادی از افغانستان برای حمله به اهدافی در ایران ترتیب دهند؛ اما این عملیات با همکاری امنیتی مشترک ایران و افغانستان خنثی شد. رسانه‌های ایرانی دربارهٔ این عملیات گفتند: در عملیات مشترک وزارت‌اطلاعاتِ جمهوری‌اسلامی ایران و استخبارات امارت‌اسلامی، ۳‌نفر از عوامل موساد دارای تابعیت ایرانی در مناطق کوهستانی بین دو کشور دستگیر شدند. سه عامل موساد قصد داشتند پهپادهای انتحاری را از مرز افغانستان به سمت اهدافی در ایران پرتاب کنند. سه‌فرد بازداشت‌شده برای بازجویی و تحقیقات در اختیار نیروی‌های امنیتی جمهوری‌اسلامی ایران قرار دارند.