مسئولیت امت در برابر فلسطین

نویسنده: احمدالله مهاجر بیت‌المقدس همان مسجد بزرگ و تاریخى در سرزمین فلسطین است که سلیمان -علیه‌السلام- علاوه بر وظیفهٔ نبوت، قیادت و حکومت مقتدر و با شکوهی که داشت، آن را به پایه‌ى تکمیل رساند و در اسلام توسط مردانی همچون عمر و صلاح‌الدین فنح شده است.   اکنون مسجدالاقصی و اهل غزه زیر چکمه‌ی […]

نویسنده: احمدالله مهاجر

بیت‌المقدس همان مسجد بزرگ و تاریخى در سرزمین فلسطین است که سلیمان -علیه‌السلام- علاوه بر وظیفهٔ نبوت، قیادت و حکومت مقتدر و با شکوهی که داشت، آن را به پایه‌ى تکمیل رساند و در اسلام توسط مردانی همچون عمر و صلاح‌الدین فنح شده است.

 

اکنون مسجدالاقصی و اهل غزه زیر چکمه‌ی صهیونیسم بی‌رحمانه و ستمگرانه، به وسیله غداران و فرعونیان زمان در خاک و خون می‌غلتند. ده‌ها سال از اشغال قدس و کشتار بی‌رحمانهٔ مردم مظلوم فلسطین می‌گذرد و این جنایات تا کنون ادامه دارد و هر روز شاهد خونین‌شدن صفحات تاریخ فلسطین هستیم.

 

قدس، قبله‌گاه پیشین مسلمانان و قلب کنونی آنان است که اکنون زیر سلطهٔ یهودیان قرار دارد، و مردم قدس ‌و فلسطین به حمایت مسلمانان نیاز دارند؛ اما حمایت مذکور و همکاری با آن مردم مظلوم، فقط‌وفقط با اتحاد امکان‌پذیر است و بس؛ یعنی باید با فلسطینیان در یک صف قرار بگیریم و علیه یهودیان ظالم پیکار کنیم؛ و دین مبین اسلام نیز همواره ما مسلمانان را به اتحاد و انسجام دعوت می‌دهد و تنها راه نجات از دست ظالمین، اتحاد و انسجام و یکی‌شدن است.

 

پشتیبانی از حقوق مسلّم مردم ستم‌دیده و آوارهٔ فلسطین و حمایت همه‌جانبه از آنان برای بیرون‌راندن متجاوزان صهیونیستی از سراسر فلسطین و حاکِمِیّت بر سرنوشت خویش از روشن‌ترین مصادیق مسوولیت دینی هر مسلمان است.

 

امروز بیش از پیش می‌طلبد که همه‌ی مسلمانان جهان فارغ از هر مذهبی با هم متحّد شوند تا با هم بتوانند اسرائیل را از بین ببرند.

پس همان‌طور که کفر در مقابل اسلام ملّتی واحد شده است، مسلمانان‌هم باید در مقابل یهود، این دشمن قسم‌خورده دست اتحاد و یکپارچگی را به سوی هم دراز کنند؛ و این چیزی‌ست که خداوند متعال از ما می‌خواهد: «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّه جَمِیعاً وَلاَ تَفَرَّقُوا.» یعنی: همگی به ریسمان الهی چنگ بزنید و پراکنده نشوید.

 

شاعری نیز در این مورد بسیار زیبا می‌سراید:

 

بر آن رشتهٔ دین پروردگار

توسل نمایید جمله به کار

نگردید از هم جدا هیچ‌گاه

به‌خاطر بیارید لطف اِلٰه

دولت همه ز اتفاق خیزد

بی‌دولتی از نفاق خیزد

گفت با اینها مرا صد حجت است

لیک جمع‌اند و جماعت رحمت است.

 

حیثیّت باطل همانند پوست یک تخم مرغ است، و شکستن آن زمانی که مسلمانان باهم متّحد شوند، کاری ندارد. تنها اسلحه و وسیله‌ای که بیت‌المقدس را می‌تواند به مسلمانان برگرداند، انابت و بازگشت به سوی خدا، یقین بر آخرت و پیروی از احکام الهی و اعتماد بر خدا، اتحاد، جهاد و قتال شرعی خالصانههٔ اسلامی است.

 

به حکم آیههٔ «اِنّ هذه اُمّتکم اُمَّهً واحدهً» همه مسلمانان در چارچوب مسوولیت، مشترک قرار می‌گیرند و بر اساس مفهوم «امت اسلامی» که برخاسته از اندیشه‌ای اسلامی و مستند به متون صریح و موکد دینی است، دیگر مرزهای شناخته‌شده بین‌المللی، نژاد و زبان و حتی نوع حکومت‌ها نمی‌توانند هیچ مسلمانی را از شمول دایرهٔ امت بیرون ببرند و همه سرزمینن‌های مسلمانان به عنوان سرزمین امت اسلامی در حمایت آحاد امت اسلامی قرار می‌گیرند.

 

الله متعال در کتاب گرانسنگ خود چنین می‌فرماید: «أُذِنَ لِلَّذِینَ یُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِیرٌ ﴿۳۹﴾  الَّذِینَ أُخْرِجُوا مِنْ دِیارِهِمْ بِغَیْرِ حَقٍّ إِلاَّ أَنْ یَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ…» یعنی: خداوند متعال به جنگجویان اسلام اجازه داده است تا در مقابل ستمگران بجنگند؛ زیرا آن‌ها از دشمن، ستم کشیده‌اند، و خداوند بر یاری آن‌ها قادر است؛ آن مؤمنانی که ناحق از خانه‌های‌شان آواره شدند و هیچ گناهی جز آنکه می‌گفتند پروردگار ما خدای یکتاست، نداشتند…»

 

پیامبر اسلام -صلی‌الله‌علیه‌وسلم- فرمودند: «مَنْ اَصْبَحَ‌ لا یَهتَمُ بِاُمُورِ المُسلِمینَ فَلَیْسَ بِمُسٌلِمِ» کسی که صبح کند و به امور مسلمانان اهتمام نکند مسلمان نیست. عالمی می‌فرماید:‌ «کونوا لِلظالِمِ‌ خَصْما وَ لِلْمَظْلُومِ عَوْناً» یعنی: دشمن ستمگر و یاور ستم‌یده باشید.

 

روشن است که طبق آیات و روایات حمایت از مظلومان، وظیفهٔ هر مؤمنی‌ست؛ بنابر این حمایت از مردم ستم‌دیدهٔ فلسطین، وظیفه و مسئولیت دینی تک‌تک‌مان است؛ بلکه با صرف‌نظر از مسئولیت دینی و علایق ایمانی و منافع ملی، حمایت مردم فلسطین، از وظایف وجدانی هر انسانی‌ست که نباید از آن شانه خالی کرد.

 

بنابراین بر هر فرد مسلمان و هر انسان آزاده‌ای -فارغ از عقیده و باوری که دارد- لازم است که اتحاد را پیش گرفته، و از حمایت مردم فلسطین و سایر مظلومین -که وظیفهٔ وجدانی وی است- دریغ نکند، و بر وظیفهٔ خود عمل بکند.

 

با توجه به این اوضاع و احوال جاری، و مسئولیت سترگی که اسلام بر دوش مومنان گذاشته است، و ظیفهٔ علما و اندیشمندان از هر قشری سنگین تر است، آن‌هم در شرایط اسف‌بار کنونی که دشمنان آگاه هستند و دوستان نادان در غفلت به سر می‌برند و با اندیشه‌های افراطی و عکس آن، موجب به انحراف‌کشیدن حرکت‌های اسلامی می‌شوند.

 

از این‌رو بر علمای امروزی لازم است که همچون علمای گذشته احساس مسئولیت کرده و در مقابل نابرابری‌ها، سکوت را بشکنند و قانونی و شرعی عمل کنند. علما باید در مقابل بی‌عدالتی‌، ستم و سایر مشکلات جاری در جامعهٔ اسلامی، اقدام بکنند و حق و باطل را برای مردم روشن سازند و به فرصت‌طلبان اجازه ندهند که قداست و معنویت حرکت‌های اسلامی را خدشه‌دار کنند، و در این راه از هیچ کوششی دریغ نورزند.