سیری بر زلزله‌زدگان هرات/ ۳

نویسنده: احمدالله مهاجر واقعهٔ شگفت‌انگیز: در این‌جا یکی از محاسن‌سفیدان قوم-نمی‌دانم از کجا و که بود- چیزی عجیبی به زبان آورد گفت: «قبل از اینکه زمین‌لرزه رُخ دهد، مردم محل بیرون بودن، طبعاً در محله‌جات غالباً مردم بیرون از خانه مصروف مالداری و پخت‌وپز می‌باشند، آواز هولناکی را شنیدند که از ترس آن، مردم به […]

نویسنده: احمدالله مهاجر

واقعهٔ شگفت‌انگیز:

در این‌جا یکی از محاسن‌سفیدان قوم-نمی‌دانم از کجا و که بود- چیزی عجیبی به زبان آورد گفت: «قبل از اینکه زمین‌لرزه رُخ دهد، مردم محل بیرون بودن، طبعاً در محله‌جات غالباً مردم بیرون از خانه مصروف مالداری و پخت‌وپز می‌باشند، آواز هولناکی را شنیدند که از ترس آن، مردم به خانه‌های خود هجوم بردند؛ بعد از آن زمین‌لرزهٔ خطرناکی شروع شد؛ چنان بزرگ بود که دیوارها بالا پریده، پس بر زمین می‌خوردند و همین بود که به‌جز چند بز و گوسفند، مرغ و سگ چیزی زنده نماندند.

 

حالت حیوانات:

شگفت اینجا بود که من به طرف سگی نگاهی انداختم، او را با هیکل بسیار خطرناک یافتم، اما عاجز و درمانده، گویا نمی‌خواهد زنده بماند، همین الآن دوست دارد مرگ برایش بیاید؛ مردم می‌گفتند که قبل از این، کسی به آنها نگاه کرده نمی‌توانست، چنان خطرناک بودند اما پس از زلزله -که چندین روز می‌گذرد- تا هنوز نان نخوردند.

سپس به جانب دیگر این قریه آمدیم، چیزی باقی نمانده بود. در آنجا مسجد کوچک که کاملاً ویران شده بود، به چشم می‌خورد، فردی اشاره کرده گفت : «در اینجا حافظان قرآن زیر خاک اند.» حافظانی که در دقایق پایانی دروس خود قرار داشتند و پس از ده دقیقه تعطیل می‌شدند، اما آرزوهای‌شان به قیامت ماند.

کمی پیشتر به میدان کوچکی رسیدیم که در میان خانه‌های ویران قرار داشت، شخصی گفت : «کل این خانه‌ها را که به چشم می‌بینید، از اجساد پر هستند، کسی نیست که اینها را بیرون آورد.» چون روز دوم، به وقت صبح بود که ما رفته بودیم.

مفتی صاحب موارد لازم را به گوش مسئولان و والی محترم «شیخ صاحب اسلام‌جار» رساند تا هر چه زودتر رسیدگی شود.

 

به‌سوی محلات دیگر:

سپس به قریهٔ دیگری رفتیم که الحمدللّٰه تلفات جانی نداشتند، اما مردم آواره شده بودند، در خیمه‌های کوچک و یا زیر نور آفتاب قرار داشتند. مردی را از آنجا برداشتیم که در مورد عدم تلفات برای ما چنین گفت: «تلفات جانی به‌خاطری نیست که در بار اول زمین‌لرزه اینجا تخریب نشده و همگی بیرون آمدند اما بار دوم خانه‌ها کلاً ویران شدند.»

همین قسم چندین قریه را گشتیم که از دو حال خالی نبودند؛ یا کاملاً ویران بودند و یا برخی از آن تخریب شده بود، اما مردم کلاً وحشت‌زده بودند.

در یکی از مناطق، کمیسیون صحی با افرادش جمع شده بودند، مفتی صاحب به آنان گفتند هر چه زودتر به مناطق دیگر بروند، چون نیازمندان بیشتر اند.

 

همکاری هموطنان:

در حال برگشت بودیم، با صدها جوان پیاده و سواره در حالی روبرو می‌شدیم، که بیلچه و کُلنگ در دست داشتند و با سرعت زیاد به‌سوی مناطق زلزله‌زده روان بودند تا با هموطنان خویش، ضمن غم‌شریکی، در بیرون آوردن شهدا همکاری نمایند.

قریب چاشت بود که به مدرسه برگشتیم و دوستان را که بی‌صبرانه منتظر خبر بودند، از این واقعات آگاه نمودیم.

 

بنیاد خیریه تسکین

واقعاً از بنیادهای خیریه‌ای که در همکاری با هموطنان قدم برداشتند، سپاسگزاری می‌کنیم که در حالت سخت، همجوار آنها ایستاده شدند؛ یکی از این بنیادها «بنیاد خیریه‌ای تسکین» است که در مدرسهٔ دارالعلوم هرات فعالیت دارد و همواره به کمک نیازمندان در داخل و خارج از مدرسه می‌پردازند.

در این روز -که روز دوم زمین‌لرزه بود- این بنیاد برای دوهزار نفر غذا تهیه کرده بود، برای کسانی که در آنجا حضور دارشتند؛ زلزله‌زده بودند و برای همکاران.

پس از آن نیز برنامه‌های زیادی داشتند و هر روز به آن مناطق تشریف می‌بردند و نیز ثبت یتیمان این مناطق برعهدهٔ همین بنیاد گذاشته شده بود و تا زمانی که این سلسله دوام داشته باشد، این بنیاد در کنار هموطنان عزیز خود ایستاده هست و از هیچ‌گونه تلاشی دریغ نمی‌ورزد.

 

سپاسگزاری از بنیادهای خیریه:

باید یادآور شد که می‌بایست از بنیادهای خیریه و همکاران گرامی، از ژرفای قلب سپاسگزاری کرد که مسئولیت دینی و انسانی خود را ادا نمودند.

کمک‌هایی از هر طرف سرازیر شد و تا الآن هم (روز سه‌شنبه، ۲۵ میزان، ۱۴۰۲) دوام دارد، به صدها میلیون می‌رسد و اگر به‌طور درست از آن استفاده شود، ولسوالی زنده‌جان به شهرک طلایی مستحکم تبدیل می‌گردد.

 

تعداد آسیب‌دیدگان:

نوت: منظور از آسیب دیده‌گی تخریب خانه و نداشتن سرپناه است.

ولسوالی انجیل هرات: ۲۳۰۰۰ نفر

ولسوالی ‎زنده‌جان: ۷۵۰۰ نفر

کشک رباط سنگی: ۸۵۴۱ نفر

ولسوالی گلران ۳۴۲۸ نفر

مرکز شهر هرات: ۷۱۷ نفر

ولسوالی کهسان ۱۳۳ نفر

(منبع: نهاد بین‌المللی اوچان)

 

ساخت‌وساز قریه‌جات:

کار ساخت دو هزار و ۱۴۶ واحد خانه در ۲۰ روستای زلزله‌زده‌ی‌ هرات، از روز سه‌شنبه ۲۵ میزان آغاز گردید!

قرار است ۲۹۷ خانه در قریه سیاه آب، ۳۰۰ خانه در قریه نایب رفیع، ۱۲۳ خانه در قریه سربلند، ۱۰۰ خانه در قریه کشکک، ۳۰ خانه در قریه قلعه‌نوک، ۶۰ خانه در قریه‌ کجکال، ۶۵ خانه آسیاب بادک، ۱۳۳ خانه در کرنیل وردک‌ها، ۳۰۰ خانه در چاهک، ۳۶ خانه در دو قریه‌ عبدالآباد و حضرت آباد، ۵۲ خانه در دو قریه ازقلک و قصر شیرین، ۳۰ خانه در قریه جگده، ۴۵ خانه در گزی بالا، ۵۰ خانه در دو قریه گل خان و قاضی، ۷۲ خانه در دو قریه سیل کوه و سنگ سفید، ۱۰۵ خانه در چاه زهی بهادرزهی، ۸۰ خانه در خواجه محمد شوراب، ۹۲ خانه در چاه زهی هلال زهی و ۱۱۵ خانه در چاه‌زهی زوری‌ها ساخته خواهند شد.

ذبیح‌الله مجاهد در تویت نوشته است: «کار ساخت ۲۱۴۶ باب منزل در مناطق زلزله زده هرات آغاز شد.

این منازل به گونه معیاری و شهرک برای آسیب‌دیده‌‌های زلزله هرات در قریه سیاه آب ولسوالی زنده‌جان در نظر گرفته شده.

تلاش میشود که این شهرک قبل از رسیدن زمستان تکمیل وبه بهره برداری آسیب دیده گان زلزله اخیر سپرده شود.»

این در حالی‌ست که در گژارشی نشرشده آمده که ساخت ۱۰۰۰ خانه برای زلزله‌زدگان پکتیکا که سال گذشته در آنجا زمین‌لرزه شده بود، به پایان رسیده است.

به امید آن روزی که دوباره هموطنان عزیز خویش را شاد و خندان بنگریم!