رافت اسلامی ما و درندگی آن‌ها

ابویحیی بلوچی در سلسله فتوحات دو ماهۀ اخیر، بزرگان امارت اسلامی بارها به وسیلۀ هدایت‌های رسمی و غیر رسمی به تک‌تک مسئولین و سربازان، معاملۀ اسلامی و رفتار نیک با اسرا و تسلیم‌شدگان را متذکر شده‌اند و با تاکید شدیدی آن‌ها را امر به خوش‌اخلاقی با اسرا کرده‌اند. در اعلامیۀ اخیری که نشر شده چنین […]

ابویحیی بلوچی

در سلسله فتوحات دو ماهۀ اخیر، بزرگان امارت اسلامی بارها به وسیلۀ هدایت‌های رسمی و غیر رسمی به تک‌تک مسئولین و سربازان، معاملۀ اسلامی و رفتار نیک با اسرا و تسلیم‌شدگان را متذکر شده‌اند و با تاکید شدیدی آن‌ها را امر به خوش‌اخلاقی با اسرا کرده‌اند.

در اعلامیۀ اخیری که نشر شده چنین آمده هست: به عساکر، پولیس، اربکی‌ها و دیگر کارمندان ایستاده در صف دشمن یکبار دیگر دعوت می‌دهیم که همچو صدها عساکر دیگر، آن‌ها هم به آغوش امارت اسلامی با کمال اطمینان پناه آورده می‌توانند، ما ازان‌ها استقبال می‌نمائیم و با اطمینان به خانه‌های شان خواهد رسیدند. مقامات و عساکر پیشین که از مخالفت دست کشیده اند و مجاهدین به آن ها امنیت جان و مال داده اند، به زندگی آرام خود در مناطق مفتوحه دوام بدهند. آن‌ها نه به مناطق زیر کنترول دشمن بکوچند و نه هم دوباره راه مخالفت را اختیار کنند.

بعد از آن خلیفه سراج‌الدین حقانی، معاون امارت اسلامی از راه مخابره به مسئولان نظامی فرمودند: «اینجا فجایع زیادی گذشته است. اما اکنون که مردم زیادی از جهت مقابل با ما یک‌جا می‌شوند، باید جذبه انتقام نداشته باشید، از تحمل کار بگیرید، تاسیسات، املاک و اسناد ملی را نگه‌داری نمائید و هر ولسوال باید برای حل مشکلات ملکی، از خود تشکیل داشته باشد».

صدها کلیپ و ویدیو از تسلیم‌شدن گروه گروه عساکر به مجاهدین امارت اسلامی پخش شده‌است، جهان با اخلاق نیک سربازان امارت اسلامی به لرزه درآمد و خیرخواهی؛ که خوی حقیقی و شیوۀ واقعی‌شان بود برای ملت افغان و جهانیان ظاهر شد.

در جبهات مختلفی از تسلیم‌شدگان استقبال شد، مورد اکرام قرار گرفتند، زخمیان‌شان تداوی شدند، احترام‌شان رعایت شد، لباس و کرایه به آن‌ها داده‌شد و آن‌ها را رها کردند تا به کانون گرم خانواده و پیش فرزندان خود برگردند.

اما در مقابل، رییس امنیت ملی سمنگان در سخنی صریح به سربازان تحت امرش دستور می‌دهد که: طالبان را اسیر نکنید بلکه آن‌ها را بکشید و از بین ببرید.

اخیرا در ولسوالی گیلان ولایت غزنی، سربازان اجیر ادارۀ کابل در حالی که انسانیت خود را ازدست دادند و‌ تبدیل به گرگ‌صفتانی خون‌خوار شدند، جسد سه مجاهد دلاور را آتش زدند.

این فرق بین ما و آن‌هایی‌ست که فقط شعار اسلام و انسانیت را سر می‌دهند، اما در حقیقت اعمال‌شان نه از اسلام، بلکه از انسانیت هم بدور است. وقتی انسان دست به چنین جنایت‌های فجیعی می‌زند یعنی او به درجه‌ای رسیده که تمام کرامت‌های انسانی را زیر پا گذاشته و فرقی با حیوانات خون‌خوار ندارد.

بزرگان و سربازان امارت اسلامی در طی این دو ماه نشان دادند که: آن‌ها نه تنها به کرامت‌های انسانی و معاملۀ اسلامی اعتقاد دارند، بلکه حقوق سیاسی اسیران را نیز رعایت کردند و حتی فراتر از حقوق سیاسی‌شان، با درنظر داشت رافت اسلامی، آن‌ها را با کلماتی محبت‌آمیز به آغوش گرفتند و سپس با دادن کرایه و لباس به آغوش گرم خانوادۀ‌شان برگرداندند، این فراتر از اخلاق و معامله حسنه هست.

این جنایت‌ها در حالی صورت خواهند گرفت که تاریخ هرگز آن‌ها را فراموش نخواهد کرد. تاریخ حتما رافت‌ اسلامی ما و درندگی آن‌ها را به صورت برجسته خواهد نوشت، آن‌ جانی‌ها به زباله‌دان تاریخ خواهند پیوست، اما شهدای ما، قربانی‌های مجاهدین ما و معاملات نیک و حسنۀ سربازان امارت اسلامی برای همیشه در صفحات تاریخ خواهند ماند.