جهانیان حتماً راه تعامل را در پیش می‌گیرند

سرمقاله مجله شریعت ترجمه: محمدصادق طارق دست‌آوردهای امارت اسلامی در افغانستان مانند خورشید واضح و روشن اند که هیچ کسی نمی‌تواند بر این واقعیت چشم‌پوشی کند. مشکلاتی که تمام دنیا از مهار نمودن‌شان عاجز بود و در طول ۲۰ سال نتوانست به خواسته‌های ملت پاسخ مثبت بدهد، با حاکمیت امارت اسلامی از بین رفتند مثلاً […]

سرمقاله مجله شریعت

ترجمه: محمدصادق طارق

دست‌آوردهای امارت اسلامی در افغانستان مانند خورشید واضح و روشن اند که هیچ کسی نمی‌تواند بر این واقعیت چشم‌پوشی کند. مشکلاتی که تمام دنیا از مهار نمودن‌شان عاجز بود و در طول ۲۰ سال نتوانست به خواسته‌های ملت پاسخ مثبت بدهد، با حاکمیت امارت اسلامی از بین رفتند مثلاً حاکمیت بر تمام منطقه جغرافیایی کشور، تأمین امنیت، پایان دادن به جنگ، قیام نظام اسلامی، صلح سرتاسری، تطبیق عدالت، شروع کار در پروژه‌های اساسی کشور و مهمتر از همه رسیدگی به امور دولتی از عایدات داخلی کشور؛ که در شرایط فعلی برخی از کشورهای هسته‌ای و پیش‌رفته بدون کمک‌های جهانی نمی‌توانند نظام‌های خود را اداره کنند.

 

در حالی‌که با گذشت هر روز حلقه‌ی تحریم‌های جهانی در برابر حکومت افغان پیچیده‌تر می‌شود، ثروت ملت ما منجمد شده‌است و در برابر به‌رسمیت شناختن ما موانع متعددی به‌وجود آمده‌اند اما اراده قوی و عزم راسخ افغان‌ها بار دیگر جهان را مجبور خواهد کرد تا بر مواقف خود تجدید نظر کند، چنانکه در زبان پشتو ضرب‌المثلی است که گویند: “خورشید را نمی‌توان با دو انگشت پنهان کرد” جهان نیز ناگزیر و الزاماً به خواسته‌های ملت و دولت افغانستان گردن می‌گذارد و با استفاده از راه تعامل روابط و ارتباطات خود را با این دولت برقرار خواهد کرد. طوری‌که در حال حاضر مشاهده می‌شود روابط تجاری با کشورهای همسایه رونق گرفته است و تلاش می‌شود که با سایر کشورها نیز آغاز گردد. امید است هرچه زودتر در این زمینه پیشرفت‌های زیادی صورت گیرند. سیاست خارجی ما مبتنی بر عدم مداخله در امور داخلی دیگران است و از سایر کشورها نیز انتظار داریم تا از دخالت در امور داخلی ما اجتناب ورزند. و من الله التوفیق.