امیرالمٶمنینى که می‌شناسم/بخش دوم

نویسنده: مهاجر فراهی ترجمه: محمدصادق طارق   طوری‌که دین مبین اسلام ما را به جدیت و احتیاط در مصرف و نگهداری بیت‌المال سفارش کرده است، از رسول خدا صلی الله علیه و سلم نیز در حق کسانی که با مال بیت‌المال سهل‌انگاری می‌نمایند و بی‌جهت و بدون ضرورت از آن استفاده می‌کنند احادیث متعددی روایت […]

نویسنده: مهاجر فراهی

ترجمه: محمدصادق طارق

 

طوری‌که دین مبین اسلام ما را به جدیت و احتیاط در مصرف و نگهداری بیت‌المال سفارش کرده است، از رسول خدا صلی الله علیه و سلم نیز در حق کسانی که با مال بیت‌المال سهل‌انگاری می‌نمایند و بی‌جهت و بدون ضرورت از آن استفاده می‌کنند احادیث متعددی روایت شده است.

 

ما در مورد خلافت خلفای راشدین و عمر بن عبدالعزیز رضی‌‌الله‌تعالی‌عنهم در کتاب‌های گوناگون خوانده‌ایم که چگونه با بیت‌المال مسلمانان رفتار خوب داشتند، چه‌قدر مراقب آن بودند و سعی داشتند تا حد امکان خود را از استفاده آن محافظت کنند.

علما در کتاب‌های شان به ما توصیه نموده‌اند که سعی کنیم در مواقع لزومیت نیز از دارایی‌های مربوط به بیت‌المال استفاده نکنیم. اگر باز هم نیاز مبرم به استفاده بود باید در چارچوب معیّن شرعی از آن استفاده نمود.

 

شما می‌دانید زعیم برحال امارت اسلامی افغانستان دست بسیار بالایی در علوم دینی دارد که سال‌های طولانی به تدریس و مطالعه آن‌ها پرداخته است، به‌ویژه زمانی که ایشان به‌اصطلاح در قرنطینه به‌سر می‌بردند؛ در آن وقت تماس‌ها، ارتباطات، دیدارها و ملاقات‌های شان بسیار محدود بوده و در این دوره به ذخیره‌ی اطلاعات دینی خویش افزودند.

 

محور اساسی سخنم این بود که رفتار رهبری با اشیاء بیت‌المال چگونه است؟

بر اساس معلومات بنده، خود امیر المؤمنین حفظه‌الله روی استفاده از اجناس بیت‌المال حساسیت زیادی دارد هیچ وقت به نزدیکان خود اجازه‌ی استفاده از اجناس بیت‌المال را نداده است.

بر بنیاد اطلاعات دقیق من، امیر المؤمنین حفظه‌الله تا این لحظه به هیچ یک از نزدیکان خود اجازه‌ی استفاده از وسائط بیت‌المال را نداده و به هیچ یک از آنان از پول بیت‌المال چیزی نبخشیده است.

 

باری امیرالمؤمنین به برادرشان فرمودند: گمان نکنید که از بیت‌المال چیزی به شما می‌دهم. به خدا سوگند تا هنوز پول بیت‌المال را به هیچ خویشاوندم نخورده‌ام.

سبحان الله! وقتی انسان از همچین موقف قوی رهبری خود در قبال بیت‌المال مطلع می‌شود، ذهنش دقیقاً به تاریخ اسلاف خود بر می‌گردد. زمانی‌که برخورد امرای ما با مال بیت‌المال اینگونه باشد می‌توان مطمئن شد که این بزرگواران هرگز در مورد سرنوشت ما تصمیمی نخواهند گرفت که باعث ضرر دنیوی و اخروی ما شود.

 

رهبری امارت اسلامی در زندگی خصوصی خویش بیشتر طرف‌دار سادگی می‌باشد، نمی‌خواهد زندگی مرفه داشته باشد و سعی بیشتر دارد که مانند سایر پیشوایان اسلام، زندگی زاهدانه در دنیا داشته باشد.

روزی پسر بزرگ شان حافظ محمود به ایشان عرض نموده بود: “به فیلتر کوچک آب (تصفیه‌کن) نیاز داریم در خانه مریض داریم بهتر است از این دستگاه برای نوشیدن آب استفاده کنیم”.

امیرالمؤمنین در پاسخ به ایشان گفته بودند: “نه؛ قطعاً اجازه ندارید. خودتان را با زندگی مرفه عصری عادت ندهید”.

 

خوانندگان گرامی!

به نظر شما زعیم فعلی امارت اسلامی چه‌قدر زمین و دارایی خواهد داشت؟

طبق معلومات دقیق بنده، امیر المؤمنین حفظه‌الله تا این لحظه یک قطعه زمین و ملک شخصی از خود ندارد و در تمام کشور هیچ مسکن و منزل شخصی ندارد.

 

این سخنان ممکن است برای کسانی که دل‌های شان به امور دنیوی وابسته است و شبانه‌روز در جستجوی مال و لذت دنیوی سرگردان اند، تعجب‌آور باشد. اما کسانی که دل‌های شان وابسته‌ی خداوند باشد، این موارد را معمولی و ناچیز می‌پندارند.

گرچه امور مذکور ممانعت شرعی ندارد و هر مسلمانی می‌تواند برای خود خانه و کاشانه‌ی شخصی داشته باشد اما

زندگی عادی و خالی از آسایش برای حکمای مسلمانان موجب تحسین و تقدیر می‌باشد.

 

ادامه دارد …