یادداشت

به سوی متضررین سیلاب‌ها بشتابیم!

در این سیلاب‌های هلاکت‌بار، تعداد زیادی از مردم ملکی، به شمول زنان و کودکان جان‌های شیرین‌شان را از دست داده و صدها تن دیگر زخمی گردیدند.

طی چند روز اخیر بر اثر باران‌های شدید، که سبب جریان سیلاب‌های مدهش و ویران‌گر در نقاط مختلف کشور عزیز ما خصوصا ولایات بغلان، بدخشان، غور، تخار و هرات گردید، تلفات مالی و جانی سنگینی بر شهروندان و ملت مظلوم‌مان وارد شد. جای دارد قبل از هرچیز، بابت این حوادث دل‌خراش تسلیت گفته و علاوه بر ابراز هم‌دردی و غم‌شریکی خویش، جریان این حوادث را، به صورت مختصر، در چند سطر برای شما خوانندگان محترم، به رشتهٔ تحریر درآورم.

در این سیلاب‌های هلاکت‌بار، تعداد زیادی از مردم ملکی، به شمول زنان و کودکان جان‌های شیرین‌شان را از دست داده و صدها تن دیگر زخمی گردیدند. ده‌ها خانهٔ مسکونی تخریب، هزاران مواشی و دارایی‌های مردم از بین رفته و به هزاران جریب زمین زراعتی ضرر رسیده و یا هم کاملا از بین رفته‌اند. ویدیوها و تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسیده است، نشان‌دهندهٔ عمق فاجعه در آن ولایت هستند، ویدیوهایی که چشم هر بیننده را خیره و قلب‌های‌شان را جریحه‌دار می‌سازد.

سیلاب‌های اخیر که همهٔ داروندار مردم را بلعیده، به یک دست‌گیری و کمک خاصی ضرورت دارد، پس باید به کمک و دست‌گیری مردم آسیب‌دیده بشتابیم، همان‌گونه که مسئولین محلی در اسرع وقت دست به کار شده و گام‌به‌گام در سخت‌ترین شرایط برای نجات هم‌شهریان خویش، با ملت خود سهیم شدند.

هم‌چنان مسئولینِ در مرکز‌ نیز، جلسهٔ فوق العاده‌ای را تحت نام رسیدگی به حوادث به ریاست ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست الوزراء دایر نموده، و معاون اقتصادی ریاست الوزراء برای وزارت‌های ذی‌ربط و نهادهای مسئول ایراد سخن نموده و فرمودند که باید اداره‌های مسئول همیشه آمادگی لازم را داشته و در صورت بروز حوادث در اسرع وقت به کمک هم‌وطنان خویش بشتابند.

همچنان بعد از تدویر این جلسه، معاون اقتصادی ریاست‌الوزراء متعاقبا به ولایت بغلان سفر نموده و با مسئولین محلی، نهاد‌های ذی‌ربط، بنیاد‌های خیریه و تیم‌های نجات دیدار نموده و جهت رساندن عاجل و سریع کمک‌ها برای متضررین، رهنمودهای لازم را ارائه نمود.

اکنون جای دارد که نهادهای مددرسان، بنیادهای خیریه، تاجران و ثروت‌مندان محترم در این مرحلهٔ حساس به کمک و دست‌گیری آن‌ها شتافته، و در تهیهٔ اشیایی که ضرورت مبرم آن‌ها است، سعی و تلاش کنند. و به فکر سرپناه و ارتزاق‌شان باشند.

این سیلاب ها و دیگر آفات که در ماه‌های گذشته بر مردم و کشور ما طاری گشته‌اند، نشان‌دهدهٔ ابتلا و آزمایش ملت ما هستند. چنان‌که در آیات و احادیث نبوی نیز تصریح گردیده است که گاهی الله متعال بندگان صادق خویش را با گرفتن فرزند، مال و … آزمایش می‌کند، و این آفات و مصیبت‌ها نیز آزمایش و امتحان الهی هستند.

از الله متعال برای متضررین که عزیزان و جگرگوشه‌های‌شان را از دست داده‌اند، صبر جمیل، و برای شهدای این حوادث، جنت‌الفردوس، و برای زخمی‌ها، شفای عاجل و کامل را خواستاریم.