بحران غزه و شجاعت کم‌نظیر مردم آن سرزمین

نویسنده: عبدالمجید ایوبی شهر غزه حدود چهل کیلومتر طول، شش کیلومتر عرض و حدود دو میلیون نفوس دارد؛ مردمی که سرزمین‌شان را غربی‌های اشغال‌گر که در رأس آن‌ها انگلیس بود به صهیونیست‌های غاصب واگذار نمودند، و پس از اشغال زمین‌های‌شان، در زندانی به‌دون سرپوش به نام غزه به سر می‌برند. بعد از سال ۱۹۴۷م که […]

نویسنده: عبدالمجید ایوبی

شهر غزه حدود چهل کیلومتر طول، شش کیلومتر عرض و حدود دو میلیون نفوس دارد؛ مردمی که سرزمین‌شان را غربی‌های اشغال‌گر که در رأس آن‌ها انگلیس بود به صهیونیست‌های غاصب واگذار نمودند، و پس از اشغال زمین‌های‌شان، در زندانی به‌دون سرپوش به نام غزه به سر می‌برند.

بعد از سال ۱۹۴۷م که انگلیس عملاً دست به چنین جنایتی زد تا به امروز مردم این سرزمین از طرف صهیونیست‌های غاصب مورد ظلم قرار می‌گیرند؛ از رانده‌شدن از خانه‌ها گرفته تا زندان و شکنجه که زنان و کودکان‌شان نیز از این مورد، مستثنی نیستند.
از آن‌جایی که منطق و زبان صهیونیست‌های غاصب چیزی جز زور، ظلم و استبداد نبوده، همواره این مردم مظلوم را در زندان‌ها و خارج از آن، مورد شکنجه‌های مختلف قرار می‌دادند. طی این‌همه ظلم، مردم مظلوم فلسطین هرچن بیشتر خوش می‌نشستند و سکوت می‌کردند، به همان مقدار، بیشتر مورد ظلم و آزار قرار می‌گرفتند و با سکوت‌شان، دشمن غاصب، روزبه‌روز جسورتر می‌گشت و جنایاتش بیشتر می‌شد.

این جنایات ۷۶ سالهٔ صهیونیست‌ها، مردم این سرزمین را مجبور نمود تا راه چاره‌ای بسنجند و خود را از این وضعیت اسف‌بار رهایی بخشند؛ بنابراین در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۲۳م، مصادف با ۲۲ ربیع‌الاولِ ۱۴۴۵ ه‍.ق، ۱۵ میران ۱۴۰۲ ه‍.ش، دست به عملیات مبارک «طوفان الاقصی» زدند و این تنها عملیات تهاجمی‌شان طی ۷۰ و چند سال اخیر بود.

حدود ۷۷ روز از عملیات مذکور می‌گذرد و صهیونیست‌های خون‌آشام دست‌به‌دست غربی‌ها، مخوصا آمریکا داده و علیه این شهر کوچک جمع شده‌اند و از هیچ جنایتی علیه مردم این شهر دریغ نمی‌ورزند؛ بمبارد خانه‌ها، اماکن مسکونی، مساجد، شفاخانه‌ها و کشتار اطفال و مردم ملکی، همهٔ این‌ها بخشی از جنایات روزانهٔ صهیونیست‌ها و همکاران غربی‌شان در این شهر کوچک است.

در این بخش، برای روشن‌شدن بیشتر این قضیه، راپور خبرگزاری تی‌آرتی با شما به اشتراک می‌گذارم تا به عمق فاجعه، پی برده و به آمار دقیق قربانیان آگاه شوید.

راپور خبرگزاری تی‌آرتی که در تاریخ ۲۴ دسامبر، سال جاری منتشر شد:

«تعداد فلسطینیان کشته‌شده در نوار غزه که از هفتم اکتبر در معرض حملات شدید اسرائیل قرار دارند به ۲۰ هزار و ۲۵۸ نفر رسید».

وزارت بهداشت غزه با نشر اطلاعیه‌ای در این باره می‌گوید:

«در حملات ۲۴ ساعت گذشته اسرائیل ۲۰۱ فلسطینی جان باخته و ۳۶۸ نفر زخمی شدند. تعداد قربانیان حملاتی که از ۷ اکتبر تاکنون ادامه دارد به ۲۰ هزار و ۲۵۸ نفر و مجروحان به ۵۳ هزار و ۶۸۸ افزایش یافته است».

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) با بیان این‌که با حملات مداوم اسرائیل بر غزه، گرسنگی در این شهر به سطح اضطراری رسیده است، اعلام کرده است که ۳۳۵ هزار کودک زیر ۵ سال، به دلیل سوء تغذیه در معرض خطر مرگ قرار دارند.

دیده‌بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه گزارش داده است که «اظهارات شاهدان عینی بیان‌گر این است که ارتش اسرائیل بسیاری از افراد بالای ۶۰ سال را که در غزه جان خود را از دست داده‌اند، اعدام کرده است».

اسرائیل با حملات و نسل‌کشی‌ ۷۸ روزهٔ خود به نوار غزه، میراث فرهنگی فلسطین را نیز هدف قرار داده و تا کنون حداقل ۱۳ شاعر و نویسندهٔ غزه‌ای را به قتل رسانده است، و علاوه بر این، تعداد خبرنگاران کشته‌شده در این حملات، به ۱۰۱ نفر افزایش یافته است.

توماس وایت مدیر آژانس امدادرسانی و کاریابی غزه برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک (آنروا) در پستی در حساب کاربری ایکس این آژانس در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد: در نوار غزه بدون تحمیل شرایط مذاکرات سیاسی به آتش‌بس فوری و بشردوستانه و کمک نیاز است.

وی می‌افزاید: آن‌هایی که در غزه هستند، انسان هستند، نه مهره‌های روی صفحه شطرنج! بسیاری از آن‌ها قبلا چندین‌بار آواره شده‌اند. مردم جایی برای رفتن ندارند. هیچ مکان امنی وجود ندارد.

در حملات شدید اسرائیل به نوار غزه از ۷ اکتبر تا کنون ۵۵ هزار خانه به‌طور کامل ویران، و ۲۳ بیمارستان از دسترس خارج شده‌اند.

وزارت امور خارجهٔ فلسطین طی اطلاعیه‌ای دولت اسرائیل را به تلاش برای جلوگیری از اجرای قطعنامه ۲۷۲۰ شورای امنیت سازمان ملل متحد دربارهٔ ارسال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه متهم کرد.

در این اطلاعیه خواستار تشدید تلاش‌های بین‌المللی برای تصمیم‌گیری در شورای امنیت سازمان ملل برای پایان‌دادن به جنگ در نوار غزه و تامین آتش‌بس فوری شده و هشدار داده شد که هر لحظه ممکن است اسرائیل کل نوار غزه را نه تنها برای مردگان بلکه برای زنده‌‌ها نیز به گور دسته‌جمعی تبدیل کند.

تا این‌جا فهمیدیم که در نتیجهٔ جنایات صهیونیست‌ها با تبانی غربیان، در این شهر کوچک چه می‌گذرد؛ اما عمق قضیه فراتر از آن است که ما تصور می‌کنیم.

حالا برمی‌گردیم به اصل موضوع؛ یعنی شجاعت بی‌نظیر مردم غزه

مردم غزه در طول این مدت شجاعت کم‌نظیری را از خود به نمایش گذاشتند که یقینا ثمره‌ای دارد به نام عزت، سربلندی و آزادی که جز با قربانی‌دادن میسر نمی‌شود.

مردم غزه با آن‌که سرزمین‌شان کوچک و جمعیت‌شان اندک است، در مقابل صهیونیست‌ها ایستادگی کردند و بردگی را نپذیرفتند، در حالی‌که در این عصر، ملت‌های بزرگ و زیادی از همین بردگی و نداشتن آزادی رنج می‌برند.

مردم غزه پس از این جنایات و مقاومت‌شان در برابر صهیونیست‌ها، یک حقیقتی را برای همه عیان نمودند، و آن این است که بسیاری از ملت‌ها فقط به نام آزادند و بس و در حقیقت برده و گوش‌فرمان غرب‌اند، و این تنها غزه است که بردگی رت نپذیرفته است.

صهیونیست ها با تبانی غربی‌ها در صدد سلب آزادی غزه نیز هستند، اما این‌جا غزه است و معادله فرق می‌کند؛ زیرا با آنکه غزه شهر کوچکی‌ست اما مردانی دارد با دل‌های بزرگ و اراده‌های فولادین، و مادرانی دارد که فرزندان‌شان را صلاح الدین‌گونه تربیت نموده‌اند.

مردم غزه می‌دانند که مقابله با صهیونیست‌ها یعنی رویارویی مستقیم با غرب؛ اما این را نیز می‌دانند که این تنها راه عزت و شرافت است، و تن‌دادن به خواسته‌های‌شان به معنای اشغال کامل و نابودی سرزمین‌شان است.

غیورمردان غزه با اراده‌های فولادین‌شان، مسئولیت آزادی مسجدالاقصی و وظیفهٔ عزت و سربلندی امت اسلامی که مسئولیتی بسا بزرگ است را به دوش کشیده‌اند و می‌دانند که آزادی مسجدالاقصی و زندگی باعزت و آبرومندانه، قربانی می‌خواد؛ بنابراین خود را برای چنین قربانی‌ای آماده کرده‌اند؛ زیرا اگر امروز چنین قربانی‌ای نپردازند، فردا با ذلتی روبه‌رو خواهند شد که مرگ هزاران بار بهتر از ان است؛ پس خوب است قبل از آنکه با ذلت اشغال کامل روبه‌رو شوند و از مابقی سرزمین‌شان نیز رانده شوند، قهرمانانه از ارزش‌ها و داشته‌های‌شان دفاع کنند و به‌خاطر سربلندی دین الله و حفظ عزت امت اسلامی به میدان جهاد بیاند و پا به مسیری بگذارند که پیروزی‌شان در آن حتمی‌ست. ان‌شاءالله

مردم غزه می‌دانند که ملت‌هایی که به خواسته‌های غربی‌ها تن داده و اشغال مستقیم و غیر مستقیم آن‌ها را پذیرفته‌اند، سرنوشتی جز ذلت و رسوایی نداشته و نخواهند داشت.

مردم غزه با استقامت و پایداری کم‌نظیرشان روزبه‌روز به پیروزی نزدیک‌تر می‌شوند و به زودی شاهد پیروزی مردم فلسطین در برابر صهیونیست‌ها و آزادی کامل مسجد‌الاقصی و فلسطین، خواهیم بود. ان‌شاءالله.