افغانستان، قبرستان امپراتوری‌ها!

شاهکارها، قهرمانی‌ها و رشادت‌های مجاهدین افغانستان در صفحات زرین تاریخ، با نیک‌نامی تمام نوشته شده‌اند، و اعترافات دشمنان یکی پس از دیگری، بیان‌گر همین واقعیت است.

مشک آن است که خود ببوید، نه آن‌که عطار بگوید. اگر ما به اعترافات دشمنان افغانستان اسلامی و ملت آزادمنش آن نظری، نظری افکنده و آن را مطالعه کنیم، و یا هم از طریق رسانه‌های صوتی و تصویری پی‌گیر آن باشیم، درخواهیم یافت که مفهوم و مصداق این ضرب‌المثل، به صورت واقعی، در مورد کشورمان، واضح و روشن است؛ زیرا اعتراف دشمنان و اقرارشان به شکست‌های ذلت‌بارشان در ابعاد مختلف سیاسی، نظامی، فکری و… در افغانستان، بیان‌گر اتحاد، هم‌دلی و یک‌پارچگی ما در قبال دشمنان است.

این اعترافات از یک‌جا نه، بلکه از چندین جای مختلف به نشر رسیده‌اند، چنان‌که سال‌ها قبل، در دوران اشغال افغانستان توسط آمریکا، مقامات روسی، بارها به آمریکا هشدار داده و گفتند: «آمریکا باید از شکست اشغال شوروی سابق در افغانستان پند بگیرد».

اخیرا رئیس جمهور آمریکا نیز در جریان ملاقات خویش با هم‌تای کینیایی‌اش گفته است: «افغانستان قبرستان امپراتوری‌ها است» و از این سخنش چنین برداشت می‌شود که آمریکایی که در جریان اشغال افغانستان، از حمایت‌های مالی و تسلیحاتی پنجاه کشور برخوردار بود، و با هم‌پیمانانش جهت نابودی عقاید اسلامی به افغانستان حمله‌ور شد، و میلیون‌ها بم بر خانه‌های مردم و اماکن عامه پرتاب کرد، تا این دژ مستحکم را تسخیر کند، هنوز هم ضربات کوبندهٔ مجاهدین این دیار را فراموش نکرده، و تلخی کشته و زخمی‌شدن هزاران سرباز و معلول‌شدن برخی، هم‌چنان در گلویش موجود است، و علاوه بر این، هنوز نیز افسوس سلاح‌ها و وسال جای‌ماندهٔ‌ خویش در این دیار را می‌خورد.

دشمنان و هم‌پیمانان‌شان، باید تاریخ پرخم‌وپیچ افغانستان را مورد مطالعه قرار داده، و از شکست چنگیز، انگلیس، شوروی سابق و همچنین از فروپاشی قدرت چهل‌وهشت کشور غربی به سرکردگی آمریکا عبرت بگیرند، و هیچ‌گاه قصد حمله به این لانهٔ شیران را نکنند؛ زیرا این خطه و سرزمین، زادگاه سلاطین و قهرمانانی‌ست که در طول تاریخ دشمنان آن‌ها در مقابل‌شان با شکست فاحش و دندان‌شکن مواجه شده‌اند. غزنوی‌ها و سلاطین غور بر سرزمین‌هایی حکومت کرده‌اند که امروز چندین کشور از آن‌ها درست شده است.

شاهکارها، قهرمانی‌ها و رشادت‌های مجاهدین افغانستان در صفحات زرین تاریخ، با نیک‌نامی تمام نوشته شده‌اند، و اعترافات دشمنان یکی پس از دیگری، بیان‌گر همین واقعیت است.

به امید این‌که دشمنان به این اشاره‌ها پی برده و دیگر به فکر جنگ و بغاوت در این سرزمین نباشند.