تحلیل

ادعاهایی آشنا، اما دروغ!

فتح افغانستان توسط امارت اسلامی بعد از سال‌های طولانی مبارزه و جهاد علیه اشغال‌گران، قوت قلبی برای ملت بود تا همگام با حکومت فعلی در تأمین امنیت و پیشرفت‌های موجود همکار شود، اما در این میان بعض از جهت‌ها برای سنگ‌اندازی در برابر حکومت نوپای امارت اسلامی شروع به واردکردن اتهام‌های بی‌جا کردند. همانطور که […]

فتح افغانستان توسط امارت اسلامی بعد از سال‌های طولانی مبارزه و جهاد علیه اشغال‌گران، قوت قلبی برای ملت بود تا همگام با حکومت فعلی در تأمین امنیت و پیشرفت‌های موجود همکار شود، اما در این میان بعض از جهت‌ها برای سنگ‌اندازی در برابر حکومت نوپای امارت اسلامی شروع به واردکردن اتهام‌های بی‌جا کردند.

همانطور که حالات کشور همسایهٔ پاکستان برای همه ما هویداست، می‌بینیم که مسئولین حکومت پاکستان، توان مبارزه با جنبش‌های مخالف را ندارند برای پنهان‌کردن این عجز و ناتوانی و بی‌کفایتی خود دست به حیله‌ای قدیمی زدند، و همان حرف‌هایی را گفتند که سال‌های قبل، حکومت دست‌نشاندهٔ سابق به‌خاطر ناکام‌ماندن در مبارزه با شیران امارت اسلامی بیان می‌کرد؛ گاهی ادعا می‌نمود که پاکستانی‌ها در میادین نبرد، کنار مجاهدین امارت اسلامی قرار دارند. گاهی می‌گفت حملات انجام‌شده در افغانستان از خاک پاکستان برنامه‌ریزی می‌شوند. گاهی نیز پاکستان را مأوای رهبران امارت اسلامی می‌خواند.

 

اما اکنون گویا پاکستان قدم بر جای پای حکومت سابق گذاشته و عین همان حرف‌ها را می‌زند. طوری که گاهی ادعا می‌کند که مجاهدین امارت اسلامی در پاکستان حضور دارند، و هرازگاهی نیز امارت اسلامی را متهم به جای‌دادن رهبران تحریک طالبان پاکستانی در خاک افغانستان می‌نماید. در حالی که تمام این حرف‌ها در حد یک ادعا بوده و هیچ مدرکی برای اثبات آن وجود ندارد؛ ادعاهایی که با واکنش تند مردم و افراد سرشناس پاکستان نیز روبه‌رو شد، و در آخر، مولانا فضل‌الرحمن نیز ادعای ورود مخالفین حکومت پاکستان، از خاک افغانستان به این کشور را رد کرد.

 

مولانا فضل‌الرحمن همچنین بیان داشته که پاکستان در بیست‌سال گذشته، حریم هوایی‌اش را در اختیار آمریکا قرار داده بود تا به بخش‌های مرزی افغانستان حمله کند. رهبر جمعیت علمای پاکستان خطاب به مقامات حکومتی این کشور گفته است: «پایگاه دادند تا به افغان‌ها حمله کنند، فضا دادند تا به افغان‌ها حمله کنند. آیا تا به حال آن‌ها از شما شکایت کرده‌اند که چرا هواپیماها از فرودگاه‌های شما بُلند می‌شوند و به ما حمله می‌کنند؟ نه از هواپیماها شکایت کردند، نه از بمباران. بیست‌سال با هواپیماهای خود هزاران نفر را نابود کردید، قبایل را نابود کردید».

 

با این حال امارت اسلامی باری‌دیگر تایید کرده است که روی‌دادهای ضد امنیت در پاکستان، هیچ پیوندی به افغانستان ندارند و این کشور باید ریشهٔ روی‌دادهای ضد امنیت را در خاک خود جست‌وجو کند.