آنگاه که اقتدار اسراییل فروریخت!

نویسنده: محمدداود مهاجر مطالعات و بررسی‌ها پیرامون اوضاع فلسطین و برنامه‌های عادی‌سازی روابط با اسراییل، این را نشان می‌داد که گروه‌های مبارز فلسطینی -بخش‌های سیاسی و نظامی- همه به این باور رسیده بودند که اشغالگران با حمایت حامیان‌شان در منطقه، دیر یا زود برنامهٔ اشغال باریکهٔ غزه را نیز پیاده خواهند کرد.   پیش‌دستی مبارزان […]

نویسنده: محمدداود مهاجر

مطالعات و بررسی‌ها پیرامون اوضاع فلسطین و برنامه‌های عادی‌سازی روابط با اسراییل، این را نشان می‌داد که گروه‌های مبارز فلسطینی -بخش‌های سیاسی و نظامی- همه به این باور رسیده بودند که اشغالگران با حمایت حامیان‌شان در منطقه، دیر یا زود برنامهٔ اشغال باریکهٔ غزه را نیز پیاده خواهند کرد.

 

پیش‌دستی مبارزان فلسطینی طبق همان قاعده مشهوری که می‌گوید: «بهترین دفاع حمله است» گرچه چیزی جدید بود که همه را شوکه کرد؛ اما یک ضرورت و در نوع خود عملیاتی ضربتی و شدید بود که پایه‌های اساسی اسراییل را نشانه گرفت و از بیخ و بن، تکانش داد.

هر گوشهٔ این عملیات، دریایی سخن دارد! انداختن حماس خود را در دریایی پرتلاطم که ابتدا و انتهایش معلوم نیست، سخن از تغییر کلی و اساسی در استراتیژی‌ و راهبردی دارد که سال‌ها توسط این سازمان ادامه داشت؛ اما غیر از قتل، کشتارهای زنجیره‌ای، حذف قیادت‌ها، اسیرنمودن مردمان بی‌گناه و اشغال روزبه‌روز بیشتر سرزمین‌ها، دیگر دستاوردی برای فلسطینی‌ها نداشت.

حماس بنابر الگوپذیری از تحولات جاری در کشورهای دیگر، به این نتیجه رسید که باید دل به دریا بزند و برنامه‌ای جدید و مؤثر را پیاده کند.

پیروزی طالبان (امارت اسلامی افغانستان) در جنگی بیست‌ساله، در برابر مجموعه‌ای بزرگ و ائتلافی بی‌نظیر از ابرقدرت‌ها، معادلات سیاسی، نظامی و راهبردهای نهضت‌های اسلامی و آزادی‌بخش را کاملاً تغییر داد و نفخی نو در چنین کالبدهایی دمید.

تأثیرات جهاد و مبارزه امارت اسلامی، بر تمامی جریان‌هایی که در برابر اشغال و زور می‌رزمند، قابل انکار نیست و در همین دوسالِ بعد از فتح، تحولات جهانیِ حرکت‌های اسلامی، پی‌درپی درحال افزایش است.

عملیات مبارک «طوفان اقصی»، همه را شگفت‌زده کرد و تبلیغات پوشالی صهیونیسم جهانی را نقش‌برآب نمود. اسراییل گرچه دست به اقدامات شدیدی در باب بمباران زد و تدارک حملهٔ زمینی و اشغال بخش‌هایی از باریکهٔ غزه را زد؛ اما -در همهٔ حالات- بازندهٔ این بازی، اسراییل است.

 

عجیب اینجاست که نیروهای کشفی و استخباراتی اسراییل و هم‌پیمانانش -با آن‌همه دبدبه و تبلیغات- اصلا چنین محاسبه‌ای را پیش‌بینی نکرده بودند و از همان ابتدای بازی، شکست خوردند.

این عملیات مبارک‌ شروع شد. همین ارادهٔ آغاز چنین بازی‌ای خطرناک، در نوع خود «یک معجزه» است. آغاز عملیاتی بزرگ و خطرناک چون طوفان اقصی، اراده‌ای فولادین و اتحادی قوی می‌خواهد تا همه را «متحد و هم‌نظر» بکند. از این معلوم می‌شود که اتحاد و انسجام درمیان فرماندهان گروه‌های مبارز فلسطینی تا حدی قوی است که توانستند بر چنین امری خطیر و مهم «جمع» بشوند.

از نگاهی دیگر، تاثیرات مثبت این سیل بزرگ، به مراتب بیشتر از تاثیرات منفی‌ای است که شاید اذهان بعضی را به خود مشغول کرده باشد. در هر صورت ممکن، برندهٔ میدان، حماس و مردم فلسطین است.

ازجملهٔ این نتایج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– اسراییل از بیخ و بن خود تکان خورد!

حملهٔ زمینی مبارزان فلسطینی به سرزمین‌های اشغال‌شده، در نوع خود بی‌نظیر و کاملاً غیر مترقبه بود. نفوذ و پیشروی‌های چند دقیقه‌ای مجاهدان به خطوط اشغال‌شده، امری است که کم‌تر از معجزه نیست!

– یهودیانی که سال‌ها دراین خطه مشغول شهرک‌سازی و آبادانی بودند، یهودیانی که به نیت ایجاد دولتی مستقل، از اطراف و اکناف جهان جمع شده بودند، بعد از این حادثهٔ تلخ تاریخی و بزرگ، ده‌درصد هم تمایل آمدن به این شهرک‌ها را در آینده نخواهند داشت؛ یعنی اینکه «عملاً اشغال دارد پایان می‌یابد».

– امید اشغالگران با خاک یکسان شد. اسرائیلیانی که برای ایجاد کشوری مستقل از سرتاسر جهان فراخوانده شده و در زمین‌های اشغالی جابه‌جا گشته بودند، حالا میدان‌های هوایی از بازگشت‌کنندگان‌شان پر شده است و این ترس و واهمه نهایتی ندارد. بازگشت به بیرون از اسراییل، ازین به‌بعد با سراشیبی بسیار عجیبی ادامه خواهد داشت! می‌گویند: «ترس برادر مرگ است». همین ترس و واهمه‌ای که افتاد، گویا همه را کُشت.

– معادلات سیاسی، نظامی و استخباراتی اسراییل به هم خورد و شکافی کلان در بدنه و ساختار اساسی دولت غاصب یهود ایجاد شد. در تمامی مقایسات خود باید از اول کار کند؛ یعنی «همه چیزش به‌هم‌خورد»!

– باورها بر ارتش اسرائیل که می‌گفتند «جیش لایقهر» ازبین رفت و در شش دقیقهٔ اول عملیات مبارک طوفان اقصی، رزمندگان اسلام در عمق شهرک‌ها و پادگان‌های اسراییل، بدون کدام مزاحمتی وارد شدند و یک‌به‌یک را کشته و اسیر می‌گرفتند!

– روحیه دفاع، حمله و موفقیت مبارزان فلسطینی چندین برابر افزایش یافت و چراغی نو دراین انجمن درخشید.

نتیجهٔ سخن اینکه نباید تنها به معیارات مادی نگریست! چه بسا عواملی پیش می‌آید که معجزه اند؛ معجزه‌هایی که دست بشر از تهیه و تدارک آن دور است و تنها امداد‌های غیبی خداوند و الهامات ربانی‌ای است که خیر امت در آن نهاده شده است.

پیروزمند این میدان حماس است؛ حماسی که به خاطر مسجد اقصی غیرت کرد و خداوند غیرتمند را دوست دارد. دوستان خداوند هیچ‌گاه مغلوب نمی‌شوند؛ اگرچه نتایج ملموس آن، به زودی به دست نیاید.