یادداشت

آمادگی برای همهٔ پیشامدها و رخدادها

این کار نیازمند آن است که مسئول مربوط، تمام اتفاقات و پیش‌آمدهای احتمالی، از قبیل: قحط‌سالی، بیماری‌های مسری، زلزله، سیلاب و... را پیش‌بینی نموده و

آمادگی برای همهٔ پیشامدها و رخدادها

یکی از ویژگی‌های برتر مسئولان ایده‌آل و صاحب‌منصبان شایسته و لایق آن است که پس از به عهده‌گرفتن مسئولیت رهبری و فرماندهی مردم، قدرت مدیریت بالایی داشته باشند و در حد توان خود برای مواجه با مشکلات، پیشامدها، رخدادهای ناگوار و حوادث تلخ، آمادگی کامل را داشته باشند، و در سریع‌ترین زمان ممکن، مشکلات پیش‌آمده و حوادث رخداده را به صورت صحیح و درست مدیریت کنند و در تلاش این باشند که مردم و هم‌وطنان را با کم‌ترین آسیب ممکن از بحران موجود، خارج نمایند.

این کار نیازمند آن است که مسئول مربوط، تمام اتفاقات و پیش‌آمدهای احتمالی، از قبیل: قحط‌سالی، بیماری‌های مسری، زلزله، سیلاب و… را پیش‌بینی نموده و برای مدیریت درست آن، برنامه‌ریزی دقیق و متخصصانه‌ای داشته باشد، و به صورت برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت، برای چنین حالات غیر مترقبه، بودجه و اعتبارات لازم را در نظر گرفته و مواد خام مورد نظر، از قبیل: پتو، آب معدنی، دارو و… را در دست‌رس کمیته‌های تخصصی امداد و نجات (هلال احمر و…) قرار دهد.

یک مسئول دوراندیش، همواره چنین حوادث ناگوار و تلخ را مدنظر داشته و برای عبور از آن برنامه‌ریزی نموده و اعتبارسنجی می‌کند، و هرگز بی‌تفاوت و بی‌توجه نمی‌ماند. یک مسئول آینده‌نگر و دل‌سوز، همواره برای همهٔ حالات و اتفاقات، آستین همت بالا زده و به صورت فوری و اورژانسی حوادث را شخصاً بررسی نموده و ابعاد و زوایای آن را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و در صورت نیاز، آمار دقیق را به مرکز گزارش داده و آن‌ها را در جریان امور قرار می‌دهد.

یک مسئول دل‌سوز و زحمت‌کش، پس از رخ‌دادن یک حادثهٔ تلخ، شخصاً خود را به محل وقوع حادثه‌ رسانده و اقدامات مورد نیاز را انجام می‌دهد و پرسنل و نیروهای امنیتی، بهداشتی و… را به صورت دقیق مورد ارزیابی قرار داده و در بخش‌های مختلف تقسیم نموده و لحظه‌به‌لحظه از سرپرستان آن گزارش گرفته و به مرکز منتقل می‌کند، تا با خرد جمعی و مشارکت همگانی، این بحران کنترل گردد.

یکی دیگران از وظایف مسئول، اطلاع‌رسانی دقیق، سریع و صادقانه به کانال‌های خبری و رسانه‌های جمعی است. اگر این کار به صورت درست انجام گیرد، جلوی بسیاری از شایعه‌های مخرب و ویران‌گر را گرفته و امنیت روحی و روانی آنان را تامین کرده و از التهابات ناخواسته و نگرانی افکار عمومی جلوگیری می‌کند.