پیام

پیام محترم ملا محمد حسن آخند رئیس الوزراء امارت اسلامی افغانستان به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله الذی فضل أوقات رمضان على غیره من الأزمان وأنزل فیه القرآن هدى وبینات من الهدى والفرقان والصلاه و السلام علی نبینا محمد و علی آله و أصحابه و التابعین لهم باحسان. امابعد : برادران مؤمن افغانستان و تمام مسلمانان جهان السلام علیکم و رحمه الله و برکاته! رسول الله […]

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله الذی فضل أوقات رمضان على غیره من الأزمان وأنزل فیه القرآن هدى وبینات من الهدى والفرقان والصلاه و السلام علی نبینا محمد و علی آله و أصحابه و التابعین لهم باحسان.

امابعد : برادران مؤمن افغانستان و تمام مسلمانان جهان

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته!

رسول الله صلی الله علیه وسلم عادت داشت که قبل فرارسیدن ماه مبارک رمضان در خصوص ترهیب و ترغیب روزه به اصحاب کرام و سایر مسلمانان توصیه می کرد.

نخست از همه به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان به تمام مسلمانان جهان به ویژه ملت مسلمان افغانستان تبریک میگویم.

ماه مبارک رمضان ماه توبه و عبادت است که تمام اعمال نیک در مقایسه با سایر اوقات چندین برابر بیشتر اجر و ثواب دارد. الله تبارک و تعالی توفیق توبه، استغفار، اذکار، طاعت و عبادت مقبول را نصیب ما گرداند و با صحت و عافیت کامل توان ادای فریضه رمضان المبارک را برای ما عنایت فرماید. آمین یا رب العالمین

در ماه مبارک رمضان قرآن عظیم الشان نازل شده است. در این ماه تزکیه نفس، رجوع به الله تبارک و تعالی، همدردی و اتحاد میان مسلمانان، صله رحمی و شفت و دادن صدقه به.مردمان بی بضاعت بهترین فرصت است.

امیدوارم با توجه به این ارزش و فضیلت ماه مبارک رمضان، تمام مسلمانان از اجر، برکت و مغفرت این لحظات مملو از معنویت استفاده ببرند.

بر علمای کرام، خطیبان و ملا امان مساجد صدا می کنم که ضمن ادای نماز تراویح در مساجد، تعلیم دینی، دعوت، ترجمه قرآن عظیم الشان و دوره تفسیر را ترتیب دهند تا عموم مسلمانان از معنا و مقصد کلام الهی باخبر شوند. برادران مسلمان هم با علاقمندی و شوق در کنار تلاوت قرآن کریم، در دروس ترجمه و تفسیر اشتراک نمایند.

اینکه رمضان المبارک پیام همدردی و صله رحمی دارد و انسان ها با روزه گرفتن از حال فقرا باخبر می شوند، بنابرین از تمام هموطنان آرزو دارم، اگر مسئولین حکومتی هستند و یا هموطنان ثروتمند و سرمایه دار، با مسلمان های تهیدست و فقیر کمک نمایند، به ویژه آن هموطنانی که در زلزله و سایر حوادث طبیعی آسیب دیده اند و همچنان مهاجرین، خانواده‌های شهدا، بیوه زنان و یتیمان را فراموش نکنند.

بارها اینگونه شده با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، از سوی شماری از افراد فرصت طلب در بازارها، قیمت مواد خوراکی دفعتا بلند برده شده است، همانگونه که رمضان، ماه شفقت و ترحم است، تاجران و دکانداران تا حد ممکن نرخ ها را کاهش دهند تا به هموطنان ناتوان و فقیر کمک صورت گیرد. تمام مسئولین باید به منظور جلوگیری از بلند رفتن نرخ ها نظارت جدی و اقدامات لازم نمایند.

ماه مبارک رمضان امسال در حالی فرا می رسد که فلسطین به عنوان بخش جدا ناپذیر جهان اسلام به ویژه غزه مورد ظلم و‌ وحشت شدید متجاوزان صهیونیست قرار دارد «و جهان با چشمان باز نظاره‌گر آن است.».

ما یکبار دیگر بر تمام بشریت به ویژه سازمان های بین المللی و کشورهای اسلامی صدا می کنیم که مسئولیت شان را در راستای پایان دادن این ظلم و وحشت ادا نموده و به گونه عاجل از مسلمانان مظلوم غزه دستگیری و از آنها حمایت نمایند. آنچه در غزه جریان دارد در جبین تاریخ بشریت یک داغ سیاه است و کشورهای که به این ظلم راه را هموار کرده اند و یا برای جلوگیری آن تلاش واقعی نمی کنند، شرکای جرمی اشغالگران صهیونیستی می باشند.

یکبار دیگر مراتب تبریکی خود را به مناسبت فرارسیدن رمضان مبارک به فرد فرد امت اسلامی تقدیم میکنم و دعا مینمایم که به برکت این ماه مبارک، الله تعالی میان مسلمانان اتحاد و همدلی کامل را به میان آورد.

الله متعال حافظ و ناصر مسلمانان ناتوان و زیر ظلم باشد. در این شب ها و روزهای ماه مبارک از تمام مسلمانان می خواهیم که مردم مسلمانان فلسطین را در دعاهای شان فراموش نکنند و با آنان هرگونه کمک و معاونت نمایند.

آمین یا رب العالمین و ما ذالک علی الله بعزیز

الحاج ملا محمد حسن آخند
رئیس الوزراء امارت اسلامی افغانستان

۱۴۴۵/ ۰۸/۲۹/