دلو 12 1401

حکومت انتقام طالبان را از مردمان ملکی میگیرد

0750در سه ماه گذشته حکومت مشترک در مناطق مختلف ولایات کشور عملیات هایی را اغاز کردند، بطور مثال در ولایت هلمند عملیات ذوالفقار و در ولایت غزنی عملیات خنجر را میتوان نام برد، عملیات ذوالفقار بیش از پنجاه روز بطور انجامید و عملیات خنجرهفده روز جریان داشت.

هر دو طرف درگیر جنگ در این عملیات راپورهای وارد کردن تلفات سنگین به یکدیگر را نمودند و دعوای تصرف مناطق وسیع کردند اما بعدها حکومت پذیرفت که در هر دو منطقهء عملیاتی نیروهای حکومتی عقب نشینی کرده اند، و طالبان علاوه بر اینکه مقاومت در ولسوالی های سنگین هلمند و ناوهء غـــزنی راپورهایی از تصرف مناطق تازه ای را نشر کردند، ما در اینجا در مورد تلفات، دستآوردها و یا شکست گروه های درگیر بحث نمی کنیم ، فقط نگاهی مختصری به زیانهای مردم ملکی و باشندگان محل مینمائیم که خودشان بصورت شاهدان عینی گواهی میدهند.

 

بزرگان قومی ولسوالی سنگین  و بعضی از اعضای ولسی جرگه از ولایت شکایت کردند که در جریان عملیات ذوالفقار به مردمان ملکی در منطقه زیانهای بسیاری وارد گردیده است، انها در گفتگو با رسانه ها گفتند که عساکر حکومتی در این عملیات صدها باب منزل و خانه های مردمان ملکی در منطقه را ویران کرده اند، در طرف پائین ولسوالی سنگین به طول ده کیلومتر حولی های باشندگان محل با بولدوزر کاملاً تخریب گردیده است و انها فقط توانسته اند که خود را زنده از محل بیرون کنند و تمام اجناس زندگی و اساس خانه زیر ویرانه مدفون شده است.

مردمان ملکی شمار حولی های تخریب شده و موقعیت آنها را به شرح ذیل بیان کردند:

قریه های حاجي نعمت الله ، پیروزو ،حاجي ظاهر، چمنان ، حاجي عبدالرحمن  ، احمدزو،دحاجي میرا جان  ،حاجي شاغاسي اکا  ،حاجي محمد گل ،حاجي خدایداد  ،حاجي گل  ،حاجي حمید اکا  ،حاجي گل بابا  ،حاجي دراني  ، شکر شیله ، حاجي رحم الدین ،حاجي ملاصمد ،حاجي لالي اغا ،سره موسی جان  ، دو قریه در منطقهء پائین بریشناکوت و مناطق دیگر اطرافی که در مجموع 1500 یکهزار و پنجصد باب حولی را با بلدوزر کاملا تخریب و ویران کردند.

براساس گفته های شاهدان عینی انها تا پایتخت کابل و قندهار رفته اند اما نه حکومت مرکزی و نه هم مقامات ولایتی به سخنان انان گوش نداده و هیچکس فریاد انان را نشنیده است.

بتاریخ نخست ما ه فبروری 2015 میلادی در منطقهء نهرین ولسوالی قیصار ولایت فاریاب بعد از یک درگیری بین طالبان و عساکر حکومتی ، عساکر داخلی بر خانه های باشندگان محل یورش برده و بشمول یک زن و یک کودک چهار تن را به شهادت رساندند و بیش از 200 باب منزل باشندگان را حریق کردند.

بتاریخ 17 مارچ در قریه های سره بغل و میوند ولسوالی میوند ولایت قندهار عساکر داخلی و اربکی های منطقه بعداز جنگ با طالبان ، دو فرد ملکی را از این قریه گرفتار و به شهادت رساندند، بر اساس گفته های شاهدان عینی عساکر داخلی 20 بیست عراده موترسایکل ، 5 پنج موتر ماشین الات و سولرهایی که برای تهیه برق از ان استفاده میشود را با خود بردند.

بتاریخ 26 مارچ باشندگان ولسوالی های چرخ ولایت لوگر و اندر ولسوالی غــــزنی به رسانه ها گفتند که : عساکر اردوی ملی ، پولیس و اربکی ها آنان را به بهانهء عملیات آزار و اذیت می کنند، آنها را دستگیر نموده و از خان ها یشان اجناس قیمتی، پول نقد و زیورالات زنان را دزدیده اند، انها از حکومت خواستند که به اینگونه اعمال خود نقطه پایان بگذارند.

بتاریخ 29 مارچ مردمان ملکی منطقه در مقابل دفتر والی در شهر غــــزنی مظاهره کردند، آنان می گفتند که : در ولسوالی های اندر و ده یک این ولایت عساکر داخلی در جریان انجام عملیات تاکنون بیش از 70 هفتاد تن از باشندگان بیگناه ملکی را به شهادت رسانده و یا زخمی کرده اند، قابل ذکر است که مقامات ولایت غزنی نیز این ادعای مردم را تائید کرده اند.

بتاریخ 27 آپریل رسانه ها خبر دادند که : در ولسوالی های مقر، گیلان و ناوهء ولایت غزنی عساکر داخلی تحت نام عملیات خنجر ، زیان های سنگینی را به مردمان ملکی و باشندگان محل وارد کرده اند، در خبر مذکور از قول مردمان ملکی گفته شده است که عساکر اردو، پولیس و اربکی ها باشندگان منطقه بشمول زنان، کودکان و مردان را بزور از خانه هایشان بیرون  میکنند و بعد از ان هرآنچه را در خانه بیابند دزدیده و با خود بر میدارند، همچنین گفته شده است که دها باب منزل و خانه های باشندگان نیز تخریب گردیده است. و جرم همکاری با طالبان به انها گفته اند که باید از منطقه کوچ کنند.

بتاریخ 20 مـــی باشندگان ولسوالی بغلان مرکزی در ولایت بغلان گفته اند که : در عملیات حکومت مشترک که از بیست روز بدینسو در منطقه جریان دارد تا کنون منجر به شهادت بیش از ده 10 تن از باشندگان بیگناه ملکی گردیده است و 28 بیست و هشت تن دیگر زخمی شده اند، انها می گویند که عساکر توان رویارویی با طالبان را ندارند و از پوسته های خود بر مناطق مسکونی مرمی های هاوان فیر می کنند که دائما منجر به تلفات و خسارات ملکی میشوند.

باشندگان ملکی می افزایند که” نیروهای حکومتی توان جنگ مستقیم با طالبان را از دست داده اند و انتقام حملات طالبان را از مردمان ملکی و باشندگان محل میگیرند، هر وقتی که طالبان بر پوسته های حکومتی حمله کنند ، عساکر حکومتی در عوض سلاح های ثقیله و هاوان را فیر می کنند که همیشه تلفات ملکی در پی داشته و به طالبان کدام زیانی نمیرسد.”

هدف قرار دادن مردمان ملکی ، تخـــریب منازل و خانه های باشندگان ، از بین بردن مزارع و فصل ها ، سرپیچی آشکار و مخالف قوانین کنوانیسیون جینوا و جنایات جنگی آشکار است، بر رؤسای دوگانهء حکومت مشترک لازم است که جلو عساکر و ملیشه های خود را بگیرند که به مردمان ملکی و هموطنان بیگناه ما زیان نرساند و باید عساکر و قومندان مجرم مجازات شوند، و گرنه طوفان انتقام مردمی حکومت مشترک انان را با مصائب و چیلینج های فراوانی مواجه خواهند کرد.

 

Related posts