۲۶دلو

جنایات سه‌ونیم دهه قبل؛ زخم‌های ناسور امروز!

۲۶دلو سال روز شکست قشون سرخ شوروی

نویسنده: طلحه مبارز بدخشانی

در آستانهٔ فرارسیدن ۲۶ دلو؛ سال‌روز شکست ذلت‌بار قشون سرخ شوروی از افغانستان قرار داریم. جای دارد این روز تاریخی و تاریخ‌ساز را برای کافهٔ امت اسلامی و خصوصا برای ملت مجاهد‌پرور افغانستان تبریک و تهنیت عرض نمایم. ملت مجاهد‌پرور افغانستان در طول سالیان متمادی در مقابل دشمنان اسلام و سرزمین خویش شجاعانه رزمیدند و صفحات زرین تاریخ را به اسم خود رقم زدند.

شاهکارها و قهرمانی‌های ملت افغانستان در ادوار تاریخ ثبت گردیده و با خط زرین نگاشته شده است و اگر تمام مسلمانان دنیا در امر جهاد مسلحانه با کفار، مانند مسلمانان افغانستان می‌بودند ان‌شاءالله که امرزو قدس در اشغال یهود نمی‌بود و مسلمانان در سراسر دنیا در مظلومیت قرار نمی‌داشتند.

آری ملت مسلمان افغانستان به غلامی و بردگی هر سوپرطاقت، نه گفته، و با فرستادن فرزندانش به خط مقدم جنگ و با حمایت همه‌جانبه از نیروهای مجاهدین، دهن هر قلدر را شکست. دشمنان مردم افغانستان در چهاردههٔ گذشته، جنایات نابخشودنی، وحشت‌ها و بربریت‌هایی را مرتکب شدند که قلم و زبان از نوشتن و بیان‌کردن آن عاجز است.

بمباردمان ها، حملات زمینی و هوایی اشغال‌گران، ملیون‌ها تن از هم‌وطنان متدین ما را شهید، زخمی و اسیر کردند، و هزاران‌تن دیگر مفقودالاثر و یا هم اختطاف شدند، که هنوز قبرهای دسته‌جمعی‌شان کشف و جنایات‌شان باری‌دیگر به رخ رسانه‌ها کشانده می‌شوند.

از روز خروج قشون سرخ تا اکنون، چندین قبر دسته‌جمعی در ولایات مختلف کشور، کشف گردیده که هزاران نفر در آن قبرها زنده‌به‌گور شدند که این نشانهٔ بارز جنایات اشغال‌گران و زندگی تراژیدی ملت افغانستان می‌باشد. در تازه‌ترین رویداد ۲۳ دلو سال جاری خورشیدی که فقط سه‌روز تا ۲۶ دلو باقی مانده است، یک قبر دسته‌جمعی دیگر در ولایت خوست، حین حفر یک چک‌دیم کشف گردید که در آن تعداد زیادی زنده‌زنده دفن گردیده‌اند، که شامل اطفال، زنان و مردم عادی می‌باشد.

اگرچه این جنایات بیش از سه‌ونیم دهه قبل رخ دادند؛ اما با کشف آن، زخم‌های ملت افغانستان دوباره تازه گردیده است.

این یک نمونهٔ کوچک از جنایات رژیم اشغال‌گر قشون سرخ شوروی می‌باشد و این رژیم هزاران جنایت بزرگ‌تر از این را نیز مرتکب شده است.

این لشکر اشغال‌گر و ابرهه‌صفت در مدت ده‌ سال جنایت و وحشت، بلآخره در اثر جانفشانی‌های مجاهدین و ملت مجاهد ما، با شکست ذلت‌باری مواجه گردید و در ۲۶ دلو سال ۱۳۶۷ ه‍.ش، با خجالتی و سرافکندگی، با دادن هزاران کشته، این سرزمین را ترک کرد و یک‌بار دیگر افغانستان استقلال و آزادی خویش را به دست آورد.