این‌جا افغانستان است و حساب فرق می‌کند!

نویسنده: ابوصهیب سال‌ها پیش در چنین روزی قشون شوروی با بهانه‌های مختلفی با بیش از یک‌صد هزار نفر وارد کشور عزیزمان شدند و سرزمین‌مان را رسما در اشغال خود درآورند. با ورود ارتش شوروی در افغانستان، یکی از سیاه‌ترین صفحات تاریخ کشورمان آغاز گردید؛ تاریخی پرفرازونشیب با جنایاتی متعدد که هرگز از یاد و خاطرهٔ […]

نویسنده: ابوصهیب

سال‌ها پیش در چنین روزی قشون شوروی با بهانه‌های مختلفی با بیش از یک‌صد هزار نفر وارد کشور عزیزمان شدند و سرزمین‌مان را رسما در اشغال خود درآورند. با ورود ارتش شوروی در افغانستان، یکی از سیاه‌ترین صفحات تاریخ کشورمان آغاز گردید؛ تاریخی پرفرازونشیب با جنایاتی متعدد که هرگز از یاد و خاطرهٔ مردم این مرز و بوم و هر انسان آزاده‌ای، نخواهد رفت و مادامی که ذره‌ای انسانیت وجود داشته باشد، این خاطرهٔ تلخ و نسل‌کشی وحشتناک، از اذهان پاک نمی‌گردد.

 

مردم عزیز افغانستان طی این مدت شاهد انواع سنگ‌دلی‌ها و جنایات شدند و تلفات انسانی، ویرانی‌ها و مهاجرت‌هایی که این تجاوز در پی داشت، هنوزهم مردم افغان را رنج می‌دهد و داغش بر دل‌های رنج‌دیدهٔ این مردم ستم‌دیده موجود است و سالانه با فرارسیدن سال‌روز این تجاوز، زخم این مردم تازه می‌گردد؛ زیرا جنایات و کشتاری که شوروی‌ها در آن زمان در افغانستان مرتکب شدند، یکی از بی‌سابقه‌ترین نسل‌کشی‌ها به شمار می‌رود.

 

هر جنگی پیامدی دارد و این جنگ چندسالهٔ شوری‌ها نیز خالی از پیامد نبود. در نتیجهٔ این جنگ خانمان‌سوز یا بهتر است بگوییم نسل‌کشی دست‌جمعی، ارتش شوروی، حدود دو میلیون شهید، صدهاهزار بیوه و یتیم، شش میلیون مهاجر و نیم میلیون معلول از خود بر جای گذاشت و علاوه بر این، به زیرساخت‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و نظامی کشور آسیب جدی وارد کرد و باعث بی‌سوادی کامل یک نسل گردید و زمینه را برای دخالت بیگانه‌گان باز کرد.

 

خلاصه کلام این‌که ارتش شوروی طی مدت زمان حضورش در سرزمین افغانستان، دست به هر جنایتی زد و انواع سلاح‌ها را با کمال بی‌پروایی بر مردم مظلوم این خاک، آزمایش کرد و آن‌ها را به خاک‌وخون کشید؛ ولی هیچ ظلمی پایدار نیست و سرانجامی دارد؛ بنابراین مردم جهادپرور این سرزمین که سابقهٔ شکست انگلیسی‌ها را در کارنامهٔ زرین خود داشتند، در مقابل این رژیم خون‌خوار قیام کرده و به جهاد مقدس پرداختند و سرانجام موفق شدند که این اشغال‌گران را از سرزمین مبارک‌شان برهانند.

 

همان‌طور که می‌دانید، ارتش شوروی قبل از لشکرکشی به افغانستان، به کشورهای دیگر نیز یورش برده بود و در بسیاری از لشکرکشی‌هایش موفق گردیده بود، و گمان می‌کرد که در افغانستان نیز به موفقیت دست می‌یابد و می‌تواند این سرزمین را نیز تحت اشغال خود درآورد؛ ولی مجاهدین جان‌بر‌کف این مرز و بوم با قیام خود در برابر این ارتش خون‌آشام، به دشمن فهماندند که «این‌جا افغانستان است و حساب فرق می‌کند» و پس از ۹ سال جنگ و درگیری، توانستند این ابرقدرت زمان را ذلیلانه از کشور خود بیرون کنند و صفحات زرینی را در تاریخ پرشکوه خود به ثبت برسانند.