منصور؛ مرد تکرار ناشدنی در تاریخ

امت اسلامی همواره در ادوار تاریخ، با خود ابوبکرها، عمرها، صلاح‌الدین و غزنوی‌ها داشته که آنان را پس از اتفاقات و رویدادهای ناهنجاری به‌قله‌های قیادت و سرفرازی رسانده اند؛ زمانی که فتنهٔ ارتداد رخ داد، ابوبکر (رضی‌الله‌عنه) قد علم کرد، در برابر فتنهٔ خارجیة علي (رضی‌الله‌عنه) شمشیر به‌دست برد، در مقابل صهیونیست‌ها و یهودیان صلاح‌الدین ایوبی (رحمه‌الله) به‌میدان نبرد حاضر شد، در برابر فتنه‌های داخلی و فساد و بی‌بندوباری اخلاقی و اجتماعی در سرزمین‌مان افغانستان، ملا محمدعمر مجاهد (رحمه‌الله) به‌صحنه درآمد.

در طول تاریخ، امت اسلامی با فرازونشیب‌ها و نابسامانی‌های زیادی روبه‌رو شده است، و در این میان خداوند متعال جهت رسالت و به نبوغ‌آوردن این امت، اشخاصی را به صحنه آورده که همچون مشت کوبنده‌ای بر دهان دشمنان بوده، اهداف شوم‌شان را با خاک یک‌سان کرده و چراغ بزرگی را در راه تاریک این امت رنج‌دیده روشن ساخته‌اند.

امت اسلامی همواره در ادوار تاریخ، با خود ابوبکرها، عمرها، صلاح‌الدین و غزنوی‌هایی داشته که آن را پس از اتفاقات و ناهنجاری‌ها، به قله‌های قیادت و سرفرازی رسانده‌اند. زمانی که فتنهٔ ارتداد رخ داد، ابوبکر -رضی‌الله‌عنه- قد علم کرد. در برابر فتنهٔ خارجیه علی -رضی‌الله‌عنه- دست به شمشیر برد. در مقابل صلیبیان و یهودیان، صلاح‌الدین ایوبی -رحمه‌الله- به میدان نبرد حاضر شد.

و در برابر فتنه‌های داخلی، فساد و بی‌بندوباری اخلاقی و اجتماعی در سرزمین‌مان افغانستان، ملا محمدعمر مجاهد -رحمه‌الله- وارد صحنه شد و پس از سالیان متمادی، تشنگان شیرازهٔ دین اسلام را سیراب ساخت و بعد چند سال مبارزه، زمانی که این چشمهٔ انسانیت، قریب به افول بود، یکی دیگر از بزرگان و دانش‌مندان مبارز سرزمین اسلامی افغانستان، سر برآورد و راه نیمه‌تمام عمر ثالث را ادامه بخشید.

بلی، آن فرد، مجدد و زعیم دوم امارت اسلامی افغانستان؛ حضرت امیرالمومنین شهید ملا اخترمحمد منصور -تقبله‌الله- بود که با در دست‌گرفتن پرچم سفید و سنبل جهادی، کمر دشمن را چنان شکست که تا هنوز دشمن به خطیربودن آن متعرف‌اند. امیرالمومنین شهید ملا اخترمحمد منصور -تقبله‌الله- فردی بود که در جهاد افغانستان در برابر اشغال‌گران آمریکایی نقش بارز و برجسته‌ای را بازی کرد.

از تاسیس امارت اسلامی گرفته تا خدمات ایشان در راستای مبارزات نظامی، سیاسی و اقتصادی و تا زعامتش، و به دست‌گرفتن رهبری امارت اسلامی افغانستان، ایشان در تمامی ابعاد زندگی فردی و جهادی‌اش، چنان کارنامه‌ها و شاهکارهایی را در تاریخ از خود به ثبت رسانده است، که هر نقطهٔ آن درسی است برای بازماندگان و آیندگان این امت.

امیرالمؤمنین، شخصیتی بود که به خاطر خدمت و حل‌وفصل منازعات مردم، از هیچ‌گونه تلاشی دریغ نمی‌ورزید و یکی از ویژگی‌های بارز ایشان این بود که همواره به رسانه‌ها گوش فرا داده و در هر جایی که کسی از مجاهدین شکایتی می‌داشت و صدایش را در رسانه‌های دشمنان بلند می‌کرد، فورا فرمان می‌داد تا به اصل قضیه رسیدگی شود.

ایشان یکی بزرگ‌ترین ستاره‌های درخشانِ قرن چهاردهم ه‍.ق، و راهنمای سیاست عملی انقلاب و صاحب بصیرت نظامی و سیاسی بود.

وی در زمانی رهبری امارت اسلامی افغانستان را به دست گرفت که تمام جهان بر مسلمانان و به‌ویژه بر ملت غیور افغانستان هم‌چون آتش شعله‌ور بودند؛ اما ایشان با تدبیر و حکمت ویژهٔ‌شان، این صف را قوت بخشید، و همچنین جهت تعامل درست با جهان و معرفی چهرهٔ واقعی نظام امارت اسلامی و حقیقت مبارزه و جهادش، دفتر امارت‌ اسلامی را در قطر، باز نمود و در راستای صلح، به آن صلاحیت کامل اعطا کرد.

امیرالمومنین، شهید ملا اخترمحمد منصور -تقبله‌الله- از لحاظ تاریخ اسلامی عمرگونه سربرآورد، علی‌وار با دشمنان و خوارج عصر به‌ نبرد پرداخته و اختلافات بروزشده را از بین برد و بالآخره همانند عثمان، در حالی رخت سفر بربست که مصروف ایفای وظیفهٔ خود بود.

همچنان اگر زندگانی امیرالمومنین را از بعد سیاسی نیز بنگریم، درخواهیم یافت که ایشان چنان ضربهٔ مهلکی را بر پیکر دشمن وارد کرده بود که دشمن از وجود ایشان لرزه بر اندام بود، تا جایی که پس از شهادت ایشان، سران آمریکایی خود به این امر اعتراق کردند که شهید منصور -تقبله‌الله- یک دشمن خطرناک و تهدید جدی علیه آنان بود.

ایشان جهت به‌دست‌آوردن اهداف این مبارزهٔ مشروع، سفرهای زیادی داشت که بالآخره در هنگام بازگشت از یک سفر، در سرحدات افغانستان، در یک حملهٔ ناجوانمردانه به شهادت رسید و جسد مبارک‌شان جهت حصول رضای الهی، سوخته شد.

هرچه‌قدر در مورد شاهکارهای شهید امیرالمومنین ملا اخترمحمد منصور -تقبله‌الله- بنویسیم، بازهم کم است، اما ثبت‌نمودن شاهکارها و کارنامه‌های ایشان، دَینی‌ست بر قلم‌فرسایان امت اسلامی، و می‌باید تمامی جوانب زندگی ایشان را به رشتهٔ تحریر درآورده و در اوراق طلایی تاریخ درج نمایند.