رهبری از نسل ابوبکر رضی‌الله‌عنه

گرچه شهید ملا اختر منصور زمان زیادی حکومت نکرد، اما ایشان ابوبکرگونه‌ عمل کردند و امارت را از پارچه‌پارچه‌شدن، نجات داده و منت بزرگی بر امارت اسلامی گذاشتند.

بعد از وفات امیرالمؤمنین ملا محمدعمر مجاهد -رحمه‌الله- بزرگان امارت اسلامی با مشوره، فرد مدبر و زیرکی را به‌عنوان امیر انتخاب کردند.‌ ایشان پس از به عهده‌گرفتن این سمت و امانت بزرگ، توانست به خوبی لشکر اسلام را رهبری کند، و بهترین جانشین امیرالمؤمنین ملا محمدعمر مجاهد -رحمه‌الله- قرار گیرد.

وفات ملا محمدعمر -رحمه‌الله- برای امارت اسلامی، یک فاجعه و ضایعهٔ بزرگی محسوب می‌شد، و چه بسا گمان بیشتر دشمنان این بود که بعد از رفتن ملا محمدعمر، لشکری هم باقی نخواهد ماند، و یا هم قدرت مجاهدین کاسته خواهد شد؛ اما گمان‌های همه، بر عکس از آب درآمد.

امارت اسلامی بعد از وفات امیر و رهبر گرامی‌اش، از حرکت و جریان باز نیامد، بلکه با رهبری زیرکانهٔ ملا اخترمحمد منصور -تقبله‌الله- بیش از پیش، قدرت یافت. ایشان پس از تعیین‌شدن به‌عنوان رهبر، به لشکر امارت اسلامی سازماندهی خاصی بخشید، و در بخش نظامی و تاتیک‌های جنگی، روز‌به‌روز به پیشرفت‌های چشم‌گیری دست می‌یافت، و لحظه‌به‌لحظه، ابهت و غرور آمریکا را درهم می‌شکست.

اگر بگوییم که زمان امارت امیرالمؤمنین ملا اخترمحمد منصور -رحمه‌الله- دشوارترین و حساس‌ترین مرحلهٔ امارت اسلامی بوده، بدون شک غلو نکرده‌ایم! زیرا با ازدست‌رفتن بانی و مؤسس امارت اسلامی، شرایط خاصی حاکم شده بود، و چنان‌چه می‌دانید، بیشتر نهضت‌ها در چنین زمان‌هایی، از هم پاشیده و یا هم رو به افول و ضعف، رفته‌اند.

در آن زمان حساس، دو امر باعث کنترل هرج‌ومرج و ایجاد اختلال در صفوف مجاهدین شد؛ اول اقدام حکیمانهٔ بزرگانی همچون رهبر فعلی امارت اسلامی، شیخ هبت‌الله -حفظه‌الله- به تعیین رهبر جدید؛ دوم رهبری قوی و سالم ملا اخترمحمد منصور -رحمه‌الله- بعد از تعیین‌شدن‌شان، طوری که بعد از وفات ملا محمدعمر -رحمه‌الله- هیچ خلئی در ادارهٔ امور احساس نمی‌شد.

گرچه شهید ملا اختر منصور زمان زیادی حکومت نکرد، اما ایشان ابوبکرگونه‌ عمل کردند و امارت را از پارچه‌پارچه‌شدن، نجات داده و منت بزرگی بر امارت اسلامی گذاشتند.

این امیر توان‌مند و حکیم بعد از خدمات بزرگ برای امت مسلمه و جهاد اسلامی، به درجه رفیع شهادت نائل شد؛ شهادتی که گوشت و پوست و تمام بدنش فدای هدف والای جهاد و پیکار شد، و به رفیق اعلی پیوست؛ اما یاد و خاطرهٔ قربانی‌هایش هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد. الله متعال جنت‌الفردوس را مأوای‌شان قرار دهد. آمین.